in , ,

Amazing Spider-Man: Globalna sieć. Wrogie przejęcie. Tom 1 [recenzja]

Linia wydawnicza Marvel NOW! dobiegła końca wraz z eventem Tajne Wojny, którego zakończenie stanowi pewną formę rebootu dla uniwersum Marvela. Zmiany jakie się w nim dokonały możemy obserwować poprzez lekturę serii publikowanych w ramach nowej linii wydawniczej Marvel NOW! 2.0.  Przyjrzyjmy się zatem jakie zmiany zaszły w życiu pewnego przyjaznego Pajęczaka z sąsiedztwa, którego przygody zaserwowano nam w albumie Amazing Spider-Man: Globalna sieć. Wrogie przejęcie. Tom 1.

Opis wydawcy: Parker Industries podbija kolejne rynki, produkuje sprzęt dla SHIELD i otwiera nowe biura w Szanghaju, Londynie i San Francisco. „Przyjazne sąsiedztwo” Petera Parkera znacznie się powiększyło. Jego wrogowie jednak nie próżnują, a odnowiony i wzmocniony Zodiak ma dalekosiężne plany. Ktoś wykrada serwery z szanghajskiego oddziału Parker Industries. Jeśli uzyska dostęp do zapisanych na nich danych, nie tylko firma Parkera będzie w niebezpieczeństwie. Komu udało się włamać do pilnie strzeżonej siedziby? Czyżby w firmie był kret? Spider-Man musi działać szybko…

Tak się składa, że Spider-Man jest ważnym elementem mojego dzieciństwa. Wychowywałem się na komiksach i serialach animowanych z jego udziałem. To co najbardziej mnie urzekało to fakt, iż pod maską bohatera skrywał się zwyczajny chłopak, Peter Parker. Nie był on multimilionerem, playboyem czy kosmitą lecz zwyczajnym, niepozornym gościem z sąsiedztwa i borykał się z problemami, nie różniącymi się od tych, których doświadczają szarzy obywatele. Dlatego wizja przedstawiona w omawianym albumie, przez scenarzystę Dana Slotta w ogóle do mnie nie trafia.

Już w Marvel NOW! mogliśmy obserwować jak Peter prowadzi własną firmę, Parker Industries. Liczne kontrakty oraz koneksje z S.H.I.E.L.D. sprawiają, iż nie jest to już lokalny biznes, lecz korporacja o zasięgu międzynarodowym. A co za tym idzie, Spider-Man także nie ogranicza swojej działalności wyłącznie do Nowego Jorku. Co więcej, nasz bohater korzysta z dobrodziejstw zaplecza firmowego i zaopatrzył się w szereg gadżetów, których nie powstydziłby się nawet Batman. Zaawansowany technologicznie kostium, samochód, odrzutowiec… to wszystko może wydawać się ekscytujące dla młodych czytelników, ale starym wyjadaczom jak ja, pozostawi jedynie niesmak. Bliski naszym sercom Peter Parker stał się kolejną odrealnioną postacią. Jest obecnie, jak to powiedziano na łamach komiksu, ,,ubogą wersją Tony’ego Starka”.

Jednakże trzeba przyznać, iż główna fabuła wciąga dzięki spójności oraz wielu zwrotom akcji. Ponadto wprowadza szereg wątków, które zostaną w przyszłości rozbudowane. Na przestrzeni całego albumu występuje gościnnie wiele znanych postaci. Zarówno dobrych jak i złych.

Najmocniejszą stroną całego komiksu jest szata graficzna, za którą odpowiedzialny jest włoski rysownik, Giueseppe Camuncoli. Jego prace są bardzo szczegółowe i dynamiczne. Wzbogacone odpowiednio dobraną kolorystyką stanowią ucztę dla oczu czytelnika.

Godna uwagi jest galeria okładek, w której znalazły się również prace, których autorem jest genialny Alexa Ross.

Amazing Spider-Man: Globalna sieć. Wrogie przejęcie. Tom 1 mogę polecić jedynie młodszemu pokoleniu czytelników. Pozycja ta zapewni im sporo rozrywki, a ponadto jest dobrym punktem zaczepnym, aby zacząć śledzić współczesne przygody Człowieka Pająka. Należy przy tym jednak pamiętać, iż jest to inny Spider-Man, niż ten ukazywany do tej pory w serialach animowanych, produkcjach filmowych, czy też w komiksach z dawnych lat.

Starsi czytelnicy oraz wielbiciele klasycznego Spidera, sięgając po niniejszy komiks, nawet pomimo jego niezaprzeczalnych zalet, mogą mieć problem z zaakceptowaniem rzeczywistości w jakiej obecnie funkcjonuje tytułowy bohater.

Dane techniczne:

  • Scenariusz: Dan Slott
  • Rysunek: Giuseppe Camuncoli
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Wydawca oryginalny: Marvel Comics
  • Liczba stron: 144
  • Format: 165×255 mm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Cena okładkowa: 39,99 zł

Katalog Non Stop Comics na I połowę 2019 roku

Antologia na 25-lecie “KKK”