in , ,

Blade Runner 2019 [recenzja]

Blade Runner 2019, będący owocem współpracy Michaela Greena, Mike’a Johnsona i Andresa Guinaldo, przekształca kultowy świat łowców androidów w formę komiksu, dostarczając czytelnikowi pełne wrażeń doświadczenie neo-noir.

Opis wydawcy:
W deszczowym Los Angeles, w dystopijnej przyszłości, rozpoczyna się nowa saga osadzona w uniwersum Blade Runnera. Najlepsza łowczyni androidów i śledcza, Aahna „Ash” Ashina, została przydzielona do zbadania sprawy tajemniczego zniknięcia Isobel i Cleo Selwyn, żony i córki miejscowego magnata biznesowego, Alexandra Selwyna, który jest przyjacielem Eldona Tyrella. W trakcie swoich poszukiwań Ash poznaje nowe oblicze przestępczego podziemia Los Angeles. Okazuje się, że pod imponującą fasadą miasto toczy powolne zepsucie. Łowczyni odkrywa straszną tajemnicę i demaskuje potworny spisek, a także musi zrewidować własną nienawiść do replikantów – sztucznych ludzi – których do tej pory tropiła i zabijała z taką zajadłością.

Autorami scenariusza są Michael Green (współtwórca filmu „Blade Runner: 2049”) i Mike Johnson („Star Trek”, „Transformers”), a rysunki stworzył Andres Guinaldo („Kapitan Ameryka: Steve Rogers”). Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w tomach: „Blade Runner 2019: Los Angeles”, „Blade Runner 2019: Off-World”, „Blade Runner 2019: Home Again, Home Again”.

Wprowadzenie do historii detektywa Aahny Ashiny, znanej jako Ash, jest brutalne i prowokujące od pierwszego panelu. Świat Blade Runnera, przedstawiony przez twórców komiksu, jest okrutny, brudny, a zaskakujące zwroty akcji utrzymują czytelnika w napięciu. Zmagania Ash, która trafia na ślady zaginionych bliskich bogacza Alexandra Selwyna, rozkładają się na przestrzeni lat, prowadząc czytelnika przez różne etapy życia bohaterki.

Album składa się z trzech tomów, z których każdy wnosi nowe elementy do fabuły. Drugi tom, “Poza światem“, przenosi Ash do kolonii pozaziemskiej, tworząc fascynujące tło dla dalszych wydarzeń. Ponadto fani filmów spod szyldu Blade Runner w końcu mają okazję ujrzeć pozaziemskie kolonie, które nie były ukazane w żadnej z dwóch produkcji filmowych.
W trzecim tomie,”Powrót do domu“, zamykają się liczne wątki fabularne, oferując czytelnikowi zaskakujące zwroty akcji. Narracja jest dobrze skonstruowana, choć czasami przewidywalna, a dialogi błyskotliwe i trafiające w sedno.

Oprawa graficzna, stworzona przez Andresa Guinaldo, zyskuje uznanie za szczegółowość, dbałość o detale i oddanie klimatu neo-noir. Graficzny język komiksu efektywnie przenosi na papier futurystyczny, mroczny świat Blade Runnera. Mimo pewnej zmiany estetyki, między tomami, przemyślana paleta kolorów odzwierciedla atmosferę poszczególnych scenerii, dostarczając czytelnikowi dodatkowego doświadczenia wizualnego.

Niezaprzeczalne jest, że komiks Blade Runner 2019 nie unika pewnych konwencji gatunku, a czasem scenariuszowi brakuje oryginalności. Niemniej jednak, mimo pewnych przewidywalności, zespół kreatywny z powodzeniem przenosi na stronę komiksu charakterystyczny klimat Blade Runnera, łącząc go z nowymi postaciami i fabułą. Ciekawa ewolucja głównej bohaterki, Ash, od bezlitosnej łowczyni do obrończyni replikantów dodaje głębi opowieści.
Warto również pochwalić autorów, za oparcie się pokusie umieszczenia na łamach swego komiksu bohaterów znanych z filmów, aby weszli w interakcję z nowymi bohaterami. Tego typu zabiegi mają często miejsce w tego typu inicjatywach, lecz nie tutaj.

Prezentacja komiksu jest niezwykle satysfakcjonująca, gdyż mamy tu do czynienia z obszernym tomem, liczącym ponad 300 stron, którego twarda okładka i kredowy papier dodają mu solidności i elegancji. Dodatkowo album zachwyca obszerną galerią okładek, szkicami oraz fragmentami scenariusza.

Podsumowując, Blade Runner 2019 to solidna propozycja dla miłośników kultowego uniwersum. Scenariusz, choć czasem nieco schematyczny, wzbogacają zaskakujące zwroty akcji, a grafika wprowadza czytelnika w mroczny, futurystyczny świat. Choć komiks nie unika pewnych klisz, stanowi udane rozszerzenie świata Blade Runnera, które z pewnością zainteresuje fanów oryginalnych dzieł filmowych.

Dane:

  • Scenariusz: Michael Green, Mike Johnson
  • Rysunki: Andres Guinaldo
  • Przekład: Maria Jaszczurowska
  • Wydawca: Egmont
  • Data publikacji: 13.10.21 r.
  • Oprawa: twarda
  • Objętość: 344 strony
  • Format: 170 × 260
  • Druk: kolor
  • Papier: kreda
  • ISBN: 978-83-281-5008-9
  • Cena okładkowa: 99,99 zł

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa 1/2024 (33)

Paweł Paradowski — gość Kanału Książkowego