in

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa #17

Czas leci tak szybko jak i to lato ucieka, więc pora na kolejny newsletter. Mimo sezonu ogórkowego dzieje się dużo.

Festiwale

W imprezach stricte komiksowych trwa przerwa (co nie oznacza, że nie dzieją się inne — na eventach poświęconych kulturze japońskiej także można spotkać twórców i twórczynie komiksowe, zwłaszcza jeśli tworzą mangi), w sierpniu fajny blok komiksowy szykuje się na Dniach Fantastyki we Wrocławiu, a już we wrześniu mamy Poznań Zine Fest   – zerkajcie na ich Insta, bo ogłaszają osoby, które można będzie u nich spotkać. Chciałam Was też zaprosić do zaobserwowania Instagrama Zachodniopomorskich Spotkań z Komiksem i Popkulturą BETON, którego tegoroczna edycja odbędzie się w październiku, a działania w social mediach pewnie ruszą od sierpnia. 

Publikacje/premiery/zapowiedzi

Dzisiaj trochę inaczej, bo nie o komiksach, a o… plakatach! Ale komiksowych oczywiście. Być może znacie już Fine Art Prints z serii plakatów „Tytus, Romek i A’Tomek” stworzoną na 100. rocznicę urodzin Papcia Chmiela. Na dniach miała premierę ich najnowsza kolekcja, która powstała we współpracy z Tadeuszem Baranowskim. I czego tam nie znajdziecie! Mały wódz Wielki Niepokój, Kudłaczek, Bąbelek, Orient-Men, Nerwosolek, Etymologia – wszyscy na pięknych plakatach, które są wybranymi planszami z komiksów. Seria limitowana, numerowana, świetnej jakości. Na mojej ścianie zawisł pewien wieloryb… Więcej o plakatach napiszę niebawem na Betoniarce. 

Varia

Dwa mega newsy związane z ekranizacjami komiksów dotarły do mnie w tym tygodniu.

Laniakea Pictures nabyła prawa do adaptacji filmowej komiksu „Heleny Wiktorii” Katarzyny Witerscheim (a Kasia podpisała umowę na komiks „Heksy” wreszcie, nie mogę się doczekać!).
 

Z kolei Śledziu ogłosił, że Ego Film zabiera się za animowaną adaptację kultowego komiksu „Osiedle Swoboda”. Śledziu będzie jego reżyserem i scenarzystą. Warto zaobserwować jego social media, bo obiecał dużo materiałów z produkcji.
 

W obu przypadkach i jaram się, i boję się (po traumie ostatniej animacji Kajka i Kokosza…).

Na zakończenie: jeżeli chcecie coś fajnego zaobserwować na Instagramie, a przy okazji poznawać współczesny polski komiks, to koniecznie kliknijcie tutaj -> CONTEMPORARY POLISH COMICS.

A teraz ogłaszam przerwę urlopową na co najmniej jeden liścik. Do przeczytania w sierpniu. 

Jeżeli chcecie, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera — zapraszam do kontaktu. Nieustannie zachęcam też do zapisu na newsletter.

A jakie newsy z polskiego komiksowa były dla Was najważniejsze w minionym tygodniu? 
MK

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Zapowiedź nowego tytułu od wydawnictwa Kotori

Ptaki w komiksie [recenzja]