in , ,

Avengers – Czas się kończy, tom 2 [recenzja]

Run Jonathana Hickmana, który śledzimy od pierwszego tomu serii Avengers, która zapoczątkowała linię Marvel NOW! w Polsce powoli osiąga swoje apogeum. Niezwykłe oraz dramatyczne wydarzenia mające miejsce w serii Avengers oraz New Avengers dotykają cały świat Marvela, czego jesteśmy świadkami w miniserii Czas się kończy.

Opis wydawcy: Po ośmiu miesiącach od ujawnienia działań Iluminatów najpotężniejsi ziemscy bohaterowie nadal są podzieleni. Jedni chcą wymierzyć sprawiedliwość dawnym przyjaciołom, inni próbują za wszelką cenę powstrzymać Koterię. Co się stało z Tonym Starkiem? Gdzie się podział Doktor Strange? Czy Avengers zdołają powstrzymać zagładę światów, zanim ich czas się skończy?

Od początku linii Marvel NOW! dochodziło w niej do wielu przykrych wydarzeń, które zmieniały wzajemne stosunki bohaterów względem siebie nawzajem. Dlatego w pierwszym tomie miniserii Czas się kończy mogliśmy zaobserwować niecodzienne rozłamy oraz sojusze, które doprowadziły do wyłonienia się następujących grup: Avengers służący S.H.I.E.L.D., New Avengers, Avengers Multiwersum, Iluminatów oraz Koterię.

W tomie 2. mamy dalej przedstawiane plany poszczególnych grup, które w finale albumu w końcu stają ze sobą twarzą w twarz. Ponadto wiele uwagi poświęcono na ukazanie motywacji oraz zaangażowania najważniejszych bohaterów, takich jak Steve Rogers, Mr Fantastic, Dr Doom czy Sunspot. Cały komiks trzyma w napięciu oraz przywraca dawne wątki, jak np. pozbawiony emocji Banner pochodzący z innej wersji Ziemi czy motyw bomb zrzuconych na Ziemię przez Ex Nihilo.

Od strony wizualnej album stoi na wysokim poziomie. Poza stałymi współpracownikami scenarzysty (Walker, Deodato), warto wspomnieć o wkładzie artystycznym naszego rodaka, Szymona Kudrańskiego. Ten urodzony w Tarnowie rysownik ma na swoim koncie współpracę z największymi wydawnictwami amerykańskimi: DC Comics, Marvel Comics oraz Image Comics. Oto kilka jego prac z 27 numeru New Avengers wchodzącego w skład omawianego albumu:

Dzień ostatniej inkursji zbliża się a odczuwalne z tego powodu napięcie sięga zenitu. Niestety, by móc to docenić, czytelnik powinien być zaznajomiony z całym runem Hickmana sięgającym początku linii Marvel NOW!.  Natomiast wierni czytelnicy z całą pewnością po lekturze omawianego albumu z niecierpliwością czekają na listopad, kiedy to swoją premierę będą miały Tajne Wojny, będące zwieńczeniem runu Hickmana. Lecz zanim to nastąpi przed nami jeszcze dwa tomy historii Czas się kończy.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego dziękujemy wydawnictwu Egmont.

Dane techniczne:

 • Scenariusz: Jonathan Hickman
 • Rysunek: Stefano Caselli, Mike Deodato, Szymon Kudranski, Mike Perkins, Kev Walker
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Tytuł oryginalny: Avengers: Time Runs Out Vol. 2
 • Wydawca oryginalny: Marvel Comics
 • Liczba stron: 120
 • Format: 165×255 mm
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • Cena okładkowa: 39,99 zł

Lipcowe zapowiedzi mangowe

Sandman Universe [nowe idzie #4]