in , ,

SKAZANIEC 666. Komiksowy horror od Mandioci

Oto historia Józefa Mogiły (Ze do Caixao, w USA znanego jako Coffin Joe), opętanego pragnieniem zdobycia idealnej kobiety i spłodzenia idealnego potomka. Wydawnictwo Mandioca zapowiedziało kolejną publikację komiksu z Brazylii. Tym razem do rąk polskich czytelników trafi horror – “SKAZANIEC 666” Adriana Brunsteina i Samuela Casala

Groteskowa, brutalna, mroczna i dziwaczna opowieść o postaci wymyślonej przez reżysera Jose Mojikę na potrzeby makabrycznych filmów „O północy posiądę twoją duszę” (1964) oraz sequela „Tej nocy wcielę się w twoje zwłoki” (1967). Nietzscheańska z natury, mroczna, utrzymana na poły w klimacie filmów wytwórni Hammer, na poły przywodząca klasyk filmowej grozy, niemy „M – morderca” Fritza Langa.

Józef Mogiła ma w sobie coś z Drakuli ale przede wszystkim postaci ze starych filmów grozy takich jak „Nosferatu” czy „Gabinet doktora Cagliari”. Wszystko za sprawą nieprawdopodobnej wizji artystycznej oraz formy graficznej będącej dziełem wybitnego plastyka, Samuela Casala. Komiks, który oddajemy Wam do rąk jest uzupełnieniem trylogii filmowej, którą Mojica realizował
przez 40 lat!

Samuel Casal – twórca zjawiskowych drzeworytów, szalonych ceramik, zabierając się do pracy nad horrorem postanowił wygrać go formą. A ta jest doprawdy zjawiskowa! Casal stworzył opowieść wyjaśniającą co działo się z Józefem Mogiłą pomiędzy drugim z trzecim filmem („Diabeł wcielony”) Mojiki.

Opowieść równie makabryczną i ciężką jak filmy starego mistrza horroru. Ale opowieść swoją, oryginalną. Skorzystał z wolności artystycznej jak tylko on potrafi: z drapieżnością, wydobywając mroki brazylijskich więzień, mroki ludzkiej natury, zabierając czytelnika do wcale niewesołego miasteczka makabry.

SKAZANIEC 666
Scenariusz: Adriana Brunstein i Samuel Casal
Rysunki: Samuel Casal
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Liternictwo: Robert Sienicki
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Papier: Alto130g
Stron: 116
Format: 160x235mm

Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART.

Taka miła…

90s FOREVER. Darmowy zin od Jana Kabacińskiego