in , ,

BETON 2018 [zapowiedź]

BETON 2018 to druga już edycja szczecińskich spotkań z popkulturą – komiksami, książkami, filmami, serialami, grami, sztukami wizualnymi i muzycznymi, ich twórcami i pasjonatami. W tym roku zapraszamy 16 i 17 listopada (piątek i sobota) do Domu Kultury 13 Muz oraz EXP – Pub & Games Room. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

“Jesteśmy lokalnym minikonwentem o dużych aspiracjach – mówi Marta Kostecka, jedna z organizatorek imprezy. – BETON jest cyklicznym wydarzeniem, dedykowanym wszystkim sympatykom szeroko rozumianej kultury popularnej. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy go w listopadzie 2017 roku. To wydarzenie wzbudziło spore zainteresowanie i odniosło na tyle duży sukces frekwencyjny, że w tym roku musieliśmy pozyskać partnera dysponującego większą przestrzenią. Sprostaliśmy i temu wyzwaniu, dlatego jesienią 2018 zapraszamy aż w dwa miejsca – do Domu Kultury 13 Muz na bloki komiksowe i literackie poświęcone kulturze azjatyckiej oraz do pubu EXP na blok poświęcony grom”.

Pierwszego dnia, w 13 Muzach, obok prelekcji tematycznych, poświęconych głównie popkulturze azjatyckiej, odbędą się dwa spotkania autorskie. Na pierwszym z nich będzie można porozmawiać z lokalnymi twórcami: pisarzem kryminałów, Markiem Stelarem oraz autorami książek z gatunku fantasy: Pawłem Jakubowskim i Mateuszem Wiśniewskim. Na drugim spotkaniu zagości pisarz i fan kultury popularnej, Jakub Ćwiek.

Pomiędzy spotkaniami autorskimi zaplanowana jest premiera dwóch publikacji szczecińskich: “Mało szczegółowego przewodnika po Szczecinie” Tomasza Panka oraz wydania drugiego, rozszerzonego “Komiksu szczecińskiego” i spotkanie z ich twórcami. Rozmowy ze wszystkimi poprowadzi Krzysztof Lichtblau (“Pan od książek”).

Drugiego dnia program jest równie bogaty. W 13 Muzach odbędą się warsztaty komiksowe – grupę dla osób młodszych (9-14 lat) poprowadzi Edyta Bystroń, a grupę dla osób starszych (powyżej 14 lat) – Bartek “Henryk” Glaza. Odbędą się też warsztaty makijażu prowadzone przez Shironi Cosplay. Wiąże się to z konkursem cosplay, na który zapraszamy w sobotnie popołudnie. Jeszcze można się do niego zgłaszać, czekają nagrody!

Oprócz warsztatów i konkursów odbędzie się też pokaz Klubu Karate Funakoshi-Do Szczecin oraz szereg prelekcji dotyczących kultury popularnej i panele komiksowe. Podczas panelu “Komiksiary rządzą!” spotkamy się z młodymi, zdolnymi rysowniczkami: Edytą Bystroń, Anną Krztoń oraz Katarzyną Witerscheim. Następnie podczas panelu “Granice estetyczne komiksu” odbędzie się rozmowa z komiksiarzami: Bartkiem “Henrykiem” Glazą, Ojcem Rene i Łukaszem Kowalczukiem. Po panelach będzie możliwość rozmowy indywidualnej i zdobycia rysografów od tych twórców, a także od Tomasza Pstrągowskiego i Szczepana Atroszki.

Obok panelu twórców będzie też panel wydawców komiksowych, na którym pojawią się przedstawiciele wydawnictw: JP Fantastica, Ongrys, Granda, Mandioca oraz Kboom!

Całości wydarzeń w Muzach przez dwa dni będzie towarzyszyć giełda komiksów i popkultury oraz wystawa “POP PRL” Arnolda Wolińskiego.

Z kolei pub EXP zaprasza w sobotę od godziny 10.00 na serię prelekcji poświęconych grom bez prądu, a o godz. 15.00 na turniej gry “Łupieżcy”. Oczywiście będzie można wygrać atrakcyjne nagrody ufundowane przez Black Monk!

O godz. 18.00, na zakończenie imprezy, na Alei Kwiatowej odbędzie się pokaz sztuki ogniowej. Po fireshow, w Expie rozpoczyna się afterparty, na które są zaproszeni wszyscy uczestnicy..

Na wszystkie te atrakcje wstęp wolny! Tylko na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy (stowarzyszeniepopart@gmail.com). Więcej informacji i szczegóły programu znajdują się na stronie wydarzenia www.beton.betoniarka.net oraz na wydarzeniu na Facebooku.

Organizatorem spotkań jest stowarzyszenie POP-ART, wydawca portalu BETONiarka.net.
Projekt dofinansowany ze środków Programu FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH.
Współfinansowane ze środków Miasta Szczecin.

Gospodarze:

Dom Kultury 13 Muz
pl. Żołnierza Polskiego 2

EXP Pub & Games Room
ul. Mariacka 26

Partnerzy:

Szczeciński Klub Azji
TEB Edukacja
Wydawnictwo Granda
Liga Superbohaterów
FIKP
Nordloft
JPF
Sklep Fenix
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Patronaty:
wSzczecinie.pl
Zeszyty Komiksowe
Betoniarka.net

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Hawkeye kontra Deadpool [recenzja]

Nagrody Beton 2018 przyznane