in , , ,

Komiksy dla najmłodszych [dzieci w wieku 3-4]

Zapraszam do drugiej części mojego przeglądu komiksów dla najmłodszych. Tym razem zajmę się komiksami dla dzieci w wieku między 3 a 4 lata.

Detektyw Miś Zbyś na tropie

W ramach serii ukazało się:

  • Lis, ule i miodowe kule,
  • Złoty Sokół Teksański,
  • Kosmos to za mało,
  • Skarb kapitana Czarnofutrzastego,
  • Dama z pluszowym misiem,
  • Wielki bałagan,
  • Czemu pani się uparła, żeby spotkać dinozaura?
  • 20 000 powodów, żeby odnaleźć Mikołaja.

Opis wydawcy:
“Miś Zbyś to najlepszy detektyw w okolicy. Borsuk Mruk to jego wytrwały asystent. Dla tej dwójki nie ma spraw zbyt trudnych. To dlatego pewnego dnia w drzwiach biura Zbysia staje… królowa pszczół! Zlecenie od razu wygląda na poważne – ktoś kradnie pszczołom miód, a one są bezradne. Jeśli ktoś może pomóc to tylko Miś Zbyś!
Tak zaczyna się komiks „Pszczoły, ule i miodowe kule”, pierwsza odsłona przygód nowego bohatera dziecięcej wyobraźni. Wszystkie powstały w głowie scenarzysty Macieja Jasińskiego, twórcy m.in. uznanych komiksów historycznych, gdy jego synek prosił go o opowiadanie bajek. Tak narodził się miś detektyw, którego perypetiami mogą teraz cieszyć się również inne dzieci, czytające komiksy z serii „Detektyw Miś Zbyś na tropie”!
Album narysował Piotr Nowacki, mający na swoim koncie już kilka komiksów dla młodych czytelników. Tym razem, tworząc plansze, postanowił oddać hołd jednemu ze swoich ulubionych twórców – Bohdanowi Butence – i tę inspirację widać wyraźnie. Dzięki pracy Norberta Rybarczyka świat bohaterów stał się fantastycznie kolorowy, ciesząc oczy młodych i starszych czytelników.”

Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunki: Piotr Nowacki
Kolory: Tomasz Kaczkowski
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: 2018-2022
Format: 165×230 mm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 52

Drużyna przyjaciół

Opis wydawcy:
„Strzeż się zbirów i samochodówi!” mówi mama małemu wężowi Krokusiowi zanim ten wyruszy na samodzielne poszukiwanie przygód. Na swojej drodze trafi na orzechy laskowe, jabłka, grzyby, ale przede wszystkim na przyjaciela: niedźwiadka Tulipka. Razem zima będzie łagodniejsza, a potwór Wiatropij mniej straszny! Wkrótce do Krokusia i Tulipka dołączy też ptaszek Prymulka i zaproponuje założenie drużyny – Drużyny Przyjaciół!
W każdej z historii trójka przyjaciół odkrywa świat – dowiaduje się, co takiego robi “prask-pyk-pstryk”, gdy nadchodzi wiosna i co zrobić, gdy zniknie Tulipek? Dzięki tym małym próbom i trudnościom ich przyjaźń rozwija się, a kiedy tylko robi się zbyt strasznie, zawsze blisko jest mama Tulipka i jej ciasto!
“Drużyna przyjaciół” Sophie Guerrive to mądry i zabawny komiks dla najmłodszych czytelników. Uczący otwartości na świat i innych. Laureat festiwalu w Angouleme w kategorii nalepszy album dla dzieci i młodzieży.

Scenariusz i rysunki: Sophie Guerrive
Tłumaczenie: Julia Szustak
Redakcja: Karolina Gębska
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: 15.04.2022
Format: 165×235 mm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 56

Jaś Ciekawski

W ramach tej serii ukazało się:

  • Jaś Ciekawski. Podróż do serca oceanu,
  • Jaś Ciekawski. Podróż przez dżunglę.

Opis wydawcy:
Nieustraszony Jaś Ciekawski zamierza zbadać podmorskie cuda i dziwy. Mijając po drodze ryby wszelkich gatunków, dociera do mrocznych głębin, gdzie zamieszkują najosobliwsze stworzenia.
Duzi i mali poszukiwacze przygód dokonają wraz z Jasiem Ciekawskim wielu niezwykłych odkryć: ławice ryb budzące się do życia, wraki statków kuszące tajemniczymi cieniami, wspaniałe zatopione miasto swoim ogromem sprawiające, że ci, którzy je odwiedzają, czują się znikomi niczym pierwotniak zwany pantofelkiem…
Dzięki fantastycznym trójwymiarowym efektom podwodny świat narysowany przez Matthiasa Picarda zyskuje na głębi w dosłownym znaczeniu.
Do komiksu dołączone są dwie pary okularów trójwymiarowych, aby umożliwić wspólną lekturę.

