in , ,

Batman – Mroczny książę z bajki [recenzja]

Przez 80 lat nad przygodami Batmana pracowały rzesze utalentowanych scenarzystów i rysowników. Nie zawsze były to nazwiska powiązane z amerykańskim komiksem. Swój wkład w uniwersum Mrocznego Rycerza miał włoski rysownik i scenarzysta Enrico Marini, znany z serii Skorpion, Cygan, Gwiazda pustyni czy Drapieżcy. Jego Mroczny książę z bajki jest tematem dzisiejszej recenzji.

Opis wydawcy: Album o Batmanie autorstwa jednego z najbardziej rozpoznawalnych europejskich twórców komiksowych – Enrica Mariniego! Miliarder Bruce Wayne, skupiony na roli Batmana, nie ma zbyt wiele czasu na prywatne życie, dlatego jest zdumiony, kiedy pewna kobieta wytacza mu proces o ojcostwo. Z okazji korzysta Joker, który porywa domniemaną córkę bogacza, aby wymusić na nim kupno niezwykłego brylantu. Po co superłotrowi akurat ten kamień szlachetny? Okazuje się, że także przestępcy mogą się kierować miłością… Batman znajduje się w trudnej sytuacji: albo będzie musiał spełnić żądanie Jokera, albo mała dziewczynka może stracić życie… W opowieści spotkamy się również z Catwoman i Harley Quinn, a humor zapewni Archi, smutny i cierpiący na depresję klaun-przestępca.

Jak sugeruje tytuł, mamy tutaj zaczerpnięty motyw księcia z bajki, wyruszającego na niebezpieczną przygodę w celu uratowania niewiasty będącej w tarapatach. Tym księciem jest oczywiście Batman, a jego pomocy potrzebuje dziewczynka, będąca zakładnikiem Jokera. Samozwańczy Książę Zbrodni uprowadził małą Alinę, gdyż jak twierdzi jej matka, to Bruce Wayne jest ojcem dziewczynki. Szalony Klaun chce wywrzeć nacisk na Wayne’a, by ten zdobył dla niego pewien drogocenny klejnot, który Joker pragnie podarować swej ukochanej, Harley Quinn z okazji jej urodzin. W całą intrygę wplątana zostaje również Catwoman, która najwidoczniej w czasie wolnym odwiedza posiadłość Wayne’ów, aby spędzić rozkoszne chwile z panem domu 😉

Fabuła komiksu nie jest skomplikowana i biorąc pod uwagę szaleństwa Jokera, mimo to posiada ona lekki ton. Pojawiające się w historii kultowe postacie z mytosu Batmana zostały rozpisane w sposób, dzięki któremu, bez problemu rozpozna je nawet najmniej rozeznany w uniwersum DC czytelnik.

Nie oznacza to oczywiście, że weterani komiksu nie będą czerpać przyjemności z lektury tej historii. Motyw pozwu o ojcostwo, nieobliczalność Jokera, chemia między postaciami, wyścig z czasem oraz nieoczekiwany zwrot fabularny sprawiają, że jest to pozycja, którą czyta się naprawdę przyjemnie.

No i te rysunki. Zdecydowana większość kadrów zatrzymuje na dłużej wzrok by móc się nacieszyć tymi wspaniałymi obrazami. Ciekawie designy kostiumów bohaterów komiksu są wynikiem udzielenia Mariniemu wolnej ręki w kwestii ich wizerunków. Dotyczy to także wyglądu miasta, które wypada tutaj wręcz wspaniale. Szczególnie na dużych kadrach, gdzie Gotham onieśmiela swym rozmachem.

Praktycznie każda alejka, budynek, jego wnętrze czy przemierzające ulice samochody wypadają tutaj naprawdę interesująco.

Zawartość albumu oraz forma jego wydania (twarda oprawa z obwolutą), sprawiają iż namacalnie mamy do czynienia z produktem kategorii deluxe, jak sugeruje nazwa linii wydawniczej w ramach, której została opublikowana ta pozycja (DC Deluxe).

Z całego serca polecam Batman – Mroczny książę z bajki. Album ten będzie stanowił świetne uzupełnienie kolekcji każdego fana Mrocznego Rycerza. Dzięki swej zawartości oraz formie wydania świetnie spisze się jako ewentualny podarunek.

Dane techniczne:

  • Scenariusz: Enrico Marini
  • Rysunek: Enrico Marini
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Liczba stron: 144
  • Format: 18×27.5cm
  • Oprawa: twarda z obwolutą
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Cena okładkowa: 79,99 zł

Może polegać [#żyjek32]

Wystawa Anny Heleny Szymborskiej [Białogard]