in , ,

Batman – Detective Comics – #2 – Rycerz z Arkham [Recenzja]

Batman to rak. Rak, który pogrąża w mroku Gotham City. Jego działalność zagraża niewinnym, tworzy złoczyńców i zawsze rodzi więcej przemocy. Ludzie zasługują na sprawiedliwość, którą zapewni im Rycerz z Arkham!

W drugim tomie serii „Batman Detective Comics” uznany scenarzysta Peter J. Tomasi („Adventures Of The Super Sons”) oraz znakomity rysownik Brad Walker („Aquaman”) przedstawiają Rycerza z Arkham i wysyłają Batmana na wojnę! Mieszkańcy Gotham wierzą, że Mroczny Rycerz chroni ich przed niebezpieczeństwami czyhającymi na ulicach miasta. Ale czy ten agresywny samozwańczy pogromca zła naprawdę jest lepszy od potworów, z którymi walczy? Rycerz z Arkham wyrusza na krucjatę, aby pokonać Batmana i uwolnić Gotham od jego tyranii. 
Wraz z Rycerzem z Arkham do boju staje cała rzesza zabójczych sojuszników z Azylu. Tajemniczy Rycerz liczy na to, że zdoła przeciągnąć na swoją stronę jeszcze jedną osobę. Czy uda mu się nakłonić Robina do przyłączenia się do jego sprawy? 
Mieszkańcy Gotham wierzą, że Mroczny Rycerz uchroni ich przed niebezpieczeństwami czyhającymi na ulicach. Ale czy ich brutalny, bezprawny strażnik jest naprawdę znacznie lepszy niż potwory, z którymi walczy? Oto Krucjata Rycerza Arkham: pokonać Batmana i uwolnić Gotham od tyranii jego ciemności.
Rycerz z Arkham jest motywem zaczerpniętym z popularnej serii gier video. Fanom Batmana przyszło trochę czekać aż postać ta zostanie w jakiś sposób zaadaptowana do głównego nurtu komiksowego DC Comics.
Nie zaspojleruję kto ukrywa się pod maską Rycerza ale ogólnie uznałem ten motyw za trochę rozczarowujący. Ponadto przeanalizując wiek tej postaci, można dojść do wniosku że historia nie ma sensu. Podobnie z resztą jak plan Rycerza z Arkham.
Współczuję scenarzystom, którym przyjdzie w przyszłości pracować nad tą postacią i odkręcać bałagan jaki w tej historii zrobił jej autor, Peter J. Tomasi.
Wg mnie jedyne co mu dobrze wyszło to przedstawienie stosunków między Bruce’em a Damianem. Czuć świetną dynamikę ojca i syna, której mam nadzieję uświadczyć więcej w kolejnych tomach.
Poza tytułową historią w albumie zawarto również komiks Adam wychował Kaina, oryginalnie wydany w zeszycie Detective Comics Annual 2. Batman wkracza tutaj na arenę międzynarodową aby zmierzyć się z morderczym Reaperem, co przywołuje wspomnienia z początków działalności Mrocznego Rycerza.
Historia ta nie jest jakoś wybitnie dobra ani na długo zapisująca się w pamięć ale jest bardziej dopracowana i spójna niż Rycerz z Arkham.
Niestety najmocniejszą stroną albumu jest jego szata graficzna. Artyści zaangażowani w pracę nad obydwoma historiami umieszczonymi w omawianym tomie wykonali solidną robotę. Rysunki są dynamiczne i przejrzyste a kolory odpowiednio dobrane.
Niestety, nawet najlepsze ilustracje nie uratują słabej fabuły.
Dane:
  • Scenarzysta: Peter J. Tomasi
  • Ilustrator: Brad Walker, Dough Mahnke
  • Tłumacz: Tomasz Sidorkiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 167×255 mm
  • Liczba stron: 176
  • Oprawa: miękka
  • ISBN-13: 9788328158016
  • Data wydania: 14 październik 2020
  • Cena okładkowa: 49,99 zł

Lucky Luke ,,Artysta Malarz” [Recenzja]

Magi: The Labyrinth of Magic – tomy 30 i 31 [Recenzja]