in , ,

Zmysły [Recenzja]

Komiks jako medium, przy odpowiednim podejściu twórców, może posłużyć jako dydaktyczny.środek przekazu. Nie tak dawno, przy okazji recenzji komiksu Zabić Drozda (link tutaj), wspominałem, że taka forma adaptacji literatury może okazać się atrakcyjniejsza i bardziej przystępna dla niektórych czytelników. Jednakże komiks, może służyć także jako publikacja popularnonaukowa, której nadrzędnym celem jest upowszechnianie wiedzy naukowej w postaci przystępnej i zrozumiałej dla laików, ludzi niezwiązanych zawodowo czy też w inny sposób z daną dyscypliną. Autorami takich prac zazwyczaj są naukowcy – specjaliści w danej dziedzinie.
Jednym z głośniejszych w Polsce tego typu komiksów jest Neurokomiks, wydany w ubiegłym roku przez wydawnictwo Marginesy. Owe wydawnictwo w tym miesiącu opublikowało kolejny tego typu tytuł, autorstwa jednego ze współtwórców Neurokomiksu, doktora Matteo Farinelli, ilustratora oraz doktora neurologii University College w Londynie.

Zmysły, bo taki tytuł nosi jego najnowsza publikacja, ma na celu w przystępny sposób zaprezentować czytelnikowi w jaki sposób ludzkie ciało reaguje oraz przetwarza bodźce zewnętrzne.
Na przestrzeni całego albumu, otrzymujemy dużą dawkę specjalistycznej wiedzy na temat pięciu podstawowych zmysłów oraz narządów odpowiedzialnych za ich odczytywanie. Czytelnik poznaje receptory, odgrywające najważniejszą rolę w narządach zmysłów oraz stanowiące część układu nerwowego.
Wszystko to odbywa się w formie podróży po ludzkim ciele, ukazanej na konwencji zapożyczonej ze znanego francuskiego serialu animowanego, Był sobie człowiek.

Wiedza jest przekazywana czytelnikowi za pomocą wizualizacji ludzkiej anatomii, symboliki oraz bezpośrednio od postaci reprezentujących historyczne osobistości, które w znaczący sposób swoją pracą przyczyniły się do rozwoju jednej z bardziej skomplikowanych dziedzin medycyny jaką jest neurologia.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na warstwę wizualną omawianego komiksu. Styl ilustratora nie wykazuje się dużą ilością detali, lecz jego prostota ułatwia czytelnikowi zrozumienie przekazu od autora. Zastosowanie prostej kolorystyki czyli czerni i bieli moim zdaniem również w tym pomaga.

Więc, czy komiks Zmysły jest atrakcyjnym i przystępnym źródłem wiedzy?

Hmmm… odpowiedź na to pytanie jest trochę skomplikowana. Ja sam jestem totalnym laikiem, jeżeli chodzi o poruszaną w omawianym komiksie tematykę. Jednakże prezentowane podczas lektury procesy oraz narządy mające swoje miejsce w ciele człowieka zostały przeze mnie zrozumiane. Niejednokrotnie byłem zdziwiony jak skomplikowana jest ludzka anatomia, a zwłaszcza układ nerwowy.
Niemniej jednak do tego komiksu podchodziłem na raty. Czytelnik jest wprost zalewany dużą ilością wiedzy oraz terminologii. Praktycznie co strona, są prezentowane nowe narządy oraz padają nowe hasła czy nazwiska naukowców odpowiedzialnych za ich odkrycie.
Przy takim intensywnym przepływie informacji, wielokrotnie odczuwałem potrzebę zrobienia sobie przerwy od lektury. Sądzę że nie jestem w tym odosobnionym przypadkiem, a młodszy czytelnik może się zniechęcić do dalszej lektury bądź niedbale przekartkować cały album.

Uważam, że komiks Zmysły jest pozycją idealnie skierowaną do osób interesujących się poruszoną w nim tematyką. To oni najbardziej docenią ten tytuł i nie będą mieli problemu z przeczytaniem go na raz. Tym bardziej, że jest to album o niewielkim formacie z ilością stron około 160. Co ciekawe wydawnictwo Marginesy, oficjalnie podaje jej ilość jako 180.
Jednakże formą swojego wydania oraz zastosowaną okładką album ten na pierwszy rzut oka przypomina książkę, a nie komiks. Dlatego pozycja ta może świetnie się spisać jako prezent-niespodzianka.
Więc jeżeli macie znajomych lub sami interesujecie się medycyną, a przede wszystkim dziedziną neurologii, Zmysły jest komiksem, któremu powinniście się bliżej przyjrzeć.

 

Dane techniczne:

  • Scenarzysta: Matteo Farinella
  • Ilustrator: Matteo Farinella
  • Tłumacz: Jacek Konieczny
  • Wydawnictwo: Marginesy
  • Format: 145×210 mm
  • Liczba stron: 160
  • Oprawa: twarda
  • ISBN-13: 9788366335752
  • Data wydania: 13 luty 2020
  • Cena okładkowa: 39,90 zł

Nadchodzi “Rotmistrz Polonia”! [Zapowiedź]

DMZ – Strefa Zdemilitaryzowana – tom 1 [Recenzja]