in , ,

Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca [Recenzja]

TRAGEDIA NA PRZEŁĘCZY DIATŁOWA – HISTORIA BEZ KOŃCA autorstwa Alice Lugen jest książką, którą wiedziałem że muszę przeczytać, gdy tylko ujrzałem jej zapowiedź.
Porusza ona zagadkową tragedię jaka miała miejsce w 1959 roku, kiedy to zaginęła ekspedycja turystyczna kierująca się na szczyt Otorten w Uralu Północnym. Jak się okazało wszyscy jej członkowie zginęli w tajemniczych okolicznościach.

W skład ekspedycji wchodzili studenci i absolwenci Politechniki Uralskiej, mieszczącej się w Swierdłowsku. Miejsce ich śmierci nazwano Przełęczą Diatłowa po kierowniku nieszczęsnej wyprawy, Igorze Diatłowie.
Wszystkie elementy tej sprawy są zaskakujące i tajemnicze. Obrażenia ofiar, miejsce znalezienia zwłok, przebieg poszukiwań oraz śledztwa a nawet skład osobowy nieszczęsnej ekspedycji stanowią pożywkę dla spekulacji.
Tyle niewiadomych sprawiło, że przez lata wokół tego wydarzenia wyrosła spora ilość teorii spiskowych – mniej lub bardziej nieprawdopodobnych.
Temat Przełęczy Diatłowa cieszy się uznaniem wśród youtuberów, badaczy zjawisk paranormalnych i poszukiwaczy sensacji. Niestety wiele podawanych informacji przez powyższych są nierzetelne, lecz mimo to artykuły czy materiały wideo poświęcone tragedii na przełęczy przyciągają uwagę wielu ludzi.
Większości dostępnym pracom na ten temat bliżej jest do science fiction niż do literatury faktu. Dlatego na ich tle mocno wyróżnia się książka pani Lugen.
Ta dziennikarka śledcza skupiła się na suchych faktach. Przedstawiła przygotowania wyprawy oraz jej przebieg, a przynajmniej tę część, która została udokumentowana zapiskami, fotografiami czy zeznaniami świadków.


Skonfrontowała je z zasadami, procedurami i obyczajami jakie panowały w ZSRR pod koniec lat 50 XX wieku. Zabieg ten ukazuje skalę zaniedbań procedularnych, które musiały doprowadzić nie tylko do nieszczęścia ale również do fatalnie zorganizowanej akcji poszukiwawczej. Zamordyzm i paranoidalny strach wynikający z działań Zimno Wojennych sprawiły, że rodziny nieszczęsnych turystów nie dostały po dziś dzień jednoznacznej, szczerej odpowiedzi co takiego spotkało ich bliskich zimą 1959 roku.
Słowa uznania należą się autorce za ukazanie prawdziwego oblicza wszystkich uczestników wyprawy. Poświęciła sporo czasu na dokładne przedstawienie czytelnikowi członków ekspedycji, podczas gdy wielu badaczy sprawy potraktowało ich ogólnikowo, skupiając się przede wszystkim na samych wydarzeniach w jakich owi uczestniczyli.
Gorąco polecam tą książkę wszystkim zainteresowanym tą tajemniczą historią. Rzuca ona światło na aspekty nie poruszane przez innych autorów a sama jej lektura jest bardzo wciągająca. Zdecydowanie warto zapoznać się z nią!

Dane:

  • Autor: Alice Lugen
  • Wydawnictwo: Czarne
  • Format: 133×215 mm
  • Liczba stron: 280
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • ISBN-13: 9788380499997
  • Data wydania: 6 maj 2020
  • Cena okładkowa: 39,90 zł

Bloodborne – tom 2 – Pieśń Wron [Recenzja]

Katanga – #3 – Rozproszenie [Recenzja]