in , ,

Ekho. Lustrzany świat – #8 – Syrena z Manhattanu [Recenzja]

Ekhö. Lustrzany świat jest to francuska seria komiksowa z gatunku fantasy, której autorami są Christophe Arleston (scenariusz) i Alessandro Barbucci (rysunki).
Główną bohaterką serii jest studentka Fourmille Gratule, która w magiczny sposób trafia do Ekhö – alternatywnego świata będącego lustrzanym odbiciem naszej rzeczywistości. Wspólnie z przeniesionym z nią przypadkowo Yurijem Podrovem przemierza ulicy “innego” Nowego Jorku, w którym nie ma elektryczności, mieszkańcy zamiast samolotami podróżują w brzuchach wielkich smoków, a wagoniki metra znajdują się na plecach olbrzymich stonóg.

Cykl ten ukazuje się od 2013 nakładem wydawnictwa Soleil Productions natomiast  wydanie polskie publikuje oficyna Taurus Media.
Tematem dzisiejszej recenzji jest 8 numer tej serii, noszący tytuł Syrena z Manhattanu.

W pięknej Fourmille zadomawia się duch zamordowanego sommeliera. Wraz z Yuri będą musieli rozwiązać śledztwo osadzone w świecie elity Nowego Jorku i ich kosztownego gustu w winach, jeśli nieszczęśnik ma zaznać spokoju. Od eleganckich restauracji na Manhattanie po fantastyczne kanały, które są domem strasznych krokodyli i stworzeń z całego świata, Yuri i Fourmille stają w obliczu nieoczekiwanego, potężnego i mackowatego wroga.

 

 

Muszę przyznać, że to mój pierwszy kontakt z tą serią. Słyszałem co nie co o niej i gdy nadarzyła się okazja postanowiłem zapoznać się chociaż z jednym numerem tego cyklu.
Spodziewałem się, że skoro biorę na pierwszy ogień 8 tom to będę miał problem z wczuciem się w opowiadaną historię. Co mnie jednak zaskoczyło, jest to jak szybko wkręciłem się w fabułę już na pierwszych stronach, gdy bohaterowie wszczynają śledztwo. Postacie są tak sympatyczne, że szybko poczułem sympatię do nich.
Równie mocno spodobał mi się przedstawiony świat. Tak inny od naszego a jednocześnie bardzo podobny. Skrzyżowanie go z elementami fantasy wyszło znakomicie, co jest zasługę cudownych rysunków ubarwionych świetnie dobraną paletą barw.

Nowy Jork jest przedstawiony w sposób identyczny jak w filmach. Pełen życia, gwary i kolorów. Wśród elit panuje przepych i bogactwo natomiast zaułki nie wzbudzają zaufania. No i kanały…
Jedną z najpopularniejszych nowojorskich miejskich legend jest ta o krokodylach żyjących w ściekach Wielkiego Jabłka. W świecie Ekho legendy są bliższe prawdy, dlatego nie dziwnym jest obecność monstrualnego krokodyla w kanałach biegnących pod gigantyczną metropolią.
Innym osobliwym miejscem są zielone płuca Nowego Jorku, czyli Central Park, który rządzi się własnymi prawami, zaprzeczającymi logikę.

 

Niesamowity świat, sympatyczne postacie, wyrafinowana dawka humoru oraz przepiękne ilustracje są elementami, które mnie „kupiły”. Z chęcią jeszcze kiedyś zajrzę do lustrzanego świata Ekho i do tego samego namawiam Was. Naprawdę warto!

Dane techniczne:

 • Scenariusz: Scotch Arleston
 • Rysunek: Alessandro Barbucci
 • Wydawnictwo: Taurus Media
 • Liczba stron: 52
 • Format: 215×290 mm
 • Oprawa: miękka
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • ISBN-13: 978-83-65465-54-2
 • Wydanie: I
 • Cena z okładki: 38

Coda – tom 2 [Recenzja]

Sowieci nie wchodzą [Recenzja]