in , ,

Obcy – Wyjście z cienia [recenzja]

Recenzja książki Obcy: Wyjście z cienia autorstwa Tima Lebbona stanowi mieszankę entuzjazmu z pewnymi zastrzeżeniami.
To pierwsza część trylogii wydanej przez Titan Books z okazji 35. rocznicy premiery filmowego arcydzieła Ridleya Scotta (w Polsce wydana nakładem wydawnictwa Vesper).

Powieść przedstawia historię Marion, kosmicznego statku górniczego, którego załoga pod dowództwem Chrisa Hoopera staje w obliczu nieoczekiwanych wydarzeń.
Fabuła rozpoczyna się od wypadku na statku, którego następstwem jest śmierć kapitana i uszkodzenia statku, które są nie do naprawienia. Dodatkowo górnicy na planecie zostają zgładzeni przez obce istoty. Sytuacja ta zmusza głównego inżyniera, Hoopera i pozostałych członków załogi, do walki o przetrwanie. W tym dramatycznym momencie przybywa Ellen Ripley, jedyna ocalała z Nostromo. Jej prom ratunkowy Nautilus tajemniczo przycumował do Marion. Po przebudzeniu z 37-letniego hipersnu Ripley zmaga się z traumatycznymi wspomnieniami związanych z wydarzeniami z filmu Obcy, a także nawiedzającymi ją wizjami zabójstwa, przez potwory, jej córki Amandy.

Główną trudnością tej książki jest nieprzekonujące przedstawienie postaci Ripley. W przeciwieństwie do wersji filmowej literacka Ripley jest cieniem siebie samej. Paraliżują ją lęki i niepewności, z których może wydostać się jedynie za sprawą pewnych manipulacji fabularnych. Reszta załogi Marion też nie wybroni się przed krytyką. Większość postaci jest jednowymiarowa, a główne cechy Hoopera, choć stanowi on pierwszoplanowego bohatera, sprowadzają się do obsesji na punkcie kawy i nieumiejętności pogodzenia się z wyrzutami sumienia za opuszczenie rodziny na Ziemi. Czasem wydaje się, że Lebbon sam zdaje sobie sprawę z niewystarczającego ukształtowania postaci Hoopera. Mimo to jest On najciekawszym spośród nowych bohaterów.

Mimo to Obcy: Wyjście z cienia odnosi sukces w zakresie sekwencji akcji. Autor unika powtarzania filmowych scen, tworząc wzbudzające niepokój intensywne fragmenty pełne niebezpieczeństwa.
Lebbon buduje napięcie, jednocześnie poszerzając mitologię Obcego w sposób o wiele bardziej organiczny niż próby podejmowane w Prometeuszu.

Niestety, te pasjonujące fragmenty dodatkowo uwydatniają brak kreatywności autora, co jest związane z postacią Ripley i jej znanej historii filmowej. Ciągłe narażanie jej na niebezpieczeństwo staje się marnowaniem czasu, który mógłby być lepiej wykorzystany na rozwinięcie postaci drugoplanowych, służących jedynie jako pożywienie dla obcych.

Podsumowując, ci, którzy pragną kolejnego spotkania z Xenomorfami, mogą uznać tę książkę za czytadło niebudzące sprzeciwu, zawierające sporo skutecznych momentów strachu i kolejne spotkanie z postacią, która jest może największą bohaterką sci-fi. Jeśli jesteś gotów zaakceptować nieprzekonujące założenie, że Ripley przeżyła zapomniane przygody, znajdziesz tu kilka godzin zadowalającej lektury.

Dane:

  • Autor: Tim Lebbon
  • Tłumacz: Maciej Wacław
  • Wydawnictwo: Vesper
  • Format: 140 × 205 mm
  • Liczba stron: 420
  • Oprawa: twarda
  • Druk: cz.-b.
  • ISBN-13: 9788377314265
  • Data wydania: 8 marca 2023
  • Cena okładkowa: 59,90 zł

Witamy w Nowym Roku

Timof Comics — zapowiedzi komiksowe styczeń 2024