in , ,

Wydział 7 – #5 – Dobranocka [Recenzja]

Przedstawiam Wam piąty numer Wydziału 7 pt. ,,Dobranocka’’. Ukazał on się nakładem wydawnictwa Ongrys w grudniu 2019 roku.

Opis wydawcy:
Wydział 7 to specjalna jednostka Służby Bezpieczeństwa, która zajmuje się badaniem wydarzeń paranormalnych na terenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Po zakończonej masakrą akcji w podwrocławskiej wsi W7 musi ponieść konsekwencje wpadki. Jednostka staje w obliczu likwidacji. Podczas gdy członkowie Wydziału próbują ułożyć sobie życie na nowo, major Dobrowolski i doktor Fiszer udają się na Górny Śląsk, gdzie stają oko w oko z mityczną wiedźmą odpowiadającą za porwania niemowląt. Wkrótce okazuje się, że to nie pierwsze spotkanie majora z wiedźmami…

Twórcą scenariusza jest Tomasz Kontny, a ilustracji Grzegorz Pawlak oraz Piotr Nowacki. Fabuła komiksu według mnie jest bardzo dobra. Ukazuje ona głównie wątki z życia majora Dobrowolskiego, które w ciekawy i dość specyficzny sposób zobrazowane zostały przez obydwu ilustratorów. Używam słowa ,,specyficzne” ponieważ są one kolorowe jak w większości komiksów, ale wyróżnia je karykaturalny, niemal bajkowy styl w którym są wykonane, co u mnie osobiście pozostawia pewien niedosyt, choć oczywiście jest to kwestia gustu.

W niniejszym komiksie głównymi bohaterami są major Filip Dobrowolski oraz doktor Fiszer, a akcja tego numeru rozgrywa się jesienią 1963 roku. Wydział 7 dostaje zadanie odnalezienia wiedźmy w lesie koło Katowic. Po odnalezieniu jej kryjówki major oraz doktor Fiszer stają do walki z kreaturą. Jednocześnie otrzymują informację, że Wydział ma zostać niebawem zlikwidowany z powodu nieudanej akcji we Wrocławiu ( ta historia jest opisana w 4 zeszycie serii ). Po powrocie z Katowic major Filip Dobrowolski opowiada do snu córce dobranockę. Z opowieści można wywnioskować, że przedstawia w niej swoje pierwsze spotkanie z wiedźmą, o czym może świadczyć wygląd samego bohatera Dobranocki oraz fakt, że rozgrywa się ona w trakcie II Wojny Światowej.

Polecam zapoznanie się z omawianą lekturą. Treść jest z pewnością wciągająca, a dobranocka opowiadana przez majora Dobrowolskiego stanowi jej interesującą kulminację. Długość komiksu według mnie jest odpowiednia. W sam raz dla czytelnika, aby się wciągnąć i czekać z ciekawością na ciąg dalszy. Sam numer można traktować jako samodzielny, ale zalecane jest przeczytanie poprzednich zeszytów z serii co z pewnością ułatwi zrozumienie całości.

Dane Techniczne:

  • Scenariusz: Tomasz Kontny
  • Rysunki: Grzegorz Pawlak oraz Piotr Nowacki
  • Wydawnictwo: Ongrys
  • Ilość stron: 32
  • Oprawa: miękka
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolorowy
  • Cena okładkowa: 15 zł

Mówili na niego Karol [Zapowiedź]

Nie żyje Christopher Tolkien!