in , ,

#mniesiepodoba37 [Mike Dargas]

Żaden z jego obrazów nie zostawi nas obojętnym na to, co na nim ujrzymy. Nie przejdziemy tak łatwo do porządku dziennego nad zaprezentowanymi nam obrazami twarzy. Wielkie formaty jego obrazów dodatkowo potęgują to wrażenie, ale to nie w samym formacie tkwi ich siła, to coś innego.


Piękno na jego obrazach jest zestawione z czymś nieoczekiwanym, czymś, co wywołuje w nas pewien dyskomfort, może nawet zniesmaczenie. Patrzymy na czerwone usta modelek, których włosy i twarze oblepia miód, w jakieś niebotycznej ilości spływający z ich włosów na twarz, oczy, usta.

Jeżeli wydaje Wam się, że miód to za mało, to dodam, że ozdabia swoje modelki również płynną czekoladą.

Prace wykonane są na ogromnych formatach, a postacie namalowane z „aptekarską” dokładnością. Widać każdy szczegół, połysk słodkiej mazi oblepiającej ich twarze. Rzeczywistość jest odwzorowana bardzo precyzyjnie. Hiperealizm tych prac porównywalny jest z fotografią studyjną,  może nawet reklamową, gdzie ciecz, którą nam się sugeruje wcale nie musi być tym, co myślimy. Doskonale wiemy, że w reklamach np. kawę zastępuje oleisty smar. Czy w pracach Dargasa to, co  prawdziwe, też zostaje podmienione na coś, co lepiej nadaje się do odwzorowania rzeczywistości? Bijąca z tych obrazów „lepkość” jest dla nas wyzwaniem i powoduje dyskomfort podczas oglądania tych prac. A może nie? Może to tylko ładne obrazki? Jak sądzicie? Bo #mniesiepodoba!

O autorze
Urodzony w 1983 roku, mieszka i pracuje w Kolonii, Niemczech i Los Angeles, USA. Jego ostatnie obrazy imponują ogromną i hiperrealistyczną prezentacją ludzi. Choć prace z daleka zdają się być fotografiami, to przy bliższej obserwacji portretów można dostrzec, że są to obrazy. Są to dzieła w skali makro, mistrzowsko cieniowane i niezwykle malownicze.

Mike Dargas studiował różne techniki malarskie. Jego pasja do realizmu z dzieciństwa, przez lata rozwinęła się w hiperrealizm. Po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę świata w wieku jedenastu lat, odtwarzając stare obrazy mistrzowskie pastelami i kredą na chodniku przed katedrą w Kolonii. Niedługo potem Mike ukończył klasę sztuki dla dorosłych po zaledwie półtora roku. Zainspirowany przez takich artystów jak Dali, Caravaggio i HR Giger, nauczył się i doskonalił różne techniki w malarstwie i sztuce trójwymiarowej.

Mike Dargas wystawiał swoje prace na całym świecie, m. in. w Niemczech, Belgii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Hiszpanii, Turcji i USA. Jego prace były prezentowane na międzynarodowych targach sztuki i znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie.

Komiks Stranger Things [zapowiedź]

Gra o Tron [#żyjek wydanie specjalne]