in , ,

Grass Kings – tom 1 [Recenzja]

Tematem dzisiejszej recenzji jest pierwszy tom bardzo chwalonej serii, Grass Kings, autorstwa Matta Kindta (scenariusz) oraz Tylera Jenkinsa (ilustracje).  Komiks ten wyszedł w Polsce nakładem wydawnictwa Non Stop Comics.

Miejsce akcji komiksu rozgrywa się na amerykańskiej prowincji, w Królestwie Traw, od wieków osławionej złą renomą, gdy już rdzenni mieszkańcy przelewali tutaj krew. Współcześnie Królestwo Traw to osiedle przyczep kempingowych oraz prowizorycznych domów, stanowiące azyl dla swoich mieszkańców, chcących odseparować się od amerykańskiego rządu. Istnienie tego ,,przyczółku bezprawia” nie jest na rękę mieszkańcom pobliskiego miasteczka Cargill, a szczególnie tamtejszego szeryfa.

Pieczę nad Królestwem pełni trzech braci: Ashur, Robert i Bruce, z których na pierwszy plan wybija się ten drugi. To jego zdanie było przez mieszkańców uważane za najważniejsze, lecz zaczęło się to zmieniać, gdy Robert w wyniku rodzinnej tragedii popadł w alkoholizm. Dosyć skutecznie w roli lidera zastępuje go Bruce, dzięki czemu panuje spokój. Lecz nie trwa to długo, gdyż pod dach Roberta trafia tajemnicza kobieta, która szuka schronienia. Jej tożsamość może wywrócić życie mieszkańców Królestwa Traw do góry nogami.

Pierwszy tom Grass Kings nie jest komiksem dla wielbicieli wartkiej akcji, to trzeba od razu zaznaczyć. Mamy tu powoli acz skrupulatnie budowaną atmosferę, w czym pomagają retrospekcje oraz cząstkowo przedstawiane tajemnice. Fabuła dobrze ukazuje funkcjonowanie Królestwa Traw, dzięki czemu można łatwo zrozumieć z jakiego powodu dla jego mieszkańców to miejsce jest tak ważne i wyjątkowe. Ponadto scenarzysta sporo czasu poświęcił na przedstawienie najważniejszych bohaterów historii, dzięki czemu już po pierwszym tomie czytelnik do jednych z nich zapała sympatią, a innych być może nawet znienawidzi.

Dosyć zaskakująca jest warstwa wizualna albumu. Akwarele w połączeniu z prostą i oszczędną kreską świetnie oddają klimat oraz tempo fabuły, a także charakter Królestwa Traw i jego mieszkańców.

Inną rzeczą która w przypadku tego tytułu zachwyca jest jego jakość wydania. Powiększony format, twarda oprawa, kredowy papier oraz galeria okładek i szkiców nadaje efekt ekskluzywności temu albumowi, co już niejednokrotnie można było odczuć przy innych tytułach wydanych przez Non Stop Comics.

Tom 1 Grass Kings to kameralna opowieść, która przypadnie do gustu czytelnikom, którzy od wrzucenia ich w środek wartkiej akcji bardziej cenią sobie stopniową budowę napięcia oraz możliwość dobrego poznania bohaterów przedstawionej historii oraz ich motywacji.

 

Dane techniczne:

  • Scenariusz: Matt Kindt
  • Rysunek: Tyler Jenkins
  • Wydawnictwo: Non Stop Comics
  • Tytuł oryginalny: Grass Kings
  • Liczba stron: 176
  • Format: 185×285 mm
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Cena okładkowa: 52 zł

Tank Girl – #3 [Recenzja]

Wojna makowa – Rebecca F. Kuang [Zapowiedź]