in , ,

Potężna Thor – tom 1 – Grzmiąca krew [recenzja]

Jason Aaron jest scenarzystą budzącym skrajne odczucia wśród komiksiarzy, ze względu na nierówny poziom napisanych przez niego historii. Gdyby przedstawić na wykresie zestawienie jego prac to niewątpliwie mielibyśmy do czynienia z sinusoidą. Więc jak jest z pierwszym tomem serii Potężna Thor, który wyszedł spod jego ręki?

Powiedziałbym że… bardzo dobrze!

Opis wydawcy: Pierwszy tom opowieści o Gromowładnej z nowej serii wydawniczej Marvel NOW! 2.0. Dziesięć Królestw ogarnął niepokój. Mroczny elf Malekith podżega do wojny, w Asgardzie szykuje się zbrojne powstanie, a Thor toczy bitwę nie tylko z wrogami pokoju, ale i z rakiem, który niszczy jej śmiertelne ciało. Czy niespodziewane pojawienie się Lokiego, boga łgarstw, pomoże jej uspokoić sytuację w Wiecznym Królestwie, czy tylko przysporzy problemów?

Scenariusz tego tomu napisał Jason Aaron, autor takich serii jak: Skalp, Thor Gromowładny czy Wolverine i X-Men. Rysunki stworzył Russell Dauterman (Supurbia, Thor).

Nie przypuszczałem, że przygody Jane Foster, będącej obecnie dzierżycielem Mjolnira tak mnie wciągną. Zawsze byłem fanem oryginalnego Thora i nie mogłem sobie wyobrazić kogoś innego, będącego godnym posiadania jego oręża. Lecz zestawienie słabej, umierającej na raka doktor Foster oraz jej potężnej alter ego intryguje czytelnika i buduje pewną więź. Dzięki temu obserwując jak Thor poniewiera swymi przeciwnikami, cały czas pamiętamy, że jej heroiczne czyny okupione są zdrowiem Jane, która w chwili przemiany w waleczną heroinę, niweluje działania kuracji zwalczającej raka. Budzi to podziw jak i trwogę o dalszy los naszej bohaterki. Tym bardziej, iż stawiane są przed nią nie lada problemy.

Dziesięć Światów pogrążonych jest w chaosie, gdy władca mrocznych elfów, Malekith wraz ze swoimi sprzymierzeńcami zbiera siły i rusza na podbój. Strzegący dotychczas porządku i ładu Asgard, zmaga się z własnymi problemami. Szczególnie z groźbą wojny domowej, wynikającej z niezrozumiałych decyzji Wszechojca, Odyna. Warto nadmienić, że nie akceptuje on Thor, uznając ją za uzurpatorkę i wroga królestwa. Gdyby tego było mało na scenę powraca bóg łgarstw, Loki. Sporo problemów spoczywa na potężnych barkach Gromowładnej.
Fabuła pełna jest intryg, nieoczekiwanych zwrotów akcji, scen batalistycznych oraz wątków politycznych. Zamieszczono również sporo elementów fantasy, gdzieniegdzie wymieszanych z bardziej nam znaną współczesną technologią, np. eskadra nietoperzy robiąca nalot bombowy czy maszerująca armia elfów z ziemskimi czołgami podążającymi u ich boku 🙂
Wszystko to świetnie ukazane wspaniałymi rysunkami Russella Dautermana. Jego ekspresyjne, pełne detali prace wzbogacone świetnie dobranymi kolorami na długo przyciągają wzrok. Można odnieść wrażenie, że artysta nie ma obaw przy przedstawianiu baśniowych krain czy dynamicznych potyczek.
Należy również wspomnieć o ukazanym tutaj wyglądzie Lokiego. Ewidentnie wzorowany jest na swym kinowym odpowiedniku, granym przez  Toma Hiddlestona. I chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości spoglądając na poniższy kadr.
Czy te oczy mogą kłamać? 😉
Potężna Thor jest naprawdę godną uwagi pozycją. Intrygującą, zapewniającą sporo emocji oraz przepięknie zilustrowaną. Zanim sięgnie się po ten album, należy zapoznać się z komiksami o przygodach Thor z poprzedniej linii wydawniczej, Marvel NOW!, gdyż wiele rozpoczętych tam wątków jest tutaj kontynuowanych. Naprawdę warto!
Dane techniczne:
 • Scenariusz: Jason Aaron
 • Rysunek: Russell Dauterman
 • Wydawca: Egmont
 • Tytuł oryginalny: Mighty Thor Vol. 1: Thunder in her Veins
 • Wydawca oryginalny: Marvel Comics
 • Rok wydania oryginału: 2017
 • Liczba stron: 120
 • Format: 165×255 mm
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • Cena okładkowa: 39,99 zł

Tetris. Kolejna komiksowa nowość od Marginesów

Czerwcowe zapowiedzi Egmontu