in , ,

Boska komedia Oscara Wilde’a [Recenzja]

Oscar Wild, wybitny pisarz epoki wiktoriańskiej z pochodzenia Irlandczyk, autor słynnego ‘’Portretu Doriana Greya’’, skandalista, esteta, bon vivant i niezrównany mówca, który swój geniusz włożył w uczynienie swojego życia dziełem sztuki. Nawet wiele lat po śmierci jego legenda nie przemija a jego życie i twórczość jest inspiracją dla innych artystów. Javier de Isusi hiszpański autor komiksów, wielbiciel Oscara Wilde’a stworzył komiks o jego ostatnich trzech latach życia, posiłkując się dokumentami i własną wyobraźnią aby oddać stan emocjonalny tytułowego bohatera u schyłku jego życia.


Akcja komiksu zaczyna się kiedy Oscar Wilde’a pod przybranym nazwiskiem i imieniem, przebywa na dobrowolnym wygnaniu w Paryżu po niesławnym skandalu wywołanym ‘’czynami wysoko nieprzyzwoitymi ’’ w wyniku czego trafił na dwa lata do więzienia. Schorowany, bez grosza przy duszy, odczuwający wykluczenie z powodu swojej orientacji psychoseksualnej, otoczony grupą najwierniejszych przyjaciół i wielbicieli. Okryty hańbą stacza się powoli w krąg dantejskiego piekła.
Javier de Isusi barwnie odmalowuje atmosferę Paryża XIX wieku – stolicy europejskiej awangardy, do której licznie przybywają artyści, malarze, pisarze i poeci wyklęci. Na kartach komiksu przewijają się min. Paul Verlaine, Stuart Merill, Paul Fort, Henri de Toulouse Lautrec, których Wilde spotyka podczas swojego pobytu w tym mieście.


Ciekawym zabiegiem, który zastosował autor są wywiady z ludźmi, którzy znali Wilde’a osobiście. Opowiadają oni o relacjach z nieżyjącym pisarzem, wydają sądy o jego twórczości i zdradzają swoje sekrety.
Oscar Wilde mimo, pozornej chęci obnoszenia życiem ponad stan, spędza czas wieczorami przechadzając się ciemnymi ulicami Paryża z młodymi chłopakami należącymi do paryskiej biedoty. Ofiarowuje im swoje opowieści, wspierając ich finansowo co jest m.in. powodem jego zadłużenia, oczekując w zamian uznania i miłości. Dramat artysty rozgrywa się na naszych oczach.


Komiks jest utrzymany w kolorach sepii, kadry przywodzą na myśli dagerotypy. Ekspresjonistyczna kreska nadaje historii dynamizmu, a kiedy dostajemy przybliżenie na twarze bohaterów, widzimy niesamowity wachlarz emocji.


Wiele powstało filmów, powieści o niegdyś cieszących wielką sławą artystach, którzy pod koniec życia stali się cieniami samych siebie. Ich tragiczne losy są tematem wielu opracowań i dyskusji. Wilde’a potrafił postawić się pełnemu hipokryzji, wiktoriańskiemu społeczeństwu i zapłacił za to wysoką cenę. Pod koniec, jego życie zaczęło przypominać  “Boską komedię” Dantego, której był fanatycznym wielbicielem, na jego pogrzebie było obecnych zaledwie osiem osób.

Dane Techniczne:

 • Tytuł orginału : La Divina Comedia de Oscar Wilde
 • Autor: Javier de Isusi
 • Tłumaczka: Karolina Jaszecka
 • Wydawnictwo: Non Stop Comics
 • Format: 150 × 210 mm
 • Liczba stron: 376
 • Oprawa: twarda
 • ISBN: 9788382301557
 • Data 1. wyd. pol. 2021-12-08
 • Data 1. wydania: 2019-01-01
 • Cena okładkowa: 79,99 zł

 

 

Wojownicze Żółwie Ninja – tom 1 [Recenzja]

Pacjent [Recenzja]