in , ,

Deadpool – Najlepszy komiks świata! #4: Śmieciowa opowieść [recenzja]

Dotychczasowe przygody Najemnika z nawijką, publikowane w ramach linii wydawniczej Marvel NOW! 2.0, nie były czymś co na długo utkwiłoby w pamięci czytelnika. Zwłaszcza, że pod względem humorystycznym, stały znacząco poniżej poziomu jakiego spodziewamy się po Deadpoolu. Na szczęście wyszedł 4 tom serii, zatytułowany Śmieciowa opowieść, który dostarcza nam takiego Wade’a Wilsona, jakiego oczekujemy – nieobliczalnego.

Opis wydawcy: Czwarty tom przygód Deadpoola z serii wydawniczej Marvel NOW! 2.0. Odkąd Wade Wilson zatrudnił się u pewnego szemranego bankiera, prześladują go gangi Nowego Jorku. Co gorsza, jeden z nich nasłał na niego Typhoid Mary – starą znajomą, z którą Wade wciąż nie wyrównał rachunków. Nie ma rady – trzeba wezwać do pomocy Daredevila, Iron Fista i Luke’a Cage’a. Ich wspólna przygoda może się jednak okazać daleka od tego, do czego przywykli ci superbohaterowie…

Ścigany przez różne organizacje przestępcze, pewien bankier postanawia poszukać pomocy u Deadpoola. Już po tym jednym zdaniu, każdy kto Deadpoola zna, wie że facet pośród możliwych opcji wybrał tą fatalną:) Najgorszy z Avengers zamiast ukryć klienta, konfrontuje go z mafią, a ta w celu zdobycia laptopa bankiera i usunięcia jego niewygodnej osoby zatrudnia Typhoid Mary – niebezpieczną zabójczynię, z którą Deadpoola łączy wspólna przeszłość.  Gdy plan A nie idzie po myśli Wade’a, pora na plan B, w który wtajemniczony zostaje pewien niewidomy zastępca prokuratora generalnego, jego heroiczne alter ego oraz dwóch bohaterów do wynajęcia.  Wszyscy zaangażowani przypominają sobie jak uciążliwym sprzymierzeńcem jest Deadpool, a szczególnie wspomniani herosi do wynajęcia, którzy aż po łokcie zostają umorusani kupą g#@*!a w trakcie przeszukiwania miejscowej sortowni śmieci 🙂

Jest naprawdę zabawnie, a dobrze poprowadzone tempo akcji nie pozwala się nudzić. Kontrast pomiędzy Deadpoolem a Daredevilem czy duetem Luke Cage/Iron Fist, sprawia, że uśmiech nie znika czytelnikowi z twarzy w trakcie lektury komiksu.

W albumie zawarta jest również, druga historia, stanowiąca tie-in do wydarzeń przedstawionych w pierwszym tomie serii Doktor Strange (recenzja tutaj). Deadpool musi stawić czoło inwazji Empirikulów na podziemne królestwo potworów Shikli, czyli żony Wade’a. Na pomoc sprowadza swojego dawnego znajomego, którego mogliśmy poznać jeszcze za czasów linii wydawniczej Marvel NOW!. Historia ta ma poważniejszy ton od poprzedniej, a zwłaszcza jej tragiczny finał. Deadpool jest nie tylko postacią komediową ale przede wszystkim właśnie tragiczną i omawiany tutaj tom świetnie ukazuje te obydwa aspekty.

Pod względem graficznym jest to istny miszmasz. W albumie zawarte są prace o zupełnie odmiennych stylach. Osobiście bardziej preferuję, gdy całość jest utrzymana w spójnej konwencji graficznej, ale plus jest taki, że każdy zaangażowany w ten projekt artysta dobrze się spisał. Nie potrafiłbym wskazać czyje prace są najsłabsze. Natomiast jako najlepsze mi osobiście najbardziej do gustu przypadły ilustracje Paco Diaza, wzbogacone szeroką paletą barw autorstwa Israel Silva. Dzieła tych panów mocno wyróżniają się na tle prac pozostałych artystów.

Jeżeli jesteś fanem Deadpoola albo po prostu szukasz komiksu, przy którym będziesz dobrze się bawił to Śmieciowa opowieść zdecydowanie jest pozycją godną Twojej uwagi. Polecam!

Dane techniczne:

  • Scenarzysta: Gerry Duggan, Charles Soule, David Walker
  • Ilustrator: Scott Koblish, Elmo Bondoc, Jacopo Camagni, Paco Diaz, Guillermo Sanna
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Liczba stron: 120
  • Format: 16.7×25.5cm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Cena okładkowa: 39,99 zł

Zapowiedzi mangowe [lipiec 2019]

Poszukiwanie [#Żyjek33]