in ,

Batman – Szalona miłość i inne opowieści [Recenzja]

Rok 2019 za nami, jednak chciałbym cofnąć się do jego ostatniego miesiąca, grudnia. Otóż w przedświątecznym szale można było przeoczyć premierę jednej z najciekawszych pozycji z udziałem Mrocznego Rycerza jakie w ubiegłym roku pojawiły się w Polsce. Mam tu na myśli Batman: Szalona miłość i inne opowieści od wydawnictwa Egmont.

 

Opis wydawcy: 

Najbardziej zwariowana historia o Batmanie i jego wrogach! Oto świat Mrocznego Rycerza ukazany w niepokojących opowieściach o niebezpiecznych damach, demonach i śmiertelnych pułapkach! Zanurz się w odlotową wizję, w której szaleństwo miesza się z grozą, a niezwykła Harley Quinn pokazuje, co znaczy prawdziwa miłość. Choć może w tym przypadku należy raczej mówić o krwawej obsesji. Nie zapominajmy jednak o tym, że Harley jest z zawodu psychiatrą, a jej ulubionym pacjentem był właśnie roześmiany mistrz zbrodni z Gotham! 
Autorzy albumu, Bruce Timm i Paul Dini, to para genialnych twórców stojących za sukcesem uhonorowanego Nagrodą Emmy serialu animowanego Batman. Ich pierwszy wspólny komiks, Szalona miłość, został znakomicie przyjęty przez krytykę i otrzymał w 1994 r. nagrody Eisnera oraz Harveya w kategorii najlepszej zamkniętej opowieści. Rok później ponownie uhonorowano ich Nagrodą Eisnera za komiks Batman Adventures Holiday Special.
Zgadza się, omawiany tu komiks jest dziełem uznanego duetu Dini/Timm, na których największym telewizyjnym dziele, Batman The Animated Series, wychowywało się całe pokolenie, obecnie już dorosłych fanów Człowieka Nietoperza. Serial ten w latach 1992-1995 przyciągał przed telewizory setki, jak nie tysiące dzieci. Klimat, tempo oraz niezwykła ścieżka dźwiękowa przyczyniły się do sukcesu tego programu. Kolejnym, ważnym plusem tej serii było wprowadzenie do uniwersum Batmana zupełnie nowej postaci, która szybko na stałe zapisała się w świadomości współczesnej popkultury.
Mowa tu oczywiście o Harley Quinn.
Album będący tematem dzisiejszej recenzji, jest zbiorem historii autorstwa wyżej wspomnianych panów, lecz najważniejszą z nich jest tytułowa Szalona miłość / Mad love. Historia ta ma na celu przedstawić nie tylko origin szalonej pomocnicy Jokera ale również ukazać stosunki panujące pomiędzy tą dwójką niezrównoważonych psychicznie postaci. Fani serialu, czytając Szaloną miłość będą czuli się jakby oglądali kolejny odcinek swojej ulubionej serii (zresztą historia ta doczekała się ekranizacji). Rysunki, kolorystyka oraz tempo akcji utrzymane są w takim samym stylu co w animacji. Na pierwszy rzut oka historia ta wydaje się być skierowana do dzieci, lecz w rzeczywistości jest zgoła inaczej. Jesteśmy tutaj świadkami patologicznej miłości w związku w którym nie brakuje przemocy.
Zresztą podobnie jest z pozostałymi historiami zawartymi w albumie. Są one krótsze od wyżej opisanej, lecz nie brakuje w nich brutalności. Na łamach większości z nich, postać Mrocznego Rycerza jest zmarginalizowana, a na pierwszy plan wypchnięci zostają jego oponenci. A tych tutaj nie brakuje. Istna plejada gwiazd, światka przestępczego Gotham City. Scarecrowe, Ra’s al Ghul czy Clayface to tylko część z nich. Mi osobiście najbardziej przypadła do gustu (poza Szaloną miłością), naprawdę wzruszająca historia o Two-Face, chcącym powrócić do normalności. Album ten uświadamia, że światowy sukces Batmana nie polega wyłącznie na jego postaci ale także na szerokim i barwnym wachlarzu jego przeciwników o dobrze rozpisanych charakterach.
Historie w albumie niekiedy ocierają się o erotyzm. Sylwetki kobiet, ich pozy czy ubrania jasno wskazują co siedziało w głowie Bruce’a Timma. Zresztą nieraz w załączonych materiałach dodatkowych, twórcy wspominają jakie elementy nie przeszły aprobaty wydawcy 🙂
To kolejny fakt, jasno wskazujący, że pozycja ta nie jest skierowana do młodszego czytelnika.
Skoro już wspominam Timma, to warto poruszyć kwestię szaty graficznej. Jak już pisałem wcześniej, rysunki oddają klimat serialu animowanego. Timm używa tego samego kreskówkowego stylu, a i dobrana kolorystyka również nie odbiega od tego co widzieliśmy w telewizorach. Jednakże w całym albumie doświadczamy nie tylko pracy wizualnej Timm’a ale również wielu innych artystów, odwzorowujących mniej lub bardziej wiernie jego charakterystyczny styl. Miłym akcentem w jednej spośród zaprezentowanych historii jest zaczerpnięcie również stylu legendarnego Jacka Kirby…
… a i sam Mistrz jest sprytnie wpleciony w inkantację rzucaną przez Ra’s al Ghula w trakcie bluźnierczego obrzędu 🙂
Batman – Szalona miłość i inne opowieści jest pozycją idealną dla fanów kultowego serialu animowanego, która obudzi w nich sentyment do dawno minionych lat. Chociaż niektóre z zawartych w albumie historii, mogą wydawać się nieco infantylne to odbiór całości pozostawi pozytywne wrażenie. Jest to pozycja porządnie wydana (do czego linia wydawnicza DC Deluxe nas już przyzwyczaiła) oraz sprawiająca sporo frajdy w trakcie lektury. Gorąco polecam!
Dane techniczne:
  • Scenarzysta: Paul Dini
  • Ilustrator: Bruce Timm
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Liczba stron: 208
  • Format: 18.0×27.5cm
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Cena okładkowa: 89,99 zł

Polski komiks na 28. finale WOŚP

Morbius – zwiastun #1 [Zapowiedzi]