Scenariusz i rysunki: Matthias Picard
Tłumaczenie: Katarzyna Koła-Bielawska
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: 25.10.2013 i 25.09.2019
Format: 235×330 mm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 52

Podróż

Opis wydawcy:
Piękna książka o doświadczeniu będącym we współczesnym świecie udziałem wielu os
Jak to jest, kiedy trzeba zostawić wszystko za sobą i podróżować tysiące kilometrów do obcych i dziwnych miejsc? Mama z dwójką dzieci wybierają się w taką podróż. Podróż pełną strachu przed nieznanym, ale też wielkich nadziei.
Francesca Sanna stworzyła historię opartą na jej spotkaniach z ludźmi, którzy musieli szukać nowych domów. Powstała opowiedziana z perspektywy dziecka piękna książka o doświadczeniu będącym we współczesnym świecie udziałem wielu osób.
Od autorki:
„Podróż” to tak naprawdę historia wielu podróży. Zaczęła się od opowieści dwóch dziewczynek, które poznałam w obozie dla uchodźców we Włoszech. Zrozumiałam wtedy, że w ich podróży jest jakaś niesamowita moc. Zaczęłam więc zbierać historie innych migracji i rozmawiać z ludźmi z różnych państw. Kilka miesięcy później, we wrześniu 2014 roku, kiedy rozpoczęłam studia na Akademii Sztuk Pięknych w Lucernie, wiedziałam, że chcę zrobić książkę o tych wszystkich prawdziwych historiach. Prawie każdego dnia słyszymy opowieści o imigrantach i uchodźcach, ale rzadko kiedy słuchamy o podróżach, które musieli odbyć. Ta książka jest kolażem historii i nieprawdopodobnej siły, którą w sobie mieli.

Scenariusz i rysunki: Francesca Sanna
Tłumaczenie: Agata Napiórska
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: 24.06.2016
Format: 280×208 mm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 48

Uczta u królowej

Opis wydawcy:
„Uczta u królowej” to przeznaczony dla małych i dużych czytelników komiks Rutu Modan, autorki głośnych „Ran wylotowych” i „Zaduszek”.
– Jedz z zamkniętą buzią!
– Nie jedz rękami!
– Nie huśtaj się na krześle!
Tak mała Nina strofowana jest przez rodziców praktycznie przy każdym posiłku.
Ale też trzeba przyznać, że zachowanie dziewczynki przy stole trudno nazwać „królewskimi manierami”. – A co byś zrobiła, gdy królowa Anglii zaprosiła cię na ucztę do pałacu Buckingham? – pyta zniecierpliwiony tata Niny, a już chwilę później do drzwi puka… posłaniec królowej.
Tak właśnie zaczyna się opowieść o małej dziewczynce, wielkiej uczcie i tym, jak powinno zachowywać się przy stole.
Czy Nina wróci do domu, umiejąc posługiwać się wszystkimi rodzajami sztućców?
Czy może to ona nauczy czegoś cały królewski dwór?
„Uczta u królowej” to przeznaczony dla małych i dużych czytelników komiks Rutu Modan, autorki głośnych „Ran wylotowych” i „Zaduszek”. Pomysł na tę pełną humoru i pięknie narysowanych potraw historię wziął się z rozmowy rysowniczki i jej córki. Kiedy ta zachowywała się niegrzecznie przy stole, Rutu próbowała przywołać ją do porządku, mówiąc: – Co by było, gdyby królowa zaprosiła cię do siebie?! – na co dziewczynka odpowiedziała: – Tak się składa, że królowa jest moją bardzo dobrą przyjaciółką i powiedziała mi, że jem wręcz doskonale.

Scenariusz i rysunki: Rutu Modan
Tłumaczenie: Zuzanna Solakiewicz
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: 14.05.2014
Format: 210×250 mm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 32

Seria „Świnka Malinka i słoń Leon”

W ramach serii ukazały się:

  • Mogę grać z wami?
  • Czy polubisz moją breję?
  • Czekanie jest takie trudne,
  • Złamałem trąbę!
  • Mieszkamy w książce!

