Sięgając po pierwszy, jakże pokaźny, tom przygód Doktora Strange’a od Egmontu, nie wiedziałem na co się przygotować. Jedyne solowe przygody Mistrza Stuk Mistycznych z jakimi miałem styczność pochodziły sprzed kilku dekad i jedyne co zapamiętałem, to że bohater ten jest dosyć sztywny i bardzo poważnie podchodzi do pełnionej roli i wynikającej z niej obowiązków. Jakież było moje zdziwienie, gdy Doktor Strange przedstawiony przez scenarzystę Jasona Aarona okazał się zupełnie inną, ciekawszą postacią.
Opis wydawcy: Stephen Strange – niegdyś chirurg o wybujałym ego, a dziś mistrz sztuk mistycznych – rozwiązuje paranormalne zagadki i codziennie zmaga się z demonami, pożeraczami dusz i stworami, na których widok zwykli ludzie popadliby w obłęd. Jednak pewnego dnia jego zaklęcia przestają działać, a z innych wymiarów dochodzą niepokojące wieści. Ktoś morduje czarnoksiężników i nie spocznie, póki nie oczyści z magii wszystkich światów. Doktor Strange musi stanąć do nierównej walki… w której każdy czar ma wysoką cenę.
Powiem wprost – intryga przedstawiona w tym komiksie nie jest wybitna. Mamy międzywymiarowego złoczyńcę, napadającego na kolejne wymiary i niszczącego wszelkie oznaki magii. Wielokrotnie z podobnym motywem czytelnicy mogli spotkać się w różnych komiksach, lecz mimo to przedstawiona historia naprawdę wciąga. Powodem tego jest ciekawe przedstawienie tytułowego bohatera. Strange z racji pełnionej funkcji oraz wydarzeń w których uczestniczył jest odmienny od reszty ludzi. Nic w tym dziwnego, skoro ma bezustanny kontakt ze światem magii, niewidocznym dla zwykłego człowieka. Lecz mimo to zachował sporo cech ludzkich. Popełnia błędy, flirtuje z kobietami, nieobcy mu jest sarkazm, od czasu do czasu spotyka się ze znajomymi magami w knajpie itp. 😉 Te i wiele innych cech sprawiają, iż postać Strange’a jest łatwiejsza, a zarazem przyjemniejsza w odbiorze i z większą chęcią obserwuje się świat widziany jego oczami. I tu warto wspomnieć o kolejnym plusie omawianej historii. Świetnie opisuje zasady i prawa jakimi rządzi się świat magii i wszelakie aspekty z nim powiązane. Szczególnie nacisk nałożono na przedstawienie jak działa magia i jakie są koszty korzystania z niej. Jest to bardzo ważny temat poruszony na kartach komiksu, gdyż poza najeźdźcą, Strange musi zmierzyć się z konsekwencjami swoich dotychczasowych czynów, albowiem za każdym razem gdy ratował świat, rósł jego dług, naruszający kosmiczną równowagę.
Doktor Strange i ukazany w nim świat magii jest odświeżającym powiewem nowości w linii wydawniczej Marvel NOW 2.0. pełnej ociekających testosteronem super herosów, genialnych wynalazców czy bogów. Jest to także ciekawa pozycja dla fanów Mistrza Stuk Mistycznych, gdyż mogą co nieco dowiedzieć się o jego początkach kariery czarnoksiężnika. Można także zobaczyć jak wygląda jego zwyczajny dzień, gdy nie ratuje świata u boku Avengers. Przedstawiona jest też historia Sanctum Sanctorum, czyli pełnej niesamowitych artefaktów siedziby Doktora Strange’a.
Spory udział w historii mają również inni użytkownicy magii, występujący w obszernym uniwersum Marvela. Część z nich jest dobrze znana czytelnikom polskich wydań komiksowych, ale pojawiają się również inni, do tej pory zupełnie nam obcy.
Nie można nie wspomnieć o szacie graficznej. Oglądając prace Chrisa Bachalo odniosłem wrażenie, iż dobrze czuje się on w klimatach fantasy. Jego kreskówkowy, lecz pełen szczegółów styl świetnie oddaje klimat, wciągającego, zapierającego dech w piersi, a zarazem przerażającego świata magii. Zjawy, macki, powykręcane, magiczne stworzenia czy rośliny wydają się wręcz wylewać ze stron albumu.
Lektura pierwszego tomu przygód Doktora Strange’a, przyniesie sporo frajdy nie tylko fanom tej postaci, ale każdemu wielbicielowi komiksów z gatunku super hero. Pozycja ta jest świetną odskocznią on tytułów z głównego nurtu Marvela. Ponadto brak konieczności znajomości wcześniejszych wydarzeń, pozwala polecić przedstawioną tu pozycję zarówno weteranom jak i początkującym komiksiarzom.
Dane techniczne:
- Scenariusz: Jason Aaron
- Rysunek: Chris Bachalo
- Wydawnictwo: Egmont
- Tytuł oryginalny: Doctor Strange vol. 1: The Way of the Weird; Doctor Strange vol. 2: The Last Days of Magic
- Liczba stron: 300
- Format: 16.7×25.5cm
- Oprawa: miękka ze skrzydełkami
- Papier: kredowy
- Druk: kolor
- Cena okładkowa: 79,99
Pingback:Doktor Strange – tom 2 [Recenzja] – BETONiarka.net
Pingback:Deadpool – Najlepszy komiks świata! #4: Śmieciowa opowieść [recenzja] – BETONiarka.net