in , , ,

Światy Dungeons & Dragons – Blackmoor [Gry]

Spotykacie się wszyscy w karczmie

Rzucasz się w bok, unikając eksplozji. Chowasz przed ostrzałem za kawałkiem muru. Krzyczysz na widok martwego ciała Paladyna, większość jego twarzy rozerwana przez nieznaną ci siłę. Zginął z rękami na gardle jednego z tych drani ze Świątyni Żaby. Słyszysz krzyki waszych najemników, mordowanych przez tych fanatyków i ich nieznaną magię z metalu. Nie możesz nic z tym zrobić. Skończyły ci się czary dawno temu. I wtedy zauważasz jedną z tych dziwnych broni w dłoniach ostatniej ofiary Paladyna. Jesteś geniuszem, nie potrzebujesz wiele by zrozumieć jej mechanizm. Wyskakujesz ze swej kryjówki i z dzikim okrzykiem naciskasz spust. Czas aby te dranie zasmakowały własnych kul.

Późne lata sześćdziesiąte. Dave Arneson próbował zabić nudę lekturą powieści fantasy oraz filmami z lat 50-tych. Jednak wciąż tylko irytował się głupotą i niepotrzebna agresją głównych bohaterów. Próbował skupić się na przygotowaniach do kampanii w grze bitewnej ale ta się dawno zaczęła rozłazić. W pewnym momencie doznał olśnienia. Przez cały tydzień projektował i przygotowywał grę jakiej nikt wcześniej nie prowadził. Grę w której każdy mógł być bohaterem i robić co chciał. Bohaterowie mieli spotkać się w karczmie. Nazwanej na cześć restauracji w Chicago the Comeback Inn. I, skuszeni plotkami o magicznym amulecie, wybrać się na poszukiwania. Prosto do sześciopoziomowego lochu pod majestatycznym zamkiem Blackmoor.

Tak, wedle Arnesona, powstał Blackmoor, świat pierwszej kampanii RPG w historii. Z czasem, zbudowawszy nieco więcej niż tylko jedną wioskę i zamek, zaczął on prowadzić gry na konwentach. Tam spotkał Garego Gygaxa i obaj zaczęli wymieniać notatki. Gygax zaczął prowadzić własne gry i budować własny świat, Greyhawk. Gygax oparł się o wiele rozwiązań Arnesona i połączył je z zasadami gry bitewnej Chainmail. Tak pwostała oryginalna wersja Dungeons & Dragons. Blackmoor oraz Greyhawk zostały wydane jako jedne z pierwszych rozszerzeń do gry. Jednakże chociaż to Blackmoor był pierwszy, jego dodatek ukazał się po Greyhawk. Do tego “Supplement II: Blackmoor” miał niewiele informacji o samym świecie. Arneson musiał wydać osobny podręcznik z nimi przez inną firmę. W ten oto sposób kwestia który świat jest “pierwszym” światem d&d stała się kwestią sporną.

Nawet kwestia tego, czy Blackmoor można nazwać “światem” jest dyskusyjna. O wiele lepiej sprawdza się tu termin “Campaign Setting”. Blackmoor to opis pewnej konkretnej lokacji, tytułowego królestwa oraz jego sąsiadów. Która ma służyć za tło (setting) dla kampanii d&d. Jednak chociaż Blackmoor ma własną historię, można umieścić go w innym świecie. Gygax tak właśnie zrobił, osadzając lokację na dalekiej północy względem Wolnego Miasta Greyhawk. A przynajmniej Blackmoor taki, jaki udało mu się zrozumieć z opisów Arnesona. Ponieważ ten pilnował aby jego świat rozwijał się organicznie. Decyzje jego graczy miały konsekwencje i wpisywały się w kanon. Na przykład gdy nie udało im się zapobiec inwazji Orków, ich okupacja stała się ważnym wydarzeniem historycznym. Arneson był też na tyle kreatywny aby dać sobie swobodę wprowadzania każdego rodzaju wyzwań. Dzięki temu w Blackmoor prócz magii istnieje też zaawansowana technologia. Nawet jesli strzeżona przez konkretne grupy, jak Miasto Bogów czy Świątynia Żaby. To czyni go doskonałym do przygód spod gatunku “Miecza i Planety”. Jeśli szukacie więc świata w którym można wejśc w klimaty jak John Carter z Marsa albo He-Man, Blackmoor nadaje się doskonale.

Jedna z późniejszych przygód osadzonych w Blackmoor, wydana przez Zeitgeist Games, Blizna w Czerwonym Drewnie

Po wpadnięciu w konflikt z zarządem TSR, Arneson odszedł i udało mu się zabrać swój świat ze sobą. Jednakże zaliczył krótki powrót w latach osiemdziesiątych. Który zaowocował czterema przygodami z serii DA – Dave Arneson. Tym razem Blackmoor został osadzony na Mystarze. Jednak zamiast wybrać gdzie się on znajduje, zdecydowano wybrać “kiedy”. Blackmoor istnieje w dalekiej przeszłości Mystary. Przygody z serii DA miały pokazać jak królestwo kładzie ręce na technologii z rozbitego statku kosmicznego. Za jej sprawą Blackmoor stanie się wielkim i potężnym imperium. Jednak jego los w kanonie Mystary jest tragiczny. Jego przeznaczeniem jest ulec nieznanej katastrofie. W wyniku której cały świat zasypał Wielki Deszcz Ognia.

Niestety ze śmiercią Arnesona wydaje się, że prace nad Blackmoor zamarły. Zeitgeist Games wydało podręczniki do gry w trzeciej i czwartej edycji d&d w tym świecie. Zarówno one jak i przygody do świata są dalej w sprzedaży przez Driverthurpg. Jednakże nawet one nie są już w obiegu tradycyjnym. A samo wydawnictwo dłuzej nie istnieje. Jeśli ktoś pragnie zagrać w oryginalnym świecie D&D w piątej edycji, będzie musiał dokonać konwersji na nowe zasady samodzielnie.

We wrześniu nie pada śnieg [Recenzja]

Magnus czerwony. Władca Prospero [Recenzja]