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=X4QDp9QgcEA[/embedyt]

Opis wydawcy:
Jeśli jesteście zdania, że poczucie humoru to sprawa ważna i że warto się śmiać razem z dzieckiem, to książki amerykańskiego autora Mo Willemsa o przygodach zabawnej pary przyjaciół – świnki Malinki i słonia Leona – są właśnie dla Was!
Leon wszystkim się przejmuje, a Malinka wcale. Świnka jest rozbrykana, a słoń zadaje dużo pytań. Oboje świetnie się ze sobą bawią i bardzo się przyjaźnią. Jak Flip i Flap czy Asterix i Obelix zabawnie się uzupełniają i wzajemnie rozśmieszają.
Serię „Świnka Malinka i słoń Leon” polecamy dzieciom, nauczycielom i rodzicom jako propozycję do pierwszej, samodzielnej lektury.
Najważniejsza jest zabawa podczas nauki!
Książeczki tej serii polecamy dzieciom od 4. roku życia. Starszym – jako samodzielne pierwsze lektury.
Przyjaźń
Entuzjastyczna świnka Malinka i przesympatyczny słoń Leon są parą przyjaciół, których przygody i rozmowy rozbawią Was do łez. Są wspaniale prostolinijni, bardzo się lubią i obserwujemy ich w różnych zabawnych sytuacjach. Dzięki tej parze, dowiadujemy się, czym jest przyjaźń i możemy o przyjaźni porozmawiać z dzieckiem.
Proste rysunki
Ogromnym atutem książek tej serii są syntetyczne, komiksowe rysunki, niezwykle proste, ale wyrażające całe mnóstwo emocji. Zobaczcie sami, w jak prosty sposób Mo Willems oddaje całą gamę uczuć świnki i słonia!
Można zaproponować dziecku zabawę polegającą na nazywaniu uczuć, które rysują się na twarzach bohaterów, a także wraz z nim spróbować je odtworzyć.
Poczucie humoru i optymizm
Siłą książek Mo Willemsa jest ich dowcip. Przygody Malinki i Leonka są niezwykle zabawne! To książki, które rozbawiają do łez! Ich humor, jest podobny do tego z Ulicy Sezamkowej (choć książki są śmieszniejsze), której autor był współscenarzystą. Warto w dzieciach rozwijać i kształtować poczucie humoru i optymizm, m.in. poprzez takie właśnie lektury. Jak wiemy daje ono dystans do wielu spraw, co przydaje się w życiu każdego człowieka. 

Scenariusz i rysunki: Willems Mo
Tłumaczenie:  Marta Tychmanowicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Babaryba
Rok wydania: 2015-2021
Format: 175×235 mm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 64

Wielka podróż dziadka Eustachego

Opis wydawcy:
Pierwsza książka przygodowa w dorobku twórców Map i wielu innych edukacyjnych bestsellerów: pełen zwrotów akcji i sympatycznych postaci komiks bez słów dla najmłodszych.
Ojej! To już jutro! Nie ma chwili do stracenia!
Gdy dziadek Eustachy odkrywa, że ma do wykonania niezwykle pilną misję, natychmiast zrzuca kapcie i rusza do akcji. Przed nim daleka podróż pełna przygód, trudów i niebezpieczeństw. Czy uda mu się dotrzeć do celu na czas?
Wielka podróż dziadka Eustachego to komiks bez słów stworzony z myślą o najmłodszych. Dzięki obrazkowej formule dzieci mogą cieszyć się samodzielną lekturą, z łatwością śledząc przygody sympatycznych postaci. Proste, lecz zaskakujące perypetie, intrygujący ludzko-zwierzęcy świat i ciepłe rodzinne przesłanie sprawią, że mali czytelnicy błyskawicznie zanurzą się tę barwną opowieść i szybko oswoją się z poetyką komiksu.
Wybierzcie się w podróż z dziadkiem Eustachym – to jedyna szansa, by zobaczyć, jak wygląda nocleg w pszczelim hotelu, rejs w brzuchu suma i przejażdżka supernowoczesnym żabim samoskokiem!

Scenariusz i rysunki:  Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dwie Siostry
Rok wydania: 07.07.2021
Format: 220×220 mm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 44

Tim i Miki: W Krainie Psikusów

Opis wydawcy:
Pewnego dnia za sprawą magii znikają rodzice małych dzieci. Dwaj koledzy: Tim i Miki, postanawiają odnaleźć zaginionych, tym bardziej, że są wśród nich także ich mamy i ojcowie, za którymi mocno już tęsknią.
Dzięki magicznemu portalowi ukrytemu za szafą, przenoszą się do niesamowitego świata. Czeka tam na nich masa przygód. Będą musieli stawić czoła kapitanowi Marszczybrewce i jego piratom, przeżyją atak Buziakowców, a także trafią do zamku straszliwego Lorda Valdemara.
Album zawiera długą historię zatytułowaną “W Krainie Psikusów”, krótki epizod “Dary losu”, a także szkice oraz materiały dodatkowe.

Scenariusz: Dominik Szcześniak
Rysunki:  Piotr Nowacki
Wydawnictwo: Ongrys
Rok wydania: maj 2016
Format: 215×290 mm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 64

 

Jeżeli znacie inne komiksy, których tu nie wymieniłam, zachęcam do zostawienia komentarza.

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa #4

Trochę dużo [zapowiedź]