Nowości spod szyldu Marvel NOW! od wydawnictwa Egmont w lutym zostały zdominowane przez event pt. Axis. Poza obszernym tomiskiem, zawierającym główną historię tego wydarzenia, otrzymaliśmy także dwa tytuły uzupełniające ją. Ale po kolei.
1. Avengers i X-Men – AXIS
Kontynuacja wydarzeń przedstawionych w piątym tomie serii Uncanny Avengers – Preludium do Axis.
Znany dotychczas świat zatraca się w totalnym chaosie, gdy przerażający Red Onslaught czyni swe pierwsze kroki ku zapoczątkowaniu swojej Wiecznej Rzeszy. Avengers oraz X-Men są bezradni wobec jego mocy. Na odsiecz przybywa Magneto wraz ze zwerbowanymi pospiesznie superzłoczyńcami (i Deadpoolem :P), którym nie odpowiada wizja świata, wykreowana przez Nazistę. Jedyną nadzieją na powstrzymanie potwora jest zaklęcie inwersji, które rzucone tylko bardziej komplikuje sprawę, zmieniając o 180 stopni charaktery wszystkich obecnych na polu bitwy.
Dane techniczne:
- Scenarzysta: Rick Remender
- Ilustrator: Adam Kubert, Jim Cheung, Terry Dodson, Leinil Yu
- Format: 165×255 mm
- Liczba stron: 252
- Oprawa: miękka ze skrzydełkami
- Papier: kredowy
- Druk: kolor
- Cena okładkowa: 69,99 zł
2. AXIS – Carnage i Hobgoblin
Komiks ten składa się z dwóch mini-serii. Pierwsza z nich opowiada historię psychopatycznego Carnage’a, który, po wydarzeniach przedstawionych w Axis, próbuje swych sił w roli superbohatera. Oczywiście skutek jest mizerny. Na jego drodze do samodoskonalenia staje Zjadacz Grzechów (Sin Eater), z którym potyczka będzie stanowić dla Carnage’a chrzest bojowy w roli herosa.
Druga historia zawarta w tym komiksie przedstawia Hobgoblina, odmienionego w wyniku rzuconego zaklęcia inwersji oraz jego pomysł na czynienie dobra. Mając wrodzoną smykałkę do biznesu, Hobgoblin udowadnia, iż na superbohaterstwie także można ładnie zarobić… i to legalnie. Nowy sposób zbicia fortuny przyciąga uwagę zawistnego Króla Goblinów.
Dane techniczne:
- Scenarzysta: Kevin Shinick, Rick Spears
- Ilustrator: Javier Rodriguez, Alexander Lozano, German Peralta
- Format: 165×255 mm
- Liczba stron: 132
- Oprawa: miękka ze skrzydełkami
- Papier: kredowy
- Druk: kolor
- Cena okładkowa: 39,99 zł
3. Deadpool – Axis (tom 8.)
Fabuła ósmego tomu serii Deadpool biegnie równolegle do historii przedstawionej w Avengers i X-Men – AXIS. Za namową Magneto, Wade trafia w sam środek bitwy z Red Onslaughtem, w trakcie której rzucone zaklęcie inwersji przemienia naszego ukochanego “najemnika z nawijką” w….. pacyfistę! Odtąd Deadpool… przepraszam, …Zenpool, musi stawić czoła czyhającym na niego niebezpieczeństwom bez uciekania się do przemocy 🙂
Dane techniczne:
- Scenarzysta: Brian Posehn, Gerry Duggan
- Ilustrator: Scott Koblish, Mike Hawthorne
- Format:165×255 mm
- Liczba stron: 132
- Oprawa: miękka ze skrzydełkami
- Papier: kredowy
- Druk: kolor
- Cena okładkowa: 39,99 zł
Axis byłoby naprawdę świetnym wydarzeniem… gdyby powstało 20 – 25 lat temu. W tamtym okresie historia z ogromną plejadą gwiazd, bohaterów i złoczyńców, przewalających się przez kolejne strony komiksu, z fabułą pozbawioną głębi, gwarantowałaby sukces. Szybkie tempo akcji, duża dawka przemocy oraz drętwe dialogi to cechy charakterystyczne dla komiksów powstałych w latach 90-tych. Lecz omawiana tu historia powstała w 2014 roku i obecnie czytelnicy mają wyższe wymagania, zwłaszcza w stosunku do kulminacyjnych wydarzeń komiksowych. Zawód, jaki się odczuwa względem Axis jest tym większy, gdy pomyśli się, iż zaprzepaścił on całe tło fabularne, jakie budowała seria Uncanny Avengers, będąca jedną z najlepszych oferowanych w linii Marvel NOW!
Preludium do Axis – piąty tom Uncanny Avengers, zbudował niesamowite napięcie, m.in. ukazując potyczkę Red Skulla z Magneto – Nazisty i Żyda. Oprawcy i ofiary. Po czymś takim oczekuje się, iż kontynuacja historii będzie monumentalnym wydarzeniem. Niestety, zamiast tego czytelnik zostaje zasypany nawałnicą postaci, spośród których żadna jakoś wybitnie się nie wysuwa na pierwszy plan. Przez to Axis wydaje się być prostą historią powstałą na potrzeby promocji nowej linii zabawkarskiej, oferującej figurki przedstawiające postacie występujące w tym komiksie. Jest to smutne, gdyż sięgając po ten komiks oczekuje się, iż ugruntuje on trwale pozycję Drużyny Jedności, będącej motywem przewodnim serii Uncanny Avengers.
Zastosowana w Axis przemiana dobrych w złych oraz złych w dobrych wydaje się być ciekawym zabiegiem, ale wymaga większej głębi w przedstawieniu tego procesu. Nie pokazano nam na przykład, jak osoby z najbliższego otoczenia bohaterów zareagowały na ich przemianę. W ogóle cała ludność cywilna w tej historii jest zignorowana. Z wypowiedzi bohaterów wiemy, iż cywile na całym świecie są uwikłani w brutalne walki międzyrasowe w wyniku działań Red Onslaughta, oraz że, “drugorzędni” herosi starają się im zaradzić. Niestety nie pokazano żadnych potwierdzających to scen, które zwiększyłyby dramaturgię sytuacji.
Od samego głównego wydarzenia znacznie lepiej wypadają jego tie-iny, czyli Carnage i Hobgoblin oraz Deadpool – Axis. Ukazują konsekwencje zaklęcia inwersji oraz ich wpływ na codzienne życie bohaterów tych historii. Całość jest wzbogaconą nutką humoru (w przypadku Carnage’a oczywiście czarnego humoru) co sprawia, iż lektura tych dwóch tytułów nie wydaje się być stratą czasu.
Należy pochwalić Egmont za umieszczenie w swojej wersji Avengers i X-Men – AXIS krótkiego streszczenia dotychczasowych przygód Kapitana Ameryki, którego solowa seria w Polsce nie wychodzi. Owe streszczenie odpowiada na pytania, jakie mogą pojawić się w głowie czytelnika nie zaznajomionego z wydarzeniami w życiu Kapitana poprzedzającymi Axis. Autorem streszczenia jest Oskar Rogowski, czyli, znany z Youtube’a, Komiksomaniak 🙂
Axis jest rozczarowującym eventem, po który sięgnąć powinni wyłącznie najwierniejsi fani tytułów Marvela, aby po przebrnięciu przez niego móc dalej śledzić przygody swoich ulubionych bohaterów. Czytelnicy poszukujący ambitnej fabuły najlepiej niech omijają ten tytuł szerokim łukiem.