in , ,

Dracula [Recenzja]

Wydany nakładem wydawnictwa Non Stop Comics, Dracula  to już kolejne spotkanie z twórczością genialnego Alberto Breccii, który tym razem zaprezentuje autorską, przesyconą gorzkim humorem reinterpretację jednego z najpopularniejszych mitów popkultury. Co istotne, Breccia po raz pierwszy w kolorze.

 

Breccia dostarcza oszałamiającą, koszmarną i politycznie naładowaną wizję ostatnich dni Draculi w tym niemym komiksie, który opowiada pięć niepowiązanych ze sobą opowieści, gdy wampir wędruje przez miasto, spotykając starych kochanków, niedoszłe ofiary i…. Edgara Allana Poe.
Ta seria surrealistycznych prac satyrycznych na argentyńską dyktaturę w owym czasie mogła zostać opublikowane jedynie w Europie. I tak się stało!
Po raz pierwszy opublikowano te kolorowe, malarskie komiksy na łamach hiszpańskiego Comix Internacional w 1984 roku.

Wampir Stokera służy jako awatar dla autora, aby opowiedzieć o dyktaturze i swoim niezadowoleniu z autorytarnych rządów w Argentynie.
Oczywiście lepiej to zrozumieć pomaga obszerne posłowie zawarte w albumie. Niezbędna jest znajomość kontekstu historycznego. Inaczej bez tych danych czytelnik nie zrozumiałby analogii, jaka zachodzi między tym krwiopijnym wampirem a tymi którzy wywołali terror.
Prace autora ukazują desperacko samotną postać, która pomimo wielkości swojej mitologii jest coraz bardziej nieudolna w obliczu rozpadającego się społeczeństwa.

Jak już wspomniałem, mamy tu do czynienia z komiksem niemym, co oznacza że „całą robotę odwala” warstwa graficzna. A ta niestety z całą pewnością odrzuci wielu potencjalnych czytelników, albowiem nie mamy tu do czynienia z stylem graficznym za który Alberto Breccia zyskał uznanie w naszych oczach.
Nie ma tu realistycznych, przypominających szkice czarno białych ilustracji. Zamiast tego mamy kolorowe pełne groteski i chaosu malowidła.
Już sama okładka odstrasza. Wiem o tym, gdyż sam próbowałem zachęcić kilku znajomych do zapoznania się z tą pozycją. Efekt był negatywny. W jednym przypadku nawet usłyszałem, że ślina wydobywająca się z paszczy wampira na okładce przypomina coś zupełnie innego Zamyślony

No cóż…

Sama jakość wydania jest bez zarzutu, co w przypadku Non Stop Comics jest oczywistością.

Dracula Alberto Brecci jest pozycją nietuzinkową.
Porusza ważny temat, lecz sposób w jaki to robi i za pomocą jakiej formy, sprawia że tytuł ten nie jest dla każdego. Zdecydowanie nie nadaje się jako prezent czy upominek.
Jest to raczej jeden z tych tytułów, do którego każdy fan komiksów powinien podejść indywidualnie zapoznając się opiniami w internecie bądź przekartkowaniu albumu w zaciszu księgarni.
Kto wie, może ilustracje Brecci trafią w Twój gust i Dracula zawita na półce Twojej domowej biblioteczki?

 

Dane:

 • Scenarzysta: Alberto Breccia
 • Ilustrator: Alberto Breccia
 • Tłumacz: Aleksander Donakowski
 • Wydawnictwo: Non Stop Comics
 • Format: 194×280 mm
 • Liczba stron: 88
 • Oprawa: twarda
 • Druk: kolor
 • ISBN-13: 9788382301472
 • Data wydania: 29 wrzesień 2021
 • Cena okładkowa: 55,00 zł

Mściwy duch. Herezja Horusa [Recenzja]

Diuna – 1 – Ród Atrydów [Recenzja]