in

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa nr 5/2024 (37)

Numer 5/2024 (37). Ten, w którym wracają Złote Kurczaki!

Spotkania/rozmowy

WIRTUALNE

21 marca (czwartek) o godz. 19.00 na Kanale Książkowym spotykam się z Joanną Sępek, autorką komiksu Przesilenie. Zapraszamy do aktywnego udziału w lajwie i zadawania pytań na czacie. Wszystkie moje rozmowy komiksowe znajdziecie na moim kanale na YT

Na kanale YouTube bloga Comixxy Mikołaj Ćwik prowadzi cykl spotkań z polskim autorami na temat ich twórczości. Spotkania zostały opatrzone nazwą Polski Poranek Komiksowy VLOG i ukazują się w piątki. Ostatnim gościem Mikołaja by autor Wilqa i Pana Wiedźmy, Bartosz Minkniewicz. Wszystkie spotkania dostępne są w formie playlisty.

STACJONARNE

Dzieje się w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Łodzi. Już 15 marca odbędzie się spotkanie autorskie wokół najnowszego wydania Kajkokoszowego komiksu “Powrót Milusia”. Dzień później, 16 marca tamże planowane jest spotkanie autorskie z Joanną Karpowicz wokół jej nowego artbooka poświęconego Anubisowi.

Kobiety w komiksie (klub dyskusyjny ToPiK)
W ostatni poniedziałek miesiąca o godz. 18.00 w szczecińskiej Piwnicy Kany spotyka się dyskusyjny klub komiksowy. Tym razem o kobietach w komiksie opowie Arnold Woliński. Wstęp wolny.

Publikacje/premiery/zapowiedzi

W marcu cała para idzie w premiery planowane na Krakowski Festiwal Komiksu, który odbędzie się już 23-24 marca. Pełną listę zapowiedzi niezalowych wysyłałam Wam w poprzednim newsletterze. Wśród nich znajdziecie też komiks Helena Wiktoria po śląsku! Tak o niej pisze tłumacz:

Helyna Wiktoryjo to dziocha, co żyje we drugij połowie XIX wieku i prawie erbła wielko fortuna. Jak chcecie wiedzieć, jak sie wiy rady ze familijōm, piniyndzmi i zbiydniałymi arystokratami, co by chcieli jeji statek dorwać, to wejzdrzijcie do rōmanu.

Dzisiaj szczególną uwagę chciałam zwrócić na komiks Jeszcze będzie pięknie autorstwa Herzyk i kth z serii W(y)kluczenia poświęconej problematyce mniejszości. W tym komiksie poruszony jest wątek LQBTQ+. Gorąco polecam, komiks jest dostępny całkowicie za darmo na stronie Miasto Literatury. Pisałam o nim w tym wpisie

TRWAJĄCE NABORY KOMIKSOWE

UWAGA DEADLINE DO KOŃCA MARCA!
Jeżeli jesteś z województwa zachodniopomorskiego i się uczysz lub nauczasz w szkole podstawowej, lub ponadpodstawowej, zapraszam do udziału w wojewódzkim konkursie na komiks. Szczegóły na stronie organizatora. Mamy wspaniałe nagrody od Timofa i Kultury Gniewu oraz Zeszytów Komiksowych!

Festiwale

Dzisiaj przypominam plany festiwlowe na najbliższe 3 miesiące:

22-24 marca Krakowski Festiwal Komiksu (wjechał PEŁEN PROGRAM FESTIWALU)
18-21 kwietnia Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej (na stronie pojawiają się zapowiedzi darmowych komiksów, będzie MOC!)
23-26 maja Komiksowa Warszawa 
8-9 czerwca Małopolski Festiwal Komiksu W czerwcu także Radomskie Spotkania z Komiksem i Mangą oraz Pyrkon.

Pamiętajcie o zbiorczym artykule Imprezy komiksowe w Polsce 2024 oraz czacie poświęconym imprezom komiksowym: kliknij by dołączyć do czatu.

Wystawy

Do 6 czerwca w DOK Ursynów można oglądać wystawę “Fantastyczne światy, fantastyczne historie”  Miry “Sonne” Morawskiej, Emilii “Emi de Clam” Marlewskiej i Pauliny “PinPinax” Matyńki.

VARIA

Last but not least: ZŁOTE KURCZAKI! Niewątpliwie najważniejszą informacją minionych dwóch tygodni w polskim komiksie jest ta, że kolejna edycja Złotych Kurczaków jednak się odbędzie! Nabór w 11 edycji trwa do 21 marca, a pełny regulamin znajdziecie w tym wpisie

Podoba Ci się moja praca? Możesz postawić mi kawę!

Jeżeli chcesz, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera, albo masz inne uwagi, pomysły, propozycje — zapraszam do kontaktu.

Jeżeli chcesz, żeby newsletter trafiał na Twoją skrzynkę dzień wcześniej niż na portal (i czasem miał w środku coś ekstra) – zapraszam do subskrypcji!

Z komiksowym pozdrowieniem
Martwa Kosteczka

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Ambulans jedzie na wieś. Śladami wędrownych wyrwizębów. [recenzja]

Czarny żałobnik [recenzja]