in , ,

Jedenaste nie dotykaj. Moja historia przemocy [Recenzja]

Jedenaste Nie Dotykaj. Moja historia przemocy to książka, którą powinien przeczytać każdy, ale nie jest to lektura łatwa, lekka i chciałoby się rzec, przyjemna. Jednak nie o przyjemność tu chodzi. Jest to książka, która obnaża, tłumaczy i edukuje.

Klaps to z pozoru niegroźna nazwa najczęściej lekkiego uderzenia otwartą dłonią w tylną cześć ciała. Jednak już próba zdefiniowania tej czynności jest nasycona przemocą, naruszeniem sfery cielesnej i umniejszeniem znaczenia tej czynności. Niestety klaps to coś więcej, to jawne naruszenie, uprzedmiotowienie dziecka i jego odczuć. Upokarzające, podszyte fałszywą troską związaną z wyznaczaniem granic. Klaps to coś, co zostaje z dzieckiem często do końca życia. Odbiera pewność siebie, daje pole do działania zwątpieniu we własne możliwości w sytuacjach z pozoru niezwiązanych z przeszłością. Tu przeszłość tworzy kruche fundamenty przyszłości.

Niestety… historia i przeżycia opisane w książce Jedenaste Nie Dotykaj są rzeczywistością. Piszę niestety, ponieważ nikt nigdy nie powinien przeżywać tego co przeżyła autorka Laura Priestess. Laura mimo traumatycznych wspomnień, znalazła w sobie siłę i odwagę na opisanie swojej historii. Historii, która wydarzyła się w dzieciństwie i odcisnęła piętno na dalszym, dorosłym życiu. Historii, która ukazuje jak wielką hipokryzją cechuje się świat wielu dorosłych i że „dzieci i ryby głosu nie mają”.

W świecie dorosłych opisywanym przez Laurę dziecko nie jest pełnoprawnym obywatelem, można nagiąć pewne zasady, można wtłaczać do głowy puste formułki dobrego wychowania, a robić na jego oczach zupełnie coś innego tłumacząc, że dorośli tak mogą bo… są dorośli. Niestety, nie jest to tylko świat Laury, ale wielu dzieci i później dorosłych którzy przeżywali i przeżywają ten cichy dramat a jego pokłosie odbija się na ich codzienności.

Książka ta, powinna stać się obowiązkową lekturą, gdyż przerywa milczenie ofiar i pokazuje, że nie wszystko co ma społeczne przyzwolenie jest podszyte koniecznością wyższego rzędu bo czy, aby wytłumaczyć dziecku że robi coś niewłaściwie należy używać do tego przemocy? Niewątpliwie klaps jest formą przemocy fizycznej i psychicznej oraz objawem słabości bijącego.

Książka pozostaje w głowie na długo, jest trudna ale niezwykle prawdziwa bo pokazuje świat oczami ofiary, która rozprawia się z hipokryzją świata dorosłych w sposób nie pozostawiający wątpliwości, co do tego, że dorosłym znacznie więcej uchodzi na sucho niż dzieciom.

Dane:

  • Autor: Laura Priestess
  • Wydawnictwo: Replika
  • Format: 145×205 mm
  • Liczba stron: 400
  • Oprawa: miękka
  • ISBN-13: 9788366481657
  • Data wydania: 15 październik 2020
  • Cena okładkowa: 44,90 zł

Paneuropa versus Smog [Recenzja]

Human Book [recenzja]