in , ,

Raz i na zawsze. Tom 2: Staroangielski [Recenzja]

Jeszcze więcej akcji – tak można podsumować drugi tom przygód Duncana i Bridgette.

Wrogowie naszych bohaterów rosną w siłę – Galahad przechodzi przerażającą przemianę, a król Artur zyskuje potężnych sojuszników. Ważną rolę w drugim tomie komiksu odgrywa, spisany około 1000 roku n.e., poemat Beowulf. Bohaterowie dzieła zasilają galerię postaci komiksu, sprawiając, że staje się on jeszcze bardziej krwawy.

To prawda, że jest dynamicznie. Czemu więc drugi tom Raz i na zawsze  zwyczajnie mnie znudził?

Być może dlatego, że Staroangielski jest już pozbawiony elementów zaskoczenia i świeżości pierwszego tomu? Może i tak. Ale wydaje mi się, że nie chodzi tylko o to. Owszem, dużo się tu dzieje, ale prawie nic za tym nie stoi. Czytało się to jak klasyczną rąbankę, okraszoną humorystycznymi (no powiedzmy) docinkami.

Wszystko, co stanowiło o sile pierwszego tomu (skomplikowane relacje między bohaterami, tragiczne wybory, rodzinne tajemnice) w tomie drugim, zeszło na dalszy plan.

Dostajemy wprawdzie jeden, potencjalnie interesujący smaczek związany z Duncanem, jego matką i babką. Na razie jednak, jest on tylko subtelnie zaakcentowany. Jak się rozwinie i czy jego potencjał zostanie wykorzystany, to się okaże. Bo w Staroangielskim autor zdecydował się postawić na pojedynki: walkę z Beowulfem, Grendelem, a na koniec z matką Grendela.

Z pozytywów:

  • Pojawia się Merlin. Wspomina się też o kolejnym, obok Duncana i Galahada, rycerzu. Być może sprawi to, że w kolejnym tomie akcja nabierze nieco głębi,
  • Świetnie nasycone kolorami grafiki trzymają wysoki poziom.

Z negatywów:

  • Zgrane bon moty Bridgette McGuire
  • Przerysowane postaci. W pierwszym tomie łatwiej było przymknąć oko, ale tym razem  jakoś bardziej mnie to drażniło. Zwłaszcza, wspomniana wyżej, babka Duncana.

 

Mimo wszystko, nadal jestem ciekawa kolejnego tomu tego komiksu. Jednak czekam na niego z odrobinę mniejszym entuzjazmem.

 

Tytuł: Raz i na zawsze. Tom 2: Staroangielski
Tytuł oryginału: Once and Future, vol. 2: Old English
Ilustrator: Dan Mora
Scenariusz: Kieron Gillen
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Liczba stron: 160
Format: 170 × 260 mm
Oprawa: miękka
Rok wydania polskiego: 2022
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Wydanie: I
ISBN: 978-83-8230-281-3
Cena z okładki: 56,90 zł

Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza [Recenzja]

Bezdomne wampiry o zmroku [Recenzja]