in , , , ,

Ptaki w komiksie [recenzja]

Parafrazując klasyka „jakie ptaki są, każdy widzi”. No właśnie wszyscy mamy z nimi styczność każdego dnia. Takie niepozorne, jednak mogą okazać się naprawdę fascynującymi stworzeniami. W poznaniu ich bliżej pomoże seria Ptaki w komiksie, której pierwszy tom wyszedł w Polsce nakładem wydawnictwa Scream Comics.

Jest to kolejna po Dinozaurach w komiksie i Owadach w komiksie edukacyjna seria wydawana przez to wydawnictwo. Podobnie jak wymienione wyżej, Ptaki składają się z jednostronicowych historyjek poświęconych jednemu zagadnieniu.

Jako, że jest to pierwszy tom serii, zaczynamy od podstawowych informacji: co to jest ptak, systematyka w nazewnictwie, odrobina historii, jakie są rodzaje gniazd i ile ważą, czy dzioby różnią się między sobą oraz jakiego konkretnie gatunku jest gołąbek pokoju? Dalej dowiemy się więcej o: gołębiach, rudzikach, kukułkach, kogutach, sokołach, bielikach czy bocianach.

Jest to komiks, który realizuje zasadę „uczyć bawiąc”. Historie zawierają sporą dawkę wiedzy o ptakach, przekazanej w bardzo przystępny i humorystyczny sposób. Na końcu albumu znajduje się wkładka edukacyjna, z której dowiemy się jeszcze co nieco na temat budowy skrzydeł, dziobów i piór. Jednym z poruszanych tu zagadnień jest również technika lotu, pierzenie się i jak nazywamy odgłosy ptaków. W tej części poruszane są też ważne tematy, takie jak: zagrożenie wyginięciem i ochrona ptaków.

Komiks jest rysowany w bardzo podobnym stylu jak wspomniane już wyżej serie. Jest bardzo kolorowy i dynamiczny. W kadrach jest bardzo dużo ruchu. Często widać, że coś dzieje się nagle.

Wydawnictwo oznacza, że komiks nadaje się od 7 lat. Na pewno zainteresuje dzieci w tym wieku, przez swoją kolorystykę i dynamikę. Jednak w moim odczuciu w pełni humor zawarty w historiach zrozumieją jednak dzieci około 12 roku życia.

Dzieci w wieku szkolnym często mają już konkretne zainteresowania. Myślę, że w przypadku kiedy są to zwierzęta, warto podsunąć im ten komiks. Na pewno będę się dobrze bawić i zdobędą dużo wartościowej wiedzy.

Opis wydawcy:

Są wszędzie wokół nas: w powietrzu, na drzewach, w naszych ogrodach. Opanowały nawet nasz codzienny język. Mówimy: gapić się na coś jak sroka w gnat, ptasi móżdżek, radosny jak skowronek…
Wędrowne, wodne czy łowne – dzięki temu komiksowi pełnemu humoru i naukowych informacji dowiecie się wreszcie wszystkiego, co zawsze chcieliście wiedzieć o naszych upierzonych przyjaciołach.

Dane techniczne:
Nazwa: Ptaki w komiksie tom 1
Scenarzysta: Jean-Luc Garréra
Ilustrator: Alain Sirvent
Format: 240×320 mm
Liczba stron: 48
Oprawa: twarda
Data wydania: 6 maj 2022
Wydawnictwo: Scream Comics

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa #17

Morderca w mojej głowie #1 (18+) [recenzja]