in , ,

Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty 2151-2293 [Recenzja]

Encyklopedia statków Star Trek

Nie łatwo jest być polskim fanem Star Treka.
Głównie dlatego, że w naszym kraju niewiele pojawia się publikacji spod znaku Gwiezdnej Wędrówki, a i gadżety zazwyczaj są sprowadzane indywidualnie zza granicy.
Spolszczonych gier planszowych nie udało się doświadczyć. Książki jakieś tam wyszły, ale wiele lat temu. Komiks do tej pory ukazał się jeden, nakładem wydawnictwa Ultimate Comics (link tutaj ).
Przynajmniej z dostępem do seriali czy licznych filmów nie ma większych problemów, dzięki platformom video.
Na szczęście może coś się w końcu na naszym rynku ruszy. Dzięki nowym serialom Star Trek: Discovery oraz Star Trek: Picard, marka dociera do coraz szerszego grona potencjalnych fanów.
Polscy wydawcy też chyba zaczynają to zauważać, czego dowodem jest najnowsza premiera od giganta wydawniczego, Egmont.

Jego nakładem do księgarń trafił album Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty 2151-2293 stanowiący początek serii wydawniczej Encyklopedia statków Star Trek.
Gdy po raz pierwszy usłyszałem tą nowinę serce zaczęło mi bić szybciej. Byłem w szoku, że w końcu doczekam się oficjalnej publikacji wydanej w polskim języku.
A gdy album ten trafił w końcu w moje ręce cieszyłem się jak małe dziecko.
Marzenia jednak się spełniają!

Zawartością albumu są materiały oryginalnie wydane w czasopismach Star Trek – the official starships collection oraz Star Trek Discovery – the official starships collection. Są to magazyny oficjalnie publikowane w wielu krajach przez wydawnictwo Eaglemoss i zatwierdzone przez CBS Consumer Products, które posiada prawa licencyjne do marki Star Trek.
Do każdego numeru czasopisma dołączana jest ręcznie malowana replika okrętu z uniwersum Star Trek, wykonana z ABS i die-cast metal.

W omawianym albumie znajdują się materiały jakie były publikowane na łamach obu czasopism.
A są to m.in. szczegółowe rzuty poziome każdego okrętu oraz starannie opracowane informacje dotyczące jego pojawienia się na ekranie. Zawarto wiele prac graficznych i kadrów z seriali oraz filmów.
W trakcie lektury można zaobserwować jak statki Gwiezdnej Floty zmieniały się przez lata i jak wyglądają w zestawieniu. Zawarte są również opisy techniczne oraz historie operacyjne jednostek.
Niniejszy tom zaczyna się od pierwszych okrętów w uniwersum Star Trek, które wyruszyły w kosmos, począwszy od hibernacyjnego statku Khana, Botany Bay, aż po Enterprise legendarnego kapitana Kirka. Znajdują się w nim również wszystkie statki Gwiezdnej Floty z pierwszego sezonu serialu Star Trek: Discovery, rozmieszczone na osi czasowej pomiędzy erą Archera (znanego z  prequelowej serii Enterprise) a Kirka.

Warto nadmienić, że autorzy włożyli sporo wysiłku w przedstawienie nie tylko najbardziej znanych okrętów ale także tych, które nie odgrywały większej roli a jedynie zapełniały tło.
W ich przypadku artyści musieli często dokonać rekonstrukcji w formie modelu 3D z pomocą oryginalnych designerów pracujących nad serialami/filmami.
Wiele modeli zostało zmodyfikowanych i poddanych ponownemu teksturowaniu do drukowania lub też zostały całkowicie odtworzone przez niezależnych wykonawców.

Okręty są przedstawione w kolejności chronologicznej, więc zapoznając się z nimi poznajemy również zarys historyczny uniwersum Star Trek, czyli jakieś 250 lat. Oczywiście nie brakuje tutaj spojlerów.

Jakość wydania albumu jest bardzo satysfakcjonująca. Twarda oprawa i papier kredowy są czymś czego można spodziewać się po tego typu publikacji. Okładka jest matowa z błyszczącymi elementami w formie wyżłobionych okrętów na niej widocznych oraz tytułem.

Na tylnej okładce umieszczona jest zapowiedź drugiego tomu obejmującego okręty od roku 2294.
Jak sugeruje zawarta w albumie przedmowa, możemy oczekiwać również pozycji prezentujących poszczególne obszary geograficzne (np. Kwadrant Delta) czy też cywilizacje (np. Imperium Klingonów).
Te informacje to miód na moje fanowskie serce.
Oczywiście należy się liczyć z tym, że możliwa publikacja kolejnych tomów będzie zależna od sukcesu serii i zainteresowania nią. Szerzenie informacji o tym albumie i zainteresowanie nim nowych czytelników może wpłynąć korzystnie na przyszłość serii.

Dlatego, aby pomóc w promocji Encyklopedii statków Star Trek, przygotowaliśmy małe ROZDANIE dla naszych czytelników!

Do rozdania czekają 3 egzemplarze omówionego tutaj, 1. tomu Encyklopedii statków Star Trek od wydawnictwa Egmont.
Co zrobić aby otrzymać swój egzemplarz? Należy wziąć udział w naszej zabawie!

Wyślij na adres betoniarka.net@gmail.com maila z tytułem ROZDANIE i treścią, w której opisujesz na którym okręcie Gwiezdnej Floty chciałbyś służyć. Odpowiedź może być utrzymana w humorystycznym tonie i może dotyczyć również okrętów spoza oficjalnego kanonu.
Spośród nadesłanych tekstów, wybierzemy 3 najciekawsze.
Na Wasze maile czekamy do 12 maja włącznie, a listę wybranych szczęśliwców ogłosimy za pośrednictwem naszych kanałów społecznościowych.
Zapraszamy do zabawy!

Osoby, które nie planują brać w niej udziału lub chcą koniecznie już posiadać swój album, zachęcamy do jego kupna w oficjalnym sklepie wydawcy:

https://egmont.pl/Encyklopedia-statkow-Star-Trek.-Statki-Gwiezdnej-Floty

Jeżeli jesteś fanem uniwersum Star Trek, pozycja ta obowiązkowo powinna znaleźć się w Twojej biblioteczce. Szczególnie, że zawartość albumu jest sumiennie przygotowana i atrakcyjnie zaprezentowana. Długo trzeba było czekać w naszym kraju na tego typu publikację, ale wreszcie jest.
Gorąco polecam!

  • Autor: Ben Robinson; Marcus Riley; Matt McAllister
  • Ilustrator: Fabio Passaro, Ed Giddings, Adam ‘Mojo’ Lebowitz, Robert Bonchune
  • Tłumaczenie: Klaudyna Cwynar
  • Oprawa: twarda
  • Objętość: 192 stron
  • Format: 215×286
  • ISBN: 978-83-281-4859-8
  • Grupa docelowa: + 16
  • Premiera: 6.05.2020
  • Cena okładkowa: 99,99 zł

Mistrz romansu Nozaki – tom 1 [Recenzja]

Czerwone Zwoje Magii [Recenzja]