in , ,

Star Wars – Wielka Republika – W ciemność [Recenzja]

Tym razem przedstawiam Wam kolejną recenzję książki z uniwersum Star Wars z okresu Wielkiej Republiki pt.,, W ciemność’’. Ukazała się ona w ubiegłym roku nakładem wydawnictwa Olesiejuk.

 

OPIS WYDAWCY:

Autorką tej powieści jest Claudia Gray znana już u Nas chociażby z powieści ,,Utracone gwiazdy’’ (za którą autorka zyskała poważanie w fandomie Star Wars) , która ukazała się w Polsce za pośrednictwem wydawnictwa Uroboros kilka lat temu. Tym razem opowiada Nam historię z okresu Wielkiej Republiki mającą miejsce tuż po katastrofie nadprzestrzennej związanej z statkiem ,,Szlak Dziedzictwa’’. Wydarzenie to było znaczące dla powieści ,,Światło Jedi’’ którą miałem przyjemność już zrecenzować (link do recenzji tutaj ).

 

Książka opowiada o grupie bohaterów, których przygody jak już wspomniałem rozgrywają się niedługo po katastrofie nadprzestrzennej. Jedi Reath Silas, Cohmac Vitus, Orla Jareni oraz Dez Rydan wraz z załogą statku o najprostszej nazwie w całej galaktyce –  ,,Statek’’, trafiają na stację kosmiczną należącą dawniej do Amaxańskich wojowników. Na miejscu dochodzi do różnych incydentów związanych z innymi przybyszami jak i występują zwroty akcji spowodowane tajemniczością samego miejsca. Klimat stacji jest mroczny i nieprzyjazny, co czuć w trakcie czytania gdyż dotyka to również bohaterów powieści. Występują tam konwulsje ciemnej strony mocy co jak można się domyślić wykrywają Jedi. Pewne rzeczy jednak błędnie interpretują, co doprowadza ich do chwilowej porażki. Lecz jak przyszło na obrońców sprawiedliwości, naprawiają swoje błędy. W samej powieści jesteśmy również świadkami tego jak bohaterowie nawiązują między sobą bardziej przyjazne relacje niż tylko służbowe, co koniec końców im pomaga w walce z Nihilami i Drengirami, gdyż oni również występują w tej powieści i pełnią dość znaczącą rolę. W książce poznajemy roślino podobnych przeciwników z nieco innej perspektywy niż to było w przypadku niedawno recenzowanego komiksu pt. ,,Bez strachu’,’ gdyż komunikują się oni z naszymi bohaterami. Postacie z tej lektury z pewnością każdy polubi, gdyż są bardzo wyraziste i każdy znajdzie w książce kogoś z kim będzie mógł się utożsamiać. Każdy z bohaterów jest inny.

 

W książce otrzymujemy również historię która rozgrywa się 25 lat przed głównymi wydarzeniami z powieści i dotyczy ona mistrza Cohmaca Vitusa oraz Jedi Orla Jareni. Bardzo dokładnie ukazuje nam ona co spowodowało, że te postacie w przyszłości są zimne, nieco zamknięte w sobie ( w szczególności pierwszy z wspomnianych Jedi ). Nie jest to zbyt długa historia, a jednak jest znacząca dla głównej fabuły. Przeszłość nie daje o sobie zapomnieć.

 

 

Podsumowując, jest to łatwa i przyjemna lektura, chociaż momentami przewidywalna. Klimat, a w szczególności ten wyczuwalny w scenach na stacji kosmicznej, jest olbrzymim plusem tej powieści.
Również styl autorki przypada do gustu, gdyż w trakcie czytania czuje się jakby samemu uczestniczyło się w tej przygodzie wraz z bohaterami historii.

Z pewnością mogę polecić tę lekturę młodym fanom Star Wars jak i tym starszym, gdyż jest to odskocznia od cięższych powieści z uniwersum. Innym ,którzy chcieliby zapoznać się z tą książką to informuję, że wiedza z książki ,,Światło Jedi’’ którą recenzowałem w lipcu bardzo ułatwi zrozumienie pewnych wątków.

 

DANE TECHNICZNE:                                                

Wydawnictwo:         Olesiejuk
Autor:                      Claudia Gray                                        
Ilość stron:               512
Oprawa:                  miękka z skrzydełkami
ISBN:                      978-83-8216-615-6
Cena okładkowa:    39,99 zł

 

DC Comics: Pokolenia [Recenzja]

Trwa zbiórka na komiks “Szczyl”