in , ,

Aliens vs. Predator: Wojna cz. 2 i Wojna trzech światów [recenzja]

W związku ze zmianą właściciela zarówno Obcego jak i Predatora nie uświadczymy ich już w Dark Horse Comics, co także komplikuje sprawę mniejszym licencjobiorcom. Jednak Scream Comics postanowiło w tym roku dać jako prezent na pocieszenie jeszcze jedną klasyczną epopeję z udziałem kosmitów i parę innych drobiazgów.

W ramach świętowania 5-lecia Scream Comics ogłosiło wydanie omnibusów z Obcymi i Predatorami, w tym jeden poświęcony marce AvP. W trakcie wydawania Scream Comics potwierdził, że w owym tomie będzie Aliens vs. Predator: War (pol. Wojna) kontynuujące losy Machiko Noguchi, jednak zastanawiało mnie czy oprócz tego coś jeszcze będzie. I czy AvP wyjdzie pod szyldem 5th Anniversary Scream czy jednak nadal Original Comics Series?

Ostatecznie otrzymałem resztę AvP: Wojny i jej sequel – Three World War, u nas wydany jako Wojna trzech światów. Liczyłem chociaż na Blood Time i Duel, gdzie pojawiają postacie z Wojny, ale cóż, wszystkiego nie można mieć. I domyślam, że nie chciano zajmować miejsca fillerami. Także druga historia jest kontynuacją zarówno i Aliens: More Than Human jak i Predator: Prey to the Heavens. Podejrzewam, iż też nie jest wymagana lektura, by zrozumieć i tą fabułę.

Spotkałem się z opiniami, że o ile pierwsza część Wojny jest spoko, tak reszta to szrot jakich mało. Przy tego typu opiniach lepiej samemu się przekonać. Wielu krytykowało Technokapłanów, a tych czytałem z zaciekawieniem. Ciało i dusza taka wybitna nie była, ale przeczytałem bez problemu i nie żałuję zakupu, kiedy potem czytałem opinie, że obraża inteligencję i nadaje się do kosza.

Generalnie Wojna ustępuje oryginalnemu AvP. Wojna gna z akcją i można wyhaczyć kolejne punkty tego co tego typu fabuła musi mieć i czegoś mi zabrakło. Scenariusz może to nie Słowacki, ale spokojnie przeczytałem bez zgrzytania zębów. Co mi się w nim jednak podobało to rozwój Machiko. Wydaje się, że skoro otrzymała zaszczyt wstąpienia do klanu łowców, to jest traktowana na równi z innych. Błąd. Do opisania położenia Machiko podeprę się cytatem z Trędowatej Jerzego Hoffmana: Nie darujemy ci, że chciałaś wedrzeć między nas. W naszej sferze będziesz zawsze trędowata”. Sama Machiko zastanawia się, czy to wszystko nie było okrutnym poczuciem humoru Predatorów i wciąż odzywa się jej ludzka strona.

Za to lepiej już prezentuje się Wojna trzech światów. Na planetę Caparis VII dociera nowy klan Predatorów zwanych Zabójcami, którzy za nic mają etykę łowiecką swych pobratymców i zabijają kogo leci. Dodatkowo organizują polowania z naganką, gdzie za psy łowieckie służą Ksenomorfy. Inne Predatory oraz ludzie muszą zawrzeć sojusz celem pokonania wspólnego wroga. Ponownie scenarzysta kontynuował  rozwój Machiko. W drugiej historii odczuwa ona pustkę po opuszczeniu klanu Predatorów i zakłada biuro polowań. To jest niecodzienne, gdyż nie kojarzę, by pierwszoplanowa postać pozytywna była aktywnym myśliwym. Szczególnie teraz, gdy świadomość ekologiczna znacznie wzrosła. A Wojna trzech światów oryginalnie wydana była w 2010 roku. Zabójcy wizualnie, zapewne nie tylko mi, kojarzyli się z samurajami i chciałoby się więcej o nich wiedzieć.

Tomik ten dalej kontynuuje estetykę wydań Original Comics Series – duży format w twardej oprawie, w środku ładny offset, a na zewnątrz metalicznie kolorowane brzegi. Ciekawiło mnie, jakiego koloru będzie okładka i co będzie przedstawiać. Widzę, że poszli w odwrotną kolorystykę okładki i napisów w stosunku do pierwszej części AvP. Zamiast całkowitej czerni jak Aliens 30th Anniversary Vol. 1 zastosowano bardzo ciemny odcień szarości. Za to brzegi są innego koloru. W reszcie rocznicowych kolor brzegów był ten sam co okładka. Tutaj wyłamują się ze schematu i są złote zamiast metalicznie czarnego, czym bardziej nawiązują do rocznicowych wydań z Obcym i Predatorem, które Scream wydał w zeszłym roku. Puryści będą pewnie kręcić nosem. Ja sam nie wiem o czym mam myśleć. Ja tam dałbym inny kolor całości, by mi ładnie wyglądało na półce. Ale też nie będzie rozrywał szat i tworzył problemów pierwszego świata. Wszak komiks jest do czytania przede wszystkim zawartości, która jak sądzę spodoba się fanom gatunku jako solidna czytanka.

Dane techniczne:
Scenariusz: Randy Stradley
Rysunek: Mike Manley, Jim Hall, Mark G. Heike, Rick Leonardi
Wydawnictwo: Scream Comics
Tytuł oryginalny: Aliens vs. Predator: War, Part 2; Aliens vs. Predator: Three World War
Wydawca oryginalny: Dark Horse Comics
Format: 205×310 mm
Liczba stron: 244
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: kolor
Cena okładkowa: 139,99 zł

Polska demonologia ludowa [Recenzja]

#KIEDYŚTOBYŁO7 – Aliens vs Predator vs Terminator