in , ,

Cichociemni [Recenzja]

Elita polskiej dywersji

Na początku wakacji 2022 roku Wydawnictwo Znak HORYZONT wydało książkę Kacpra Śledzińskiego pt. „Cichociemni. Elita polskiej dywersji.”

OD   WYDAWNICTWA:

 

Kacper Śledziński

historyk i publicysta, autor książek historycznych („Cichociemni. Elita polskiej dywersji”, „Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej”, „Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych”, „Wojna polsko-bolszewicka. Konflikt który zmienił bieg historii”, „Czarna kawaleria. Bojowy szlak pancernych Maczka”, „Potop 39. Szlak bojowy wrześniowych obrońców”, „W tajnej służbie. Wojna wywiadów II RP”, „Cecora 1620”, „Zbaraż 1649”), pisze „takie książki, jakie sam chciałby przeczytać”.

Jest to już drugie wydanie tej książki – pierwsze ukazało się w 2012 roku. Jej bohaterami są Cichociemni – ochotnicy zrzucani na spadochronach na terytorium okupowanej Polski w latach 1941-1944.

 

          Ponieważ było ich aż tylu, gdyby Autor chciał napisać szczegółowo o wszystkich, to powstałoby dzieło składające się z kilkudziesięciu grubych tomów. Kacper Śledziński skupił się więc na ośmiu z nich, opisując ich losy aż do śmierci (w czasie wojny, a tych co przeżyli to po niej). Nie znaczy to że zapomniał o innych. Wielu z pozostałych również przewija się przez strony książki, tam gdzie ich dzieje stykają się z dziejami głównych bohaterów.

 

Z lektury książki dowiadujemy się prawie o wszystkim co jest związane z dziejami Cichociemnych, począwszy od momentu pomysłu, poprzez nabór, szkolenie, lot do Polski oraz różne formy ich walki. Poznajemy decyzje które doprowadziły do powstania tej formacji, współpracę z Brytyjczykami (oraz ich oczekiwania), ale przede wszystkim ich walkę w kraju. Wszystko to ukazane jest na tle zmieniającej się w miarę trwania wojny sytuacji międzynarodowej (głównie stosunki polsko-brytyjskie i  polsko-radzieckie) oraz wewnętrznej w kraju (powstanie partii komunistycznej PPR, brak współpracy a następnie wzajemne zwalczanie się z partyzantką sowiecką, oddolne rozejmy i współpraca z Niemcami).                                     

Poznajemy szczegółowo historię „Wachlarza” (wydzielona z ZWZ/AK organizacja dywersyjna mająca walczyć na zajętych przez hitlerowców ziemiach ZSRR) oraz „Kedyw-u” (Kierownictwo Dywersji KG AK zajmujące się planowaniem i przeprowadzaniem akcji bojowych, dywersji, sabotażu itp. skierowanych przeciwko okupantowi) gdyż to tam głównie kierowano Cichociemnych.

 

Opisywana książka częściowo „zazębia się” z opisywaną przeze mnie w marcu br. książką pt. „Zlikwidować. Agenci Gestapo i NKWD w szeregach polskiego podziemia” (również Wydawnictwa Znak HORYZONT) – działający w otoczeniu Jana Piwnika ps. Ponury, zdrajca „Motor” i spowodowane przez niego straty, w tym śmierć kilku Cichociemnych.

Sama książka wyda jest w twardej oprawie i jest zszywana.

 

 

Książkę czyta się przyjemnie, a jej lektura nie jest nużąca. Czasem tylko trzeba się zastanowić kto jest kim (np. z powodu zmian pseudonimów poszczególnych osób). Polecam ją wszystkim miłośnikom historii Polski, zwłaszcza tej dotyczącej II wojny światowej i lat bezpośrednio po niej.

 

 

DANE  TECHNICZNE:

 

Wydawnictwo………………..Znak HORYZONT                                               

Tytuł………………………………CICHOCIEMNI. Elita polskiej dywersji.

Autor……………………………..Kacper Śledziński

Data premiery…………………lipiec 2022

Oprawa……………………………twarda

Ilość stron………………………..440 + 16 wkładka ze zdjęciami

Format…………………………….158 x 225 mm

ISBN…………………………………978-83-240-8747-1

Cena okładkowa……………….54,99 zł         

 

Ps.

Zdjęcia pochodzą ze stron Wydawnictwa oraz innych stron w internecie lub są skanami z opisywanej książki wykonanymi przez autora powyższego tekstu.

 

 

 

 

Star Wars – Wielka Republika – Światło Jedi [Recenzja]

Prey [Recenzja – SPOILERY]