in

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa #32

Nieregularnik nr 32 (12 grudnia 2023) ten, który już jest chyba ostatnim merytorycznym w tym roku (no, może jeszcze Wam życzenia wyślę ;))

Spotkania/rozmowy

Czas podsumowań komiksowych się zaczął, więc zapraszam na takie podsumowanie widziane babskim okiem. Już w środę porozmawiam na Kanale Książkowym z Agnieszką, Dagmarą, Sylwią i Dominiką o tym co nam wpadło w oko w tym roku. Serdecznie zapraszamy da aktywnego udziału w lajwie.

A jak by Wam było za mało mnie, to gościłam ponownie na kanale Łukasza, na którym rozmawialiśmy o webkomiksach

Publikacje/premiery/zapowiedzi

Nabór do Bielskiego Zina Komiksowego został przedłużony do końca grudnia. Temat numeru to „tak to się zaczęło”. Szczegóły na fanpagu zina o wdzięcznej nazwie BZIK

Wystawy

Przypominam, że 14 grudnia DOK Ursynów (Warszawa) zaprasza do galerii „Środek Komiksu” na wernisaż wystawy Gosi Wowczak pt. “Biały Szum”. Wystawę będzie można oglądać do 22 lutego. 

Ponadto do pierwszego tygodnia stycznia można oglądać w Wałbrzychu wystawę Weroniki Dobrowolskiej z jej pocztówkami i innymi pracami. A dowiedziałam się o tym z jej newslettera, który bardzo polecam!

VARIA

Z rzeczy ważnych wydarzyła się nominacja do Paszportu Polityki dla Świdzińskiego za jego „Festiwal” (nagrodzony już tytułem Komiksu Roku w Łodzi). Zawsze mnie to cieszy, gdy komiksy wchodzą do mainstreamu, trzymajmy kciuki, żeby wygrał!

Z rzeczy mniej ważnych dla świata, ale ważnych dla mnie — dołączyłam do ekipy redakcyjnej „Zeszytów Komiksowych”. Jestem szalenie dumna i wdzięczna za to ciekawe wyzwanie. 

PS. Dzięki za polecajki newsletterowe. Przypominam, że Tiny Letter, z którego korzystam, jest zamykany, więc po nowym roku muszę znaleźć inne narzędzie. Oznacza to, że Wasze maile powędrują gdzieś indziej, uprzedzę jeszcze o tym w osobnym liściku. 

Jeżeli chcecie, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera — zapraszam do kontaktu. 

A jakie newsy z polskiego komiksowa były dla Was najważniejsze w minionym tygodniu? 

MK

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Zapowiedzi mangowe – grudzień 2023

Fukushima. Kronika wypadku bez końca [recenzja komiksu]