Kocia skórka to opowieść o fenomenie samby, swoistym miksie piosenki biesiadnej i gangsterskiego (dzisiaj raczej raperskiego) kontekstu wyznaczających jej początki. Oto opowieść o jej twórcach – lokalnych cwaniaczkach (malandros), bandziorach, typach spod ciemnej gwiazdy, które w życiu pod światłem gwiazd i księżyca znalazły upodobanie. Chociaż przede wszystkim wrażliwych muzykach i kronikarzach historii jednego z najbardziej spektakularnych miast świata.
Kocia skórka czyli opowieść o tajemnicach gangsterskiego Rio, którego już nie ma. Rio sprzed czasów wielkich favelowisk, jakieś dwa pokolenia przed Favelą w kadrze Andre Diniza. Czytelnik zanurza się po szyję w klimacie Rio sprzed stu lat. Pomaga w tym technika drzeworytu użyta w opowieści, postacie historyczne, teksty piosenek, szczegółowy kontekst dostarczony przez scenarzystę i uzupełniony na potrzeby polskiego czytelnika przez tłumaczy. Mandioca poleca czytać Kocią skórkę przy akompaniamencie specjalnej playlisty przygotowanej przez wydawnictwo.
Za temat wziął się niebanalny duet. Scenarzysta Carlos Patati był jednym z guru i nestorów brazylijskiej sceny komiksowej, który tę sztukę nie tylko tworzył, ale także badał. Młodszy o pokolenie João Sánchez to artysta rytownik, uhonorowany wystawami zbiorowymi i indywidualnymi w galeriach Brazylii i Hiszpanii. Polskie wydanie Kociej skórki jest pierwszą pośmiertną publikacją zmarłego kilka miesięcy temu scenarzysty.
Narodziny samby w powieści graficznej Patatiego i João Sancheza przypominają niemy, kontrastowy czarno-biały film. Stary obraz z widocznym ziarnem, drgającym kadrem, oniryczny dokument swoich czasów.
Braulio Tavares
Piękno tych stron przemierzamy tak, jak korytarze galerii sztuki. Wszechwiedzący skryba przenosi nas do młodej stolicy, Rio do Janeiro, do czasów, w których miasto spoglądało na nas ze Wzgórza Zamkowego, które zamieszkiwali wyzwoleni czarni, dawni żołnierze, weterani wojny z Paragwajem i Canudos.
Julio Shimamoto
„Kocia skórka” to historia i prawdziwe życie, wspomnienia i muzyka, zabawa i rewolucja! Historia samby w rytmie samby! Poezja wyryta w drewnie! To skarb w wykonaniu dwóch wielkich autorów.
Gianfranco Manfredi
Kocia skórka
scen. Carlos Patati
rys. João Sánchez
Wydawnictwo Mandioca 2018
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 165×235 mm
Papier: 130g
Stron: 136
ISBN: 9788394719982