Chcielibyście porozmawiać z Worfem w jego rodzimym języku? A może toczyć długie dysputy z Tyrionem przy winie w jego języku? To może być trudne, ale jest sposób, by choć trochę się zbliżyć do realizacji tych marzeń.
Serwis Duolingo specjalizujący się w kursach językowych online za pośrednictwem strony internetowej oraz aplikacji dba o fanów popkultury. W zeszłym roku wprowadził do oferty kurs języka valyriańskiego, a od marca tego roku możemy się dzięki niemu uczyć języka klingońskiego. Do podjęcia obu kursów wymagana jest znajomość języka angielskiego.
Język valyriański to starożytny język Essos, znany ze świata opisanego w cyklu Pieśni Lodu i Ognia. Cały język, podobnie jak ten kurs, został opracowany przez lingwistę Davida J. Petersona. Posługują się nim wykształceni mieszkańcy Westeros i jest uważany za język ludzi szlachetnie urodzonych, poetów i smoków – a teraz można się go nauczyć w Duolingo.
Język klingoński jest skonstruowanym specjalnie na potrzeby fikcyjnych postaci Klingonów w Star Treku. Język ten pojawił się po raz pierwszy w oryginalnym filmie Star Trek w 1979 roku, a później został rozwinięty poza kilka pierwszych wyrażeń w pełnowymiarowy język amerykańskiego lingwisty Marca Okranda.
Uważa się, że tylko kilkadziesiąt osób mówi dziś klingońskim w formie mówionej, ale więcej może komunikować się nim poprzez słowo pisane. Twórca kursu, Felix Malmenbeck, powiedział w rozmowie z VentureBeat, że ocenia się, że około 30-50 osób mówi płynnie po klingońsku, ale setki potrafią komunikować się wyraźnie za pomocą tekstu. Może tysiące, jeśli wolno im od czasu do czasu korzystać ze słownika i tabeli prefiksów.
Czy naprawdę istnieje zapotrzebowanie na język, który w zasadzie wyrósł z serii science-fiction około niż 40 lat temu? Przedstawiciele Duolingo twierdzą, że klingoński zebrał około 170 tysięcy rejestracji wstępnych. Jak ta liczba zmieni się po premierze?
– Trudno jest ocenić poziom zainteresowania klingońskim, ale zauważamy, że łatwość dostępu jest bardzo ważnym czynnikiem – dodał Malmenbeck. – Ponieważ użytkownicy klingońskiego często byli odizolowani od siebie geograficznie, bardzo trudno było im przejść tę linię od ciekawości, do aktywnego korzystania z tego języka. Ale z pomocą mediów społecznościowych, mamy kilkudziesięciu nowych i średnio zaawansowanych mówców, którzy regularnie wykonują swoje zadania. Grupa Learn Klingon na Facebooku liczy obecnie 1 805 członków.
Założony w 2011 roku serwis Duolingo wykorzystuje gamifikację, aby pomóc ludziom w mówieniu, czytaniu i słuchaniu w około 30 językach. Firma liczy teraz ponad 200 milionów użytkowników i od początku swojego istnienia pozyskała ponad 100 milionów dolarów.
Podobnie jak w przypadku innych języków w Duolingo, kurs klingońskiego jest bezpłatny dla wszystkich, ale użytkownicy mogą przejść na subskrypcję Duolingo Plus, która usuwa reklamy i zapewnia dostęp do dodatkowych funkcji, w tym dostępu w trybie offline.
Kurs klingońskiego dostępny jest pod tym linkiem zaś valyriańskiego – pod tym. Życzymy owocnej nauki 😉