in

Zbiórka na komiks o bitwie pod Rokitną

Na portalu polakpotrafi.pl ruszyła zbiórka na komiks historyczny poświęcony legendarnej bitwie pod Rokitną. Doszło do niej 13 czerwca 1915 roku na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej, w Besarabii, a brał w niej udział drugi szwadron ułanów Drugiej Brygady Legionów.

Motywacją do wydania komiksu jest oczywiście setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, obchodzona w tym roku. To dobry moment, żeby przypomnieć bohaterstwo żołnierza polskiego i jego ofiarność.

Autorami projektu są: Krzysztof Komaniecki (rysunki), Jacek Stankiewicz i Piotr Kałuża. Cała trójka pracowała nad scenariuszem.

Komiks będzie miał cztery okładki i 36 lub maksymalnie 40 stron wewnętrznych. Planowane jest w nim 8 stron kolorowych z materiałem historycznym, edukacyjnym, prezentującym mundur i uzbrojenie ułanów oraz krótki rys historyczny. Pozostałe strony – właściwy komiks – w wersji kolekcjonerskiej będą na razie czarno-białe.

Do zrealizowania projektu potrzebne jest 8000 zł na graficzne dokończenie projektu, skład i przygotowanie do druku. Od momentu pozyskania funduszy przewidywane jest około 8 tygodni na dokończenie projektu.

Pierwsze, kolekcjonerskie wydanie, będzie miało nakład 500 sztuk i będą umieszczone w nim nazwiska tych wszystkich którzy wesprą finansowo powstanie komiksu. Przewidywany format  to: 210 x 297 mm. środek – offset 120 gram, okładki – karton 300 gram.

Link do akcji: https://polakpotrafi.pl/projekt/projekt-komiksu-rokitna-1915

Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART.

One Comment

Antologia “Polskie weird fiction 2018” [nabór tekstów]

Rynek komiksowy w Polsce. Debata [Szczecin]