in , ,

Katanga – #3 – Rozproszenie [Recenzja]

No i dotarliśmy!

Oto trzeci, ostatni tom serii Katanga od wydawnictwa Taurus Media. Niestety…

Historia zaprezentowana w tej serii trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. Nieoczekiwane zwroty akcji oraz fakt że każdy z bohaterów jest draniem sprawiło że nie można było być pewnym jak cała ta opowieść zakończy się.
Na przestrzeni trzech tomów poznaliśmy i obserwowaliśmy polityków, najemników, watażków, ex-nazistów oraz wiele więcej typów spod ciemnej gwiazdy, których poczynania  osadzono na jednej z najciemniejszych stron belgijskiej kolonialnej przeszłości.
Dopiero w tomie trzecim zatytułowanym Rozproszenie u niektórych bohaterów ujawniają się pewne pozytywne cechy, tym samym sprawiając że zaczynamy im dopingować.
Czy ich przygoda zakończyła się happy endem? Tego musicie przekonać się sami.

Bardzo podoba mi się pomysł otwarcia każdego z albumów ukazaniem przeszłości jednej z postaci. Dodaje to historii autentyczności i ukazuje jak osobisty jest udział tej postaci w intrydze jaką przedstawia nam Katanga.
Wyrazy uznania należą się scenarzyście, Fabienowi Nury, który dzięki dobrze skonstruowanej narracji dostarcza dramatyczne i zrozumiałe zakończenie, a wszystkie wątki, które zostały rozpoczęte, zbiegają się i są rozpatrywane.

Nie gorzej wypada również Sylvain Vallee, odpowiedzialny za stronę wizualną komiksu. Wciąż jestem pełen podziwu dla tego jak udało mu się dobrze zgrać kreskówkowy, lekko karykaturalny styl ilustracji z mroczną i brutalną historią.
Czy dana scena ma ukazać akt miłości, czy egzekucję to dla tego wybitnego ilustratora nie stanowi problemu. Nie powstrzymuje się i pokazuje wszystkie niezbędne szczegóły przy tym nie wyolbrzymiając lub idealizując przemoc, której na przestrzeni trzech tomów jesteśmy często świadkami.

Katanga – #3 – Rozproszenie stanowi satysfakcjonujące zakończenie serii. Nie pozostawia niedomówień lecz pozostawia w czytelniku pustkę wynikającą ze świadomości że to już koniec.
Katanga jest dobrze przemyślaną oraz świetnie skonstruowaną i zrealizowaną serią, która bez problemu powinna przypaść do gustu fanom opowieści polityczno-sensacyjnych.
Jeżeli jeszcze się z nią nie zapoznałeś to prędko nadrób tą zaległość! Polecam!

Dane:

  • Scenarzysta: Fabien Nury
  • Ilustrator: Sylvain Vallee
  • Wydawnictwo: Taurus Media
  • Liczba stron: 64
  • Format: 215×290 mm
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Cena okładkowa: 60 zł

Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca [Recenzja]

Kulawy Szermierz – Tomasz Matera [Recenzja]