in , ,

„Zabić drozda” Harper Lee – komiksowa adaptacja [Zapowiedź]

29 stycznia nakładem wydawnictwa Jaguar ukaże się komiksowa adaptacja jednej z najważniejszych powieści literatury światowej: „Zabić drozda” Harper Lee, ponadczasowej, wielopokoleniowej opowieści o nierównościach na tle rasowym.
Kultowa, należąca już do kanonu klasyki powieść w ten sposób zyskuje drugą młodość.

Smyk, Jem, Dziki Radley, Atticus Finch i miasteczko Maycomb w Alabamie ożywają przed naszymi oczami w poruszających ilustracjach Freda Fordhama.

Zabić drozda to przejmująca wizja Południa Stanów Zjednoczonych w latach trzydziestych XX wieku. Obrazy konfliktów rasowych i klasowych, hipokryzji i heroizmu, zderzenia tradycji z nieuniknionymi przemianami poznajemy z perspektywy dziewczynki dorastającej wraz z bratem, ojcem i nianią.

Powieść została nagrodzona Pulitzerem w 1961 roku oraz zekranizowana w 1962 przez Roberta Mulligana. W roli Atticusa wystąpił Gregory Peck, który odebrał za swoją kreację Oscara (łącznie film zdobył 3 statuetki).

Książka jest dziś równie ważna, jak wówczas, gdy ujrzała po raz pierwszy światło dzienne – w roku 1960, czyli w burzliwych czasach walki o równouprawnienie. Autorka przedstawia złożoność ludzkiej natury i głębię ludzkich serc z poczuciem humoru, w bezkompromisowo uczciwy sposób. Zarówno dotychczasowi wielbiciele powieści, jak i obecni czytelnicy mogą podziwiać najbardziej pamiętne sceny tej książki w zupełnie nowej odsłonie.

Komiksowa adaptacja była inspirowana i akceptowana przez spadkobierców dorobku Harper Lee. Warto dodać, że dziś, w dobie narastającej nietolerancji, Zabić drozda zniknęło z listy lektur obowiązkowych zarówno w południowych stanach Ameryki, jak i w Polsce…

W komiksie pojawiają się te same nurtujące problemy, co w powieści. Komiks to po prostu kolejne medium (tak samo jak film czy telewizja), dzięki któremu możemy dotrzeć do zupełnie nowego odbiorcy. Z pewnością nie należy go postrzegać jako łatwiejszej alternatywy wobec czytania prozy, natomiast jest on innym sposobem zaprezentowania czytelnikowi tej samej wspaniałej opowieści.

Fred Fordham, Entertainment Weekly

 

Harper Lee urodziła się w roku 1926 w Monroeville w stanie Alabama. Uczęszczała do Huntingdon College, a następnie studiowała prawo na Uniwersytecie w Alabamie. Jest autorką cieszących się ogromną popularnością powieści Zabić drozda oraz jej kontynuacji Idź, postaw wartownika. Otrzymała Nagrodę Pulitzera, Prezydencki Medal Wolności i liczne inne nagrody oraz wyróżnienia literackie. Zmarła 19 lutego 2016 roku

Fot. John Fordham

Fred Fordham urodził się w 1986 roku i dorastał w północnym Londynie. Studiował filozofię i politologię na Uniwersytecie w Sussex, pracował jako malarz portrecista, tworzył również murale. Jest autorem i ilustratorem komiksów publikowanych przez rozmaitych wydawców, ostatnio ilustrował pierwszą opowieść graficzną Philipa Pullmana.

 

Więcej na temat powyższej pozycji oraz zapoznać się z jej fragmentem można klikając tutaj.

Dane techniczne:

  • Data wydania: 22 Styczeń 2020
  • Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
  • Tytuł oryginału: To Kill a Mockingbird
  • ISBN: 978-83-7686-861-5
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 288
  • Wymiary: 163×234 mm
  • Cena: 49,90 zł zł

Wydział 7 – seria [Recenzja]

Nadjeżdża ZINE TANK