in , ,

All-Star Batman #3: Pierwszy sojusznik [recenzja]

Seria All-Star Batman przypadła mi do gustu, gdyż pozwala sięgnąć po dowolny tom bez znajomości wcześniejszego lub też historii dziejących się w równolegle wydawanych liniach wydawniczych skupionych na postaci słynnego Człowieka Nietoperza. Tom 3, zatytułowany Pierwszy sojusznik, opowiada przede wszystkim historię nieocenionego sprzymierzeńca/mentora/kamerdynera Mrocznego Rycerza, Alfreda Pennywortha.

Opis wydawcy: Trzeci tom serii All-Star Batman to pasjonujący thriller, który trafia w samo serce mitologii Nietoperza! Batman jako strażnik Gotham stawił już czoła całej armii najgroźniejszych złoczyńców świata. Często podążał niebezpiecznymi ścieżkami, ponosząc przy tym ogromne straty. Jednak dzięki pomocy Alfreda Pennywortha, swojej prawej ręki, za każdym razem wychodził z opresji cało. Teraz Mroczny Rycerz musi zdemaskować istniejący od pokoleń, tajemniczy spisek i zmierzyć się z nowym wrogiem. Nieprzyjaciel nosi imię Nemezis, a zarówno Batman, jak i Alfred są na jego czarnej liście. Sprawę komplikuje cała galeria dawnych oponentów, poczynając od Pingwina, na Czarnej Masce kończąc, a wyprawa po prawdę zawiedzie Batmana do Miami i jeszcze dalej… głęboko w przeszłość. Mroczny Rycerz stanie przed najtrudniejszym wyborem – będzie musiał poświęcić swój płaszcz Nietoperza albo człowieka, którego najbardziej kocha..

Postać Alfreda znajduje się w ścisłym centrum fabuły, a on sam odgrywa tu rolę narratora. Pozwala to czytelnikowi lepiej poznać zawiłości stosunków między Bruce’em a Alfredem, który określa tego pierwszego jako swojego syna. Może to wydawać się dziwne, gdyż Alfred głównie przedstawiany jest jako kamerdyner z poszerzonym zakresem usług o zabiegi medyczne oraz naprawy sprzętu. A przecież po śmierci rodziców Bruce’a to on opiekował się i wychowywał młodego dziedzica fortuny Wayne’ów. Na pewno fakt ten miał pewien wpływ na decyzje podjęte przez młodego Bruce’a. Zresztą po przeczytaniu omawianego tu komiksu, dowiadujemy się iż Alfred tak naprawdę mocno się nie różnił od swego wychowanka.

Dotknięty porzuceniem przez ojca, pełniący służbę w domu Wayne’ów, młody Alfred nie był wzorem wszelkich cnót. Młody i gniewny wplątywał się w różne tarapaty. Będąc dorosłym zaciągnął się do wojska, gdzie wykazał się nie lada brawurą. Swymi dokonaniami przyciągnął uwagę tajemniczego jegomościa, który snuje wobec młodego Pennywortha ambitne plany. Przeszłość Alfreda daje o sobie znać w postaci tajemniczego zabójcy, który okazuje być się trudnym przeciwnikiem nawet dla Batmana.

Skupienie historii wokół postaci Alfreda jest ciekawym zabiegiem. Ukazanie relacji łączących go z Bruce’em czy spojrzenie na postać Batmana i jego misję z punktu widzenia najbliższej mu osoby jest dobrym materiałem na świetną historię. Niestety ta zaserwowana nam w Pierwszym sojuszniku wypada dosyć blado, ze względu na bardzo słabe zakończenie. Czuć nie tylko niedosyt ale również zażenowanie, biorąc pod uwagę, iż początkowo fabuła zapowiadała się interesująco.

Pewną formą wynagrodzenia fatalnego zakończenia głównej historii albumu, jest krótka opowieść Więzy krwi. Opowiada ona o tym jak Bruce podszywając się pod żołnierza rosyjskiej mafii infiltruje ją w celu zapobiegnięcia transportu broni, która doprowadzić może do zaognienia walk gangów na ulicach Gotham. Obijane są gęby, łamane kości, leje się krew… a także wódka 🙂

Ilustracje prezentujące obydwie historie stoją na wysokim poziomie. Oddają ciężki klimat fabuły oraz cieszą wzrok schludnym i przejrzystym wykonaniem.

Jeżeli lubicie Człowieka Nietoperza i chcielibyście, ot tak przeczytać jakiś komiks z jego udziałem, bez znajomości zawiłości uniwersum DC, to polecam All-Star Batman. Omawiany tu tom 3 tej serii, Pierwszy sojusznik może i nie powala fabułą (a konkretniej jej zakończeniem), ale pozwala na przyjemne oderwanie od rzeczywistości, wciągając w brutalny i pogrążony w mroku świat przygód Batmana.

Dane techniczne:

 • Scenarzysta: Scott Snyder, Rafael Albuquerque, Rafael Scavone
 • Ilustrator: Rafael Albuquerque, Sebastian Fiumara
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Tytuł oryginalny: DC Rebirth: All Star Batman Vol. 3: The First Ally
 • Wydawca oryginalny: DC Comics
 • Rok wydania oryginału: 2018
 • stron: 156
 • Format: 165×255 mm
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • Cena okładkowa: 39,99 zł

Coś [#Żyjek25]

Czwarty sezon “Lucyfera” [zwiastun]