in , ,

Sweet Paprika T. 1-3 [recenzja komiksu]

Wszystkie 12 zeszytów opisujących perypetie słodkiej Papriki w trzech tomach wydał Non Stop Comics, można więc przeczytać tę historię w całości lub odświeżyć lekturę przed zapoznaniem się z finałem serii.

Finał może nie jest zbytnio zaskakujący, ale w zasadzie innego się nie spodziewałyśmy. W końcu od początku wiemy, że chodzi tu o poszukiwanie własnego ja i dążenie do szczęścia. Wprawdzie po drodze bohaterka musi uporać się z licznymi zawirowaniami, “daddy issues” i własną seksualnością, ale kibicujemy jej w tej drodze. Chociaż nie od początku.

Paprika jest bowiem nie dość, że diablicą wcieloną dosłownie, bo komiks dzieje się w świecie anielsko-diabolicznym, to jeszcze zachowuje się jak zła szefowa z „Diabeł ubiera się u Prady”. Oczywiście ma swoje powody, które stopniowo coraz bardziej poznajemy w miarę rozwoju fabuły. Ale próbuje też nad sobą pracować, co związane jest z jej najpierw nieistniejącym, a następnie bardzo skomplikowanym życiem miłosnym.

I chociaż w pierwszej chwili wszystko wskazywało na to, że będziemy mieć do czynienia z klasycznym leczeniem histerii kobiecej za pomocą relacji damsko-męskiej, to na szczęście dostajemy jednak fabułę nieco mniej seksistowską i bardziej złożoną.

Oczywiście nie aż tak złożoną, bo ostatecznie mamy do czynienia z komiksem erotycznym. I jak na komiks erotyczny szalenie przegadanym. Mam poczucie, że można by przekazać to samo używając o połowę mniej dialogów. A że komiks do tego jest bardzo dynamiczny, barwny i intensywny, to momentami byłam stanowczo przebodźcowana lekturą.

Jest też to komiks niesamowicie uroczy, bo kreska Mirki Andolfo jest dla mnie niezmiennie urzekająca i głównie dla niej sięgam po jej publikacje. Autorka jest doceniana w rodzimych Włoszech i dwudziestu kilku innych krajach za tworzenie silnych żeńskich postaci, jednak są to postaci kreowane typowo pod gatunek Young Adult, więc brakuje mi w nich pewnej ponadczasowości, czy wielowymiarowości. Ale czy po to sięgamy po erotykę?

Sweet Paprika 1

Scen. i il.: Mirka Andolfo
Wydawnictwo: Non Stop Comics

Seria: Sweet Paprika (#1)
Format: 170 × 260 mm
Liczba stron:160
Oprawa: miękka
Druk: kolor
ISBN-13:9788382302721
Data wydania: 29 kwietnia 2022

Opis wydawcy

Paprika to pochłonięta karierą bizneswoman, która niepowodzenia w życiu osobistym rekompensuje sobie zawodowymi sukcesami. Ale na jej drodze staje Dill — przystojny i naiwny kurier o anielskim usposobieniu. Mirka Andolfo ponownie mistrzowsko miesza konwencje, Dziennik Bridget Jones i Seks w wielkim mieście doprawiając szczyptą Diabeł ubiera się u Prady.

Sweet Paprika 2

Scen. i il.: Mirka Andolfo
Tłumacz: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Non Stop Comics

Seria: Sweet Paprika (#2)
Format: 170 × 260 mm
Liczba stron:112
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13:9788382304954
Data wydania: 1 czerwca 2023

Opis wydawcy

Diaboliczna Paprika próbuje lawirować między zawodowymi obowiązkami a życiowymi napięciami, zwłaszcza tym seksualnym. Przed międzynarodowymi targami, na których pojawi się jej crush, diablica zatrudnia nieskrępowanego anioła, Dilla, aby ten nauczył ją jak stać się łóżkową królową. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem.

Album zawiera rozdziały 5-8 oryginalnej serii.

Mirka Andolfo ponownie mistrzowsko miesza konwencje, Dziennik Bridget Jones i Seks w wielkim mieście doprawiając szczyptą Diabeł ubiera się u Prady.

Sweet Paprika 3

Scen. i il.: Mirka Andolfo
Tłumacz: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Non Stop Comics

Seria: Sweet Paprika (#3)
Format: 170 × 260 mm
Liczba stron:112
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN-13:9788381105842
Data wydania: 15 listopada 2023

Opis wydawcy

Paprika to odnosząca sukcesy nowojorska bizneswoman, która całe życie podporządkowała zawodowej karierze. Dawno temu ktoś złamał jej serce, dodatkowo surowe wychowanie uczyniło ją introwertyczką do wyniszczającego wręcz stopnia. Mimo to wciąż marzy o romantycznej miłości — tylko nie wie, od czego zacząć. Nie to, co Dill, przystojny dostawca o anielskim usposobieniu, otoczony wianuszkiem rozkochanych w nim kobiet. Jego swobodna beztroska sprawia, że Paprika robi się bardzo nerwowa. Czyżby remedium na jej uczuciowe (i łóżkowe) problemy było bliżej, niż mogłoby się zdawać?

Połączenie Seksu w wielkim mieście z Dziennikiem Bridget Jones doprawione szczyptą Diabeł ubiera się u Prady — najnowszy komiks od docenianej na całym świecie Mirki Andolfo („Wbrew naturze”, „Mercy”).

Album zawiera rozdziały 9-12 oryginalnej serii.

Mirka Andolfo

włoska kolorystka, ilustratorka i rysowniczka komiksów. Karierę rozpoczęła w 2009 r. tuż po ukończeniu liceum, kiedy to stworzyła kolory do francuskojęzycznego komiksu „Sideline” Fabrice Lincka i Danieli Di Matteo. Kolejnym jej projektem były kolory do powieści graficznej będącej adaptacją książki Khaleda Hosseini „Chłopiec z latawcem”, oraz kolory do kilku książeczek dla dzieci z serii „Geronimo Stilton”.

Pracowitym rokiem okazał się 2011. Andolfo nałożyła kolory do francuskojęzycznej dylogii „Pandamonia” oraz do mini-serii z Image Comics „The Last of the Greats”, została też zatrudniona przez The Walt Disney Company Italia i przez kolejne cztery lata regularnie tworzyła kolory do tygodnika „Topolino”. Wraz z przyjaciółmi założyła też Studio Parlapa zajmujące się grafiką i liternictwem w mangach i komiksach tłumaczonych na język włoski.

Od 2012 r. regularnie współpracuje z wydawcami amerykańskimi m.in. Boom Studios (kolory w „Fanboys vs Zombies”), Dynamite (rysunki i kolory w mini-serii „Chaos” Tima Seelya), Zenoscope (okładki i kolory w różnych seriach) i DC Comics (rysunki w „DC Comics Bombshells”). Od 2013 r. wydała trzy autorskie albumy z erotyczno-komediowej serii „Sacro / Profano” (oraz kilka dodatkowych tomów poradnikowych: kulinarny, o wychowaniu dzieci i o związkach), a w 2016 r. rozpoczęła publikacje drugiego autorskiego projektu pt. „Wbrew naturze”, który ostatecznie zamknął się w trzech albumach. Kolejnym jest seria “Mercy“, publikowana od 2019 r.

#współpracarecenzencka

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Zapowiedzi nowych tytułów od wydawnictw mangowych [październik-styczeń]

Czarny żałobnik – Maja Opiłka [zapowiedź]