in , ,

Dymy nad Gdańskiem – Agonia Prus Zachodnich [Recenzja]

Przedstawiam Wam książkę autorstwa Leszka Adamczewskiego pt.,,Dymy nad Gdańskiem – Agonia Prus Zachodnich’’, która została wydana w maju tego roku nakładem Wydawnictwa Replika w ramach cyklu ,,Tajemnice Historii’’.

 

OPIS WYDAWCY:

 

Po raz pierwszy przedstawiam Wam książkę a nie komiks. Do tej pory przeczytałem dwie spośród licznych książek Leszka Adamczewskiego wydanych przez Wydawnictwo Replika, a kilka innych tylko przekartkowałem zamierzając do nich wrócić później. Ponieważ mi się podobały a ich tematyka jest w moich klimatach (zainteresowaniach) więc po rozmowie z Naczelnym, postanowiłem sam spróbować opisać najnowszą. Za potknięcia z góry przepraszam.

 

 

Do rąk otrzymujemy więc książkę wydaną na dobrej jakości papierze, w miękkiej  oprawie ze skrzydełkami zawierającą oprócz treści także zdjęcia czarno-białe.  Jak to bywa w książkach tego Autora zawiera ona także dwie wkładki z kolorowymi zdjęciami.

 

 

Książka składa się z 24 rozdziałów plus bibliografii. Poszczególne rozdziały zostały przedstawione w formie reportaży. Znajdujemy w niej tematy znane (np. obrona Westerplatte i Poczty Gdańskiej czy też „krwawa niedziela” w Bydgoszczy, które to miały miejsce w 1939 roku) jak i prawie nie znane szerzej, np. o tragicznym końcu reżysera niemieckiej wersji „Titanica”, bombardowaniach Gotenhafen (Gdyni) i w tym kontekście historii jedynego hitlerowskiego lotniskowca „Graf Zeppelin”. Z niektórymi z tych ostatnich zetknąłem się czytając miesięcznik „Odkrywca”. Tematy poruszają sprawy zaistniałe podczas II wojny światowej oraz tuż po niej, od Bydgoszczy aż po Gdańsk i okolice. Możemy się z nimi zapoznać analizując tytuły poszczególnych rozdziałów.

 

 

Niektóre z nich były poruszane na lekcjach historii w szkole (wiem, bo sam jeszcze jestem uczniem szkoły średniej), jednak tom ten dostarcza nam znacznie więcej treści (wiedzy) niż podręczniki przez co dowiadujemy się więcej np. o ,,Polskich twierdzach w Gdańsku’’ czyli Poczcie oraz Westerplatte.

 

 

Autor przy omawianiu tematów poruszanych w poszczególnych rozdziałach wspomaga się cytatami oraz relacjami z przedstawianych wydarzeń.

 

Osobiście uważam tę pozycję za wartą uwagi gdyż każda historia, którą przedstawia nam w ciekawy sposób Leszek Adamczewski, jest interesująca. Wszystkie rozdziały poszerzają Naszą wiedzę na temat byłych Prus Zachodnich w okresie II Wojny Światowej. Z pewnością więc mogę polecić omawianą książkę osobom interesującym się okresem, który ona przedstawia, a także wszystkim rozpoczynającym „romans” z Historią.

 

 

DANE TECHNICZNE:                                       

 

Wydawnictwo:                 Replika                                                                              

Tytuł:                               Dymy nad Gdańskiem – Agonia Prus Zachodnich

Autor:                              Leszek Adamczewski

Oprawa:                          Miękka z skrzydełkami

Liczba stron:                   375

Format:                           145mm x 205mm

Cena okładkowa:            49,90 zł

ISBN:                              978-83-66989-61-0   

 

 

Ps. Zdjęcia i skany zostały wykonane przez autora niniejszego teksu lub zaczerpnięte z Internetu np. ze strony Wydawnictwa lub innych

Prymarchowie – Herezja Horusa [Recenzja]

Dni Piasku [Recenzja]