in , ,

Star Wars – Vader: Mroczne Wizje [Recenzja]

Zauważyłem, że ostatnia moja recenzja dotycząca 1 tomu z cyklu ,,Doktor Aphra’’ przypadła Wam do gustu, więc dzisiaj przedstawiam zbiór historii zatytułowany ,,Vader: Mroczne wizje” . Jak można stwierdzić po tytule, dotyczy postaci Mrocznego Lorda. Zbiór ten został u Nas wydany nakładem wydawnictwa Egmont w kwietniu bieżącego roku i zawiera historie ukazujące Nam bezwzględnego wojownika Sithów z różnych perspektyw.

 

OPIS WYDAWCY:

 

Historie zawarte  w tym zbiorze noszą następujące tytuły:

  1. Wybawca
  2. Nie do przyjęcia
  3. Wysoki, mroczny i przystojny
  4. Zapaleniec
  5. I tak nie uciekniesz…

 

 

Każda z nich jest dziełem innego rysownika, a jedynie scenarzysta jest ten sam – za fabułę w ,,Vader: Mroczne wizje’’ odpowiada Daniel ,,Hopeless’’ Hallum dla którego był to debiut w uniwersum Gwiezdnych Wojen, gdyż wcześniej pisał scenariusze m.in. dla Dark Horse.  Osobiście uważam, że historie zawarte w tym zbiorze są dość ciekawe, nawet ze względu na to, że ukazują Nam coś czego wcześniej nie było a przynajmniej nie z takim naciskiem. Pokazują Nam Vadera z perspektywy różnych osób które uważają go za wybawcę, potwora, niszczyciela bądź świetnego kandydata na męża. Co do tego ostatniego, jak dla mnie, historia poruszająca takowy wątek jest dość interesująca gdyż rysunki świetnie współgrają z fabułą nadając jej swoisty klimat.

Każde z opowiadań zawartych w tym zbiorze charakteryzuje się mocno odmienną grafiką względem siebie nawzajem. Nie znajdziemy u tych rysowników podobnego do siebie stylu, co osobiście odbieram za plus ponieważ każda historia charakteryzuje się swoim odmiennym klimatem.  Scenariusz jak i rysunki według mnie w każdej z pięciu historii świetnie się uzupełniają.

Jak już wspomniałem wyżej dla mnie osobiście najciekawsza była historia gdzie Vader jest uważany za świetnego kandydata na męża czyli ,,Wysoki, mroczny i przystojny’’ lecz z pewnością warty przeczytania jest ,,Wybawca’’ ze względu na również bardzo odmienne spojrzenie na postać Vadera jak i ,,I tak nie uciekniesz…’’ gdzie rebeliancka eskadra nazywa się Eskadra Czarnych [ tutaj warto zwrócić uwagę na to, że jedna z eskadr Imperialnych również nazywała się w kanonie Eskadra Czarnych i należała do niej Iden Versio o czym wiemy z książki pt.,, Battlefront II Oddział Inferno’’, która jest prequelem do gry Battlefront II (2017) ] i szybko dostaje łupnia od Mrocznego Lorda i jego szturmowców. Ogólnie w tej trzeciej historii otrzymujemy interesującą planetę z ciekawą roślinnością, która ma spory wpływ na historię. ,,Nie do przyjęcia’’ ukazuje nam za to w bardzo brutalny sposób to jaki wpływ ma Vader na wysoko postawionych dowódców Imperialnych i do czego jest ich w stanie doprowadzić ( w szczególności chodzi o psychikę tych dowódców). ,,Zapaleniec’’ jest to natomiast historia z duża ilością walki bezpośredniej i ukazująca Mrocznego Lorda jako wyśmienitego pilota z którym nikt się nie równa i to dosłownie.

Podsumowując ,,Vader: Mroczne Wizje’’ mogę z pewnością polecić każdemu fanowi Star Wars i nie tylko. Każdy w tym zbiorze znajdzie coś co go zainteresuje gdyż otrzymujemy w nim pięć różnych opowiadań od różnych rysowników.
Vader jako postać jest tu ukazany z różnych perspektyw i samo to wydaje mi się warte uwagi gdyż najczęściej widzimy go tylko jako niszczyciela i potwora a nie np. bohatera czy osobę, w której można się zakochać wręcz obsesyjnie.

 

DANE TECHNICZNE:

 

Wydawca:                     Egmont                                     

Scenariusz:                   Daniel ,,Hopeless” Hallum

Rysunki:                        Paolo Villanelli, Brain Leve, David Lopez, Javier Pina, Stephen Mooney, Geraldo Borgers

Ilość stron:                    128

Oprawa:                        miękka z skrzydełkami

Papier:                          kredowy

Druk:                             kolor

Cena okładkowa:          49,99 zł

ISBN:                            978-83-281-5525

Zagor – Tom 3 – Tajemnicza śmierć [Recenzja]

Bitwa o Midway [Recenzja]