Jako miłośnika historii pasjonują mnie komiksy osadzone m.in. w realiach PRL. Dlatego z wypiekami na twarzy sięgam po kolejne zeszyty serii Wydział 7.
Jeden z nich miałem przyjemność zrecenzować na łamach tego portalu (link tutaj).
Tym razem chciałbym przedstawić Wam pierwszy numer specjalny z serii „Wydział 7” pt.,,Helena”. Został on wydany nakładem wydawnictwa Ongrys w kwietniu tego roku.
Opis Wydawcy:
Wydział VII to specjalna jednostka Służby Bezpieczeństwa, która zajmuje się badaniem wydarzeń paranormalnych na terenie PRL.Rok 1957. Helena Kwiatkowska opłakuje zmarłego męża. Oficera Wojska Polskiego. Bez niego. Jako Cyganka, nie ma czego szukać w Warszawie. Decyduje się też dołączyć do taboru, który porzuciła przed laty. Jej śladami podążają duchy – które chcą ją skrzywdzić.
Akcja komiksu rozpoczyna się jesienią 1957 roku a jego główną bohaterką jest tytułowa Helena
(pojawiła się już w serii w zeszycie trzecim pt.,,Żywa woda”). Bohaterce mieszkającej w Warszawie umiera mąż – oficer Wojska Polskiego. Ponieważ jest Cyganką, przez jego znajomych jest uważana za gorszą i nie może liczyć na ich dalszą akceptację. Wie, że musi opuścić Warszawę. Decyduje się dołączyć do taboru cygańskiego przemieszczającego się po Polsce. Zarabia, wróżąc za drobniaki ludziom.
Wiosną 1958 roku, tabor dociera do zamku na Dolnym Śląsku w okolicach Suchej. Kustosz zamku zaprasza ich do pomocy w zorganizowaniu balu. W trakcie zabawy Helena zaczyna słyszeć „głosy” oraz widzieć zjawy.
Dalszej akcji nie opiszę gdyż nie chcę spojlerować. Myślę, że będzie to dla Was niespodzianka w trakcie lektury tego zeszytu.
Napiszę natomiast kilka zdań na temat miejsca akcji. Już na podstawie pierwszych rysunków, stwierdzam że jest to zamek Czocha koło Leśnej (nazwa ta nigdy nie pada w komiksie), znany z filmów fabularnych (np. „Gdzie jest generał”) jak i seriali (np. „Twierdza szyfrów”).
Utwierdza w tym nawiązanie w komiksie do faktów i legend z dawnej historii zamku, wplecionych w jego akcję. Ja miałem przyjemność poznać je będąc kilka lat temu na owym zamku wraz z rodzicami.
Twórcą scenariusza zeszytu jest Tomasz Kontny a rysunków Arkadiusz Klimek. Ten ostatni ilustrował już jeden z zeszytów serii, a mianowicie wspomniany już zeszyt ,,Żywa woda”. Rysunki jak we wszystkich zeszytach głównej serii są zachowane w mrocznych, zagadkowych klimatach.
Ilustracje bardzo wiernie oddają szczegóły zamku Czocha m.in. bryła zamku, most, dziedziniec, studnia i inne. Stwierdziłem jednak jeden niewielki niuans – nie jest możliwy wjazd do zamku przez most gdyż bezpośrednio za kończącym go portalem znajduje się recepcja. Ale jest to moja drobna uwaga, która nie wpływa w żaden sposób na fabułę.
W zeszycie znajdują się także 4 całostronicowe plansze, z których każda przedstawia w kilku czarno-białych rysunkach, jednego z głównych bohaterów.
Zachęcam do zapoznania się z omawianą lekturą ponieważ komiks ten jest wart spędzenia przy nim czasu oraz wzbogaca całą serię. Jeżeli jesteś jej kolekcjonerem to omówione tu wydanie specjalne musi znaleźć się w Twojej biblioteczce.
Teraz z niecierpliwością zostaje nam czekanie na kolejny, fascynujący numer „Wydział 7”, który zapoczątkuję tzw. nowy sezon serii.
- Scenariusz: Tomasz Kontny
- Rysunki: Arkadiusz Klimek
- Wydawnictwo: Ongrys
- Ilość stron: 32
- Oprawa: Miękka
- Papier: Kredowy
- Druk: Kolorowy
- Cena okładkowa: 15 zł