in , ,

Deadly Class #1 – 1987 [recenzja]

Moda na nostalgiczne powroty do lat 80-tych trwa w najlepsze. Wizualne wycieczki do tej przez wielu z nas  mile wspominanej dekady, zapewniają nam nie tylko filmy czy seriale ale również komiksy. Jednym z nich jest Deadly Class, Ricka Remendera. Tytuł szumnie zapowiadany przez wydawnictwo Non Stop Comics, za sprawą uznanego scenarzysty oraz faktu, iż pozycja ta doczekała się serialowej adaptacji dostępnej na HBO.

Opis wydawcy:  Jest rok 1987. Marcus Lopez nienawidzi szkoły. Ma beznadziejne oceny. Jego kumple są prześladowani przez popularniejsze dzieciaki. Ciężko się skupić na obowiązkach. Brzmi znajomo? Na szczęście Deadly Class to nie kolejna szkolna obyczajówka. Byle chuligan może się tu okazać dzieckiem mordercy pracującego dla samego Stalina, z kolei nauczyciele to członkowie starożytnego stowarzyszenia skrytobójców.

Witajcie w najbrutalniejszej szkole na świecie. To właśnie tu nauki pobierają dzieci władców przestępczego świata. Morderstwo to sztuka, zabijanie to rzemiosło, a nóż w plecach to w tych okolicznościach niekoniecznie metafora.

Chcę od razu nadmienić, iż pozycja ta urzekła mnie zarówno warstwą fabularną jak i graficzną. Tempo historii utrzymuje odpowiedni poziom, nie pozwalając czytelnikowi nudzić się w trakcie lektury. Co więcej dynamika scen akcji jest tutaj świetnie odzwierciedlona wspaniałymi pracami Wesleya Craiga oraz ich interesującą kompozycją.

Ponadto odpowiednio dobrana kolorystyka, czytelnie oddaje obecny stan emocjonalny bohaterów.

Warto również wspomnieć, iż artysta często bawi się stosowaną stylistyką rysunku aby przedstawić chaotyczne obrazy świata widziane przez będącego pod wpływem narkotyków głównego bohatera.

Skoro wspomniałem już o narkotykowych wizjach, wypadałoby nadmienić, że komiks ten jest z całą pewnością przeznaczony dla dorosłego czytelnika. Brutalność oraz wulgarny język towarzyszą naszym bohaterom, których charaktery i wzajemne relacje są najmocniejszą stroną omawianej pozycji. Motywacje, pochodzenie oraz środowisko z jakiego się wywodzą mocno wpływają na wzajemne stosunki pomiędzy postaciami oraz sprawiają, iż każda z nich i jest zupełnie inna od pozostałych. Mamy tu do czynienia z uczniami szkoły zabójców, więc nie znajdziemy tutaj krystalicznie czystego bohatera, co pozwala budzić większe nim zainteresowanie.  Spośród zaprezentowanej paczki indywiduów, każdy czytelnik znajdzie swojego ulubieńca.

Przedstawiona historia świetnie balansuje pomiędzy powagą a humorem. Pomiędzy realizmem a absurdem. Aspekt ten w połączeniu ze wspomnianymi już świetnymi rysunkami sprawia, że czytelnik z przyjemnością daje się wciągnąć w tą mroczną wizję lat 80-tych, które zazwyczaj w różnych mediach zobrazowane są bardziej sielankowo.

Pierwszy album serii jest wzbogacony o przedmowę, autorstwa Davida Laphama, posłowie scenarzysty, Ricka Remendera oraz obszerną galerię okładek zeszytów wchodzących w skład tomu.

Deadly Class jest wciągającą pozycją, zdecydowanie wartą każdej złotówki swojej ceny. Nie pozostaje mi nic innego jak gorąco polecić ten tytuł oraz trzymać kciuki, by kolejne tomy utrzymały poziom pierwszego.

Tom 2. jest zaplanowany na maj tego roku.

Dane techniczne:

 • Scenariusz: Rick Remender
 • Rysunek: Wesley Craig
 • Wydawnictwo: Non Stop Comics
 • Tytuł oryginalny: Deadly Class Volume 1: Reagan Youth
 • Wydawca oryginalny: Image Comics
 • Rok wydania oryginału: 2014
 • Liczba stron: 176
 • Format: 170×260 mm
 • Oprawa: miękka
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • Cena okładkowa: 45 zł

#mniesiepodoba36 [Max Korvider]

Wojna domowa. Powieść Uniwersum Marvela