in , ,

24-godzinny Le Mans 1964-1967: Pojedynek Forda z Ferrari [recenzja]

24-Godzinny Le Mans – 1964-1967: Pojedynek Forda Z Ferrari to pierwsza część komiksowego cyklu poświęconego najsłynniejszego wyścigu. Seria stworzona przez Denisa Bernarda, Christiana Papazoglakisa i Roberta Paquet’a, w Polsce wydawana jest przez wydawnictwo Scream Comcis.

Komiks o 24-godzinnym wyścigu La Mans jest pozycją nie tylko dla miłośników komisów, ale i dla miłośników wyścigów samochodowych. Poznajemy historię Forda, który postanowił zmienić strategię firmy i zaprojektować nowe modele samochodów. Skierowane one były do młodego pokolenia miłośników samochodów sportowych. Po nieudanej próbie wykupu przez Forda marki Ferrari, Ford postanowił stworzyć własny samochód sportowy. Historia, którą poznajemy w komiksie to “wojna” Forda i Ferrari trwająca od 1964 do 1967 roku. Areną walki staje się słynny wyścig La Mans. Poznajemy dwa splatające się wątki: jeden to potyczka inżynierów, a drugi to sam przebieg wyścigów.

Patrząc od strony graficznej, duet rysowników stworzył zarówno piękny plastycznie i kolorystycznie obraz wyścigów samochodowych, jak i piękno i dynamikę samych głównych bohaterów wyścigu, czyli Forda GT 40 i Ferrari.

Opis wydawcy:

W 1963 roku Ford, słynny amerykański konstruktor, starał się zmienić wizerunek swojej marki i zdobyć grupę nowych klientów – osoby młodsze i dynamiczne. Nowa strategia opierała się na zdobyciu uznania i sukcesach w sportach motoryzacyjnych, gdzie od lata swą reputację budowali europejscy konstruktorzy i producenci. Celem ostatecznym było pokonanie Ferrari w Europie, na torze w Le Mans!

Najlepsi inżynierowie pracowali nad nowym modelem GT40, aby zdążyć na edycję 24-godzinnego wyścigu w 1964 roku. Szybkie, ale zawodne Fordy niestety dość wcześnie ustąpiły miejsca niezwykłym Ferrari 275 P. Amerykanie nie powiedzieli jednak ostatniego słowa i wrócili w kolejnych latach! Tym oto sposobem od 1964 do 1967 roku dwa biura konstrukcyjne nie przestawały rzucać sobie wyzwań, a ich pojedynek stał się jednym z najbardziej legendarnych okresów wyścigu w Le Mans!

Dane techniczne:
Scenarzysta: Denis Bernard,
Ilustrator: Christian Papazoglakis, Robert Paquet,
Tłumacz: Jakub Syty,
Wydawnictwo: Scream Comics,
Format: 240×320 mm,
Liczba stron: 48,
Oprawa: twarda,
Papier: kredowy,
Druk: kolor,
Data wydania: 3 września 2021

Requiem: Rycerz Wampir [Z półki zdjęte]

Złote Kurczaki 2021 nominacje