Dracula od wydawnictwa KBOOM to komiksowa adaptacja kinowego obrazu Francisa Forda Coppoli z 1992 roku, będącego stylową ekranizacją klasycznej powieści grozy Brama Stokera.
Komiks ten ukazał się jednocześnie z premierą filmu w formie czteroczęściowej mini-serii. Scenariusz napisał weteran rynku opowieści obrazkowych Roy Thomas, a historię o wampirze zilustrował Mike Mignola, który wówczas dopiero wspinał się po szczeblach komiksowej kariery.
Oryginalne wydanie było pełnokolorowe, natomiast KBOOM przedstawiło tę słynną opowieść w wersji czarno-białej, dzięki czemu otrzymujemy niezwykłą możliwość przyjrzenia się przepięknym i nastrojowym ilustracjom Mignoli, jego niezwykłej umiejętności wykorzystania surowych cieni i zaawansowanej technice opowiadania obrazem.
Odważny styl graficzny Mike’a Mignoli doskonale pasuje do tego nastrojowego gotyckiego horroru. Z jego bogatą atramentową czernią i cieniami, artysta stworzył dynamiczne negatywne przestrzenie, które pomagają zaakcentować kształty i formy.
Co ciekawe ilustracje w Draculi wydają się być bogatsze w szczegóły niż w komiksach nad którymi Mignola pracował później. Mamy więc okazję zapoznać się z stylem graficznym Mike’a Mignoli w jego najbardziej szczegółowym wydaniu, zanim jego prace ewoluowały powoli w czasie, kiedy pracował nad Hellboyem, aby stawać się coraz bardziej uproszczonym.
Filmu Dracula, którego omawiana tu pozycja jest adaptacją, od wielu lat nie widziałem, jednakże w trakcie lektury komiksu powracały do mnie wspomnienia z ekranizacji dzieła Brama Stokera.
Wynika to z tego, że komiks jest bardzo wierną adaptacją. Przez to fani filmu nie będą czerpać żadnej dodatkowej wartości z komiksu, biorąc pod uwagę jego bliski związek z produkcją filmową. Jednak nie powinno to być czynnikiem motywującym do zakupu powieści graficznej.
Doświadczenie tej niezwykłej historii w nowej formie jest ciekawym i intrygującym przeżyciem. Szczególnie, że przy lekturze czytelnik skupia się na atmosferze budowanej przez duet scenarzysta-ilustrator a nie na grze aktorskiej, co ma miejsce podczas seansu filmu.
W albumie nie mogło zabraknąć tego z czym wszystkim kojarzą się publikacje od wydawnictwa KBOOM – dodatków ukazujących proces powstawania komiksu.
W przypadku Draculi są to strony ze szkicami Mignoli, przed nałożeniem tuszu. Warto zwrócić uwagę jak ten utalentowany artysta oznacza na pracach przestrzenie, które mają zostać zacienione tuszem. Ukazuje to jak Mignola potrafi sobie w głowie wizualizować końcowy efekt swojej pracy.
Dracula to pozycja po którą sięgnąć mogą fani prac Mignoli, sympatycy filmu z 1992 lub po prostu czytelnicy szukający klimatycznego horroru. Wszystkie powyższe grupy powinny być usatysfakcjonowane tym komiksem. Polecam!
- Scenariusz: Roy Thomas
- Rysunek: Mike Mignola
- Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
- Wydawnictwo: KBOOM
- Tytuł oryginalny: Bram Stoker’s Dracula
- Wydawca oryginalny: IDW
- Liczba stron: 138
- Format: 205×305 mm
- Oprawa: twarda
- Papier: kredowy
- Druk: cz.-b.
- ISBN-13: 9788395172151
- Wydanie: I
- Cena z okładki: 79 zł