in , ,

Komiksowo o kulturze Głuchych [PDAK]

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się w środę 20 lutego o godzinie 18.00 w NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet – Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu. Tym razem gościem będzie dr Ewelina Waląg, która opowie o “Komiksowie o kulturze Głuchych”. Wstęp wolny.

Spotkanie dotyczyć będzie krytycznego namysłu nad kulturowym wyrażaniem głuchej tożsamości, czemu służyć może forma komiksowa, będąca rodzajem wyzwania wizualnego w odniesieniu do języka migowego. Polski język migowy, w tym kontekście paradoksalnie prezentujący wizualny i przestrzenny sposób artykulacji, wymykać może się artystycznemu ujęciu. Zastanowimy się, czy wraz z nim przesunięciu ulegać będzie również definicyjność i/ lub widoczność kultury Głuchych.

Ewelina Waląg – doktora nauk humanistycznych, Liderka Filmoteki Szkolnej na Dolnym Śląsku, ambasadorka Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Szkoły Tolerancji, certyfikowana trenerka WenDo, metody samoobrony i asertywności dla dziewcząt i kobiet, edukatorka oraz autorka materiałów edukacyjnych. Badaczka zainteresowana kulturą Głuchych, disability studies, deaf studies i tematyką prawnoczłowieczą.

Słuchacze kolejnych wykładów, oprócz wrażeń z ciekawych prelekcji mogą wynieść ze spotkania także prezent związany z tematyką poruszaną w ramach Akademii. Wśród słuchaczy lutowego wykładu zostaną rozlosowane dwa numery magazynu Zeszyty Komiksowe oraz komiks Macieja Sieńczyka “Wrzątkun” wyd. Lampa i Iskra Boża.

— — — — — — — — — — — — — —

PDAK to spotkania dla osób zainteresowanych komiksem i tych, którzy chcą go poznać z innej, ciekawszej strony.
PDAK to spotkania w formie wykładu lub prezentacji, podczas których ścierają się odmienne poglądy, widziane z różnych perspektyw naukowych.
PDAK to spotkania, na których równie ważne jak wykład są dyskusja i Twoje zdanie.
PDAK pozwoli zrozumieć, że komiks to coś więcej niż proste historyjki obrazkowe i odkryć fascynujący świat gry między słowem a obrazem. Spotkania odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu przy ul. Ratajczaka 38/40, w NOVA. NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet – Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu godz. 18.

Organizatorami Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej.

Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART.

Zabić Drozda [Recenzja]

Katalogi komiksowe zima/wiosna 2020