in , ,

Imprinty DC w ofensywie [Nowe Idzie #7]

Nowe pozycje z DC Ink, Zoom, Black Label i Killing Zone

Najwyższa pora opublikować informacje o kolejnych, najnowszych imprintach DC Comics, a już doszły do nich kolejne. Bez większych ogródek spróbujmy przybliżyć, co nas czeka.

Informowałem o imprincie the Killing Zone Geoffa Johnsa, przy okazji jego odejścia z pozycji Prezesa DC. Do tej pory wiedzieliśmy tylko o czym będzie pisał, a nie kiedy to zobaczymy. Teraz wiemy, że Shazam!, kontynuacja przygód Billy’ego Batsona, ukaże się w listopadzie. Zilustruje ją Dale Eaglesham, który pracował z Johnsem nad Green Lantern i JSA. Historia zacznie się tam, gdzie skończyła poprzednia, wydana też w Polsce. By pokonać Black Adama, Billy podzielił się swoją mocą z przybranym rodzeństwem, tworząc nową drużynę bohaterów. Powrócą też klasyczni złoczyńcy, Doctor Shivana i Mr. Mind.
 
Mamy też nowe informacje na temat drugiego projektu Johnsa z rysownikiem Jasonem Fabokiem, który być może zobaczymy juz tej zimy. Zbierze plony zasiane w historiach Wojna Darkseida i Odrodzenie Universum DC. The Three Jokers postawi Batmana przed możliwością, że jego arcywrogiem nie jest jedna osoba. Historia dotknie postaci Jasona Todda i Barbary Gordon oraz traumy, którą zafundował im szalony klaun. Co ciekawe, tytuł wyjdzie pod szyldem imprintu dla dorosłych, DC Black Label. To oznacza, że będzie miało ekskluzywny format, wzorowany na europejskim. Będzie więc składać się z trzech zeszytów o podwójnej grubości i większych rozmiarowo stron.
 
O skierowanym do najmłodszych DC Zoom pisałem dwukrotnie. DC ujawniło, kto zilustruje kolejne z ich tytułów. Guihiru Studios (Gwenpool) narysuje Superman Smashes the Klan Gene Yanga (New Super-Man). Andie Tong (Tron: Betrayal) powoła do życia Zieloną Latarnię według Minha Lê (Let Me Finish!) w Green Lantern: Legacy. Gustavo Duarte (Jim Henson’s Labirynth: Shortcuts) zilustruje Dear Justice League Michaela Northropa (seria Tombquest). Do oferty dołączy jedna nowa pozycja – Diana, Princess of the Amazons. Autorami są Shannon i Dean Hale (Akademia księżniczek, Calamity Jack).
 
Celujące w nastolatki DC Ink ujawniło mniej nazwisk do zapowiedzianych tytułów, ale dodało więcej nowych pozycji. Chris Wildgoose (cykl Porcelain), zilustruje Batman: Nightwalker, adaptację powieści Marie Lu. Za scenariusza odpowiada Stuart Moore (Strangers in Paradise). Thomas Pitilli (Archie) narysuje Gotham High, pisane przez Melissę de la Cruz (cykl Błękitnokrwiści).
 
Do oferty imprintu dołączyło aż pięć nowych tytułów. Louise Simonson (X-Factor, Steel) napisze adaptację powieści Leigh Bardugo, Wonder Woman: Warbringer.  Michael Moreci (Archie Meets Batman ’66) pracuje nad Dick Grayson: Lost Carnival. W Oracle Rising, Marieke Nijkamp (Chłopak, który bał się być sam) powróci do czasu, gdy Barbara Gordon nie mogła chodzić. Alex Sanchez (Rainbow Boys, Star Wars: the Old Republic) weźmie na warsztat postać Jacksona Hyde’a. Czarnoskóry, homoseksualny syn arcywroga Aquamana, Black Manty, jest wzorowany na Aqualadzie z serialu Young Justice. Polscy czytelnicy nie mieli okazji poznać jeszcze tego bohatera. Stanie się to w grudniowym tomie serii Nastoletni Tytani: Wejście Aqualada. Powieść graficzna Snacheza ma roboczy tytuł Truth or Consequences: A Jack Hyde Story.
 
Najbardziej zaskakującym z zapowiedzianych komiksów jest Shadow of the Batgirl. Sarah Kuhn (Heroine Complex) zamierza opowiedzieć mroczniejszą historię o dorastaniu. Jednak w tytułowej roli nie zobaczymy Barbary Gordon ale Cassandrę Cain. Cassandra, córka zabójców Lady Shivy i Davida Caina, przyjęła miano Batgirl w 2000 roku. Pomimo początkowo wściekłej reakcji miłośników Barbary, jej przygody szybko zyskały wiernych fanów. Może o tym świadczyć fakt, że jej komiks przetrwał aż 73 numery. Do tej pory jest to rekord wśród superbohaterów o kolorze skóry innym niż biały. Jednakże w pewnym momencie DC zaczęło irytować, że Cass stawała się popularniejsza jako Batgirl od Barbary. Więc próbowano wszelkimi metodami ją pogrzebać. Jej tytuł zamknięto. Odebrano jej miano Batgirl i zrobiono pranie mózgu, by stała się złoczyńcą. W końcu skasowano ją z istnienia, by Barbara mogła być jedyną Batgirl w Nowym 52. Wiadomo też, że edytorzy z DC, w tym wydawca Dan DiDio, blokowali autorów chcących użyć postaci. Podobno wetowali nawet jej występy w animacji, czy grach komputerowych. Powróciła dopiero w serii Wieczni Batman i Robin. A potem stała się częścią obsady Detective Comics pod szyldem DC Odrodzenie. Powieść Kuhn będzie jej powrotem do roli Batgirl. Co, wraz z potwierdzeniem jej roli w filmie Birds of Prey, zapowiada, że fanów Cass czekać może mały renesans.

Taktownie O Komiksie: Komiksy, do których wracamy

Zapowiedzi mangowe – wrzesień 2018