in , ,

Saladyn Wielki – książka [Recenzja]

Dziś przedstawiam Wam wydaną około 2 miesiące temu przez wydawnictwo REPLIKA książkę Piotra Soleckiego pt. „Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu”. Przyznam że sięgnąłem po nią z wielką ciekawością, gdyż wiedzę o krucjatach miałem tylko ze szkoły oraz filmów fabularnych.

OD  WYDAWNICTWA:

Saladyn – Prawy w Wierze.

Imię, które do dziś otacza legenda.
Wojownik i polityk, zwycięzca spod Hattin i zdobywca Jerozolimy, postrach krzyżowców i bohater muzułmanów – tak powszechnie kojarzy się imię Saladyna. Tymczasem sułtan, postać niezwykle barwna i fascynująca, wykracza dalece poza ten stereotyp. Dla samych muzułmanów, przy wszystkich zasługach i osiągnięciach, pozostaje bohaterem, choć nie bez skazy.

Oto prawdziwe oblicze założyciela dynastii Ajjubidów – spisana z wykorzystaniem źródeł łacińskich i arabskich niezwykła historia człowieka, który wyrósł na najpotężniejszego władcę świata. Jego droga stanowi prawdziwy fenomen. Jest wypadkową szczęścia, sprytu, przebiegłości oraz znakomitej organizacji i zarządzania. Saladyn wyciągał wnioski i uczył się na popełnianych błędach. Jednocześnie wykorzystywał nadarzające się okazje – czas przełomu, którego stał się głównym architektem.

Książka jest ładnie wydana – format zeszytu, ale za to twarda, kolorowa (i naprawdę ładna) okładka powoduje że będzie się ona dobrze prezentowała na półce. Myślę że będzie też trwała.

Jej treść nie rozczarowuje. Już pierwszy rozdział jest bardzo ciekawy (przynajmniej dla laika) gdyż przedstawia rys historyczny wypraw krzyżowych i to nie od roku 1095 gdy papież Urban II wezwał do wyprawy do Grobu Chrystusa co było początkiem pierwszej krucjaty, ale od roku 632 gdy ekspansja arabska zaczęła szybko rozprzestrzeniać islam na trzy kontynenty. Dzięki temu, nie wdając się w niepotrzebne szczegóły, jesteśmy w stanie zrozumieć dlaczego doszło do wojen krzyżowych oraz ich przebieg i znaczenie (nawiązuje do tego też rozdział dwudziesty pierwszy pod koniec książki).

Rozdziały od drugiego do dziewiętnastego to historia życia Saladyna od dzieciństwa (1137/1138) aż po śmierć (03.03.1193) oraz bardzo krótko przedstawione dalsze dzieje założonej przez niego dynastii. Pozostałe rozdziały to historiografia Saladyna czyli kto, kiedy i jak o nim pisał (dwudziesty), Saladyn współcześnie czyli filmy o sułtanie („Krzyżowcy”, „Ryszard Lwie Serce i krzyżowcy”, „Królestwo niebieskie” oraz „Templariusze, miłość i krew”) i popełnione w nich błędy oraz rewizja powstałych m.in. na ich podstawie mitów (dwudziesty drugi), a także kalendarium oraz bibliografia.

Książka napisana jest językiem zrozumiałym dla wszystkich. Moim zdaniem nie ma w niej zbędnych dłużyzn i opisując koleje życia tytułowego bohatera powoduje że poznajemy epokę w której przyszło mu żyć z jej wszystkimi blaskami i cieniami. Przede wszystkim poznajemy jednak samego sułtana Saladyna – tak jest nazywany w Europie, naprawdę jednak nazywał się Salah ad-Din Jusuf Ibn Ajjub czyli „Prawy w Wierze Józef syn Ajjuba”. I chociaż krzyżowcy opuścili Ziemię Świętą prawie równo 100 lat po jego śmierci, to on był tym który przechylił szalę zwycięstwa na stronę islamu.

Zawarte w niej kolorowe mapki powodują że możemy na bieżąco sprawdzać o gdzie położonych miejscach czytamy – ówcześnie istniejących państwach, miastach, stoczonych bitwach.

Myślę że książka powyższa zainteresuje miłośników historii, a zwłaszcza epoki średniowiecza, wojen krzyżowych, zakonów rycerskich oraz tzw. Bliskiego Wschodu. Polecam ją także uczniom, zwłaszcza szkół średnich, gdyż poszerzy ich wiedzę o tamtej epoce i żyjących w niej ludziach.

DANE TECHNICZNE:

Wydawnictwo:………Replika

tytuł……………………..Saladyn Wielki    

autor…………………….Piotr Solecki

oprawa…………………twarda

format………………….145×205 mm

liczba stron…………..239 + 16 kolor

druk…………………….czarno-biały + kolorowe wkładki

cena okładkowa……45,90 zł

ISBN…………………..978-83-66481-76-3

data wydania………..24.11.2020

Zdjęcia: Wydawnictwo Replika (internet) oraz skany autora tekstu

 

One Comment

Przełamując wstyd (18+) [RECENZJA]

Escape From the Meenlock Prison