in , , ,

Moja gwiazda #1 [recenzja]

Moja gwiazda (jap. Oshi no ko) to wydawana od 2020r., obecnie 9 tomowa manga autorstwa Akiego Akasaki (scenariusz) mającego na swoim koncie taki tytuł jak Kaguya-sama: Love is War oraz Mengo Yokoyari (ilustracje) będącą autorką mangi Kuzu no Honkai (ang. Scum’s Wish). Jej pierwszy tom miał swoją premierę w Polsce w listopadzie 2022r., a premiera drugiego miała miejsce na dniach, bo 15 lutego 2023r. Poniżej opis mangi który można znaleźć na stronie wydawnictwa:

Goro jest młodym lekarzem z małego miasteczka. Pewnego dnia do szpitala, w którym pracuje, zgłasza się nastoletnia dziewczyna w ciąży. Mężczyzna szybko rozpoznaje Ai Hoshino, wschodzącą gwiazdę sceny muzycznej, a zarazem swoją ulubioną idolkę. Zdając sobie sprawę, że w show-biznesie nie ma miejsca na sentymenty, obiecuje zachować jej sekret w tajemnicy. Niestety wkrótce dochodzi do straszliwego zdarzenia, które zapoczątkuje łańcuch zaskakujących zdarzeń…

Oto historia nastoletnich idoli próbujących przetrwać w świecie zbudowanym na oszustwach, kłamstwach i elastycznie kształtowanych półprawdach. Jak daleko posuną się, aby osiągnąć sukces?

Na początku pisania recenzji chciałabym zaznaczyć, że nie jestem fanką tytułów w których główni bohaterowie są idolami, jako że zazwyczaj są dla mnie zbyt infantylne. Dlaczego więc zdecydowałam się na kupno i przeczytanie Mojej Gwiazdy? Duże znaczenie mieli dla mnie jej autorzy, których znałam z wymienionych na początku wpisu tytułów, które bardzo mi się podobały, mimo że znałam je tylko z wersji animowanej. Sam opis również mnie zaciekawił,  motyw ciąży u nastoletniej dziewczyny nie wydaje mi się czymś powszechnym, dodatkowo drugi akapit sugeruje, że manga ta może być momentami dość poważna (o tym czy faktycznie taka była napiszę później). Tym co jednak w pierwszej chwili mnie najbardziej zaciekawiło i przykuło moją uwagę na dłużej była okładka.

Okładka, mimo że jest dość minimalistyczna, przyciąga wzrok. Przedstawia ona główną bohaterkę, wspomnianą w opisie szesnastoletnią Ai Hoshino, która jak na idolkę przystało, ubrana jest w rzucający się w oczy strój i z błyskiem w oku wręcz emanuje pewnością siebie. Wygląda na osobę szczęśliwą, która nie ma w życiu żadnych zmartwień i tylko czeka na kolejne wystąpienia na scenie w świetle reflektorów. W rzeczywistości jednak musi się zmagać z wieloma problemami, w tym z nieplanowaną ciążą którą chce zachować w tajemnicy.

Aby żaden reporter nie dowiedział się o stanie w jakim obecnie się znajduje, Ai decyduje się na wyjazd na wieś i zgłoszenie się do tamtejszego lekarza. Szybko okazuje się jednak że Goro, ów lekarz jest jej fanem i od razu ją rozpoznaje, obiecuje jednak trzymać jej sekret w tajemnicy.

Dodatkowo dowiaduje się o planach jakie dziewczyna ma w związku ze swoją przyszłością. Jako że sama wychowała się w sierocińcu i nie dane jej było zaznać miłości rodziców zamierza stworzyć dla swoich dzieci szczęśliwą rodzinę. Co więcej, chce to zrobić kontynuując swoją pracę jako idolka.

Aby móc to zrobić nie może dopuścić do tego by opinia publiczna dowiedziała się o istnieniu jej dzieci, w innym przypadku bowiem jej kariera ległaby w gruzach. Z tego właśnie powodu decyduje się na ukrywanie ich istnienia przed światem. Goro, rozumiejąc jej decyzję, obiecuje bezpieczne sprowadzenie na świat jej dzieci.

Niestety, w dniu ich narodzin dochodzi do pewnego incydentu. W pobliżu szpitala pojawia się stalker Ai, który atakuje lekarza doprowadzając do jego śmierci. Na szczęście dziewczynie nawet bez jego pomocy udaje się urodzić zdrowego chłopca i dziewczynkę którym nadaje dość oryginalne imiona: Aquamarine i Ruby.

Po chwili dowiadujemy się, że śmierć doktora to tak naprawdę tylko początek… jego nowego życia jako nowonarodzony syn Ai. W dodatku ze wszystkimi wspomnieniami z życia jako Goro. W dodatku jego siostra bliźniaczka również posiada wspomnienia ze swojego poprzedniego życia, decydują się jednak nie rozmawiać ze sobą o tym kim kiedyś byli i jak zginęli, łatwo jednak dociec kim kiedyś była.

Wszystkie opisane wyżej wydarzenia mają miejsce na 40-50 pierwszych stronach mangi, nie są więc w żaden sposób spoilerami. Tak naprawdę dopiero od tego momentu zaczyna się prawdziwa historia, której głównymi bohaterami są Aquamarine i Ruby.

Tytuł posiada zarówno sceny komediowe, które pojawiają się w szczególności w momentach w których bohaterowie muszą ukrywać to że nie są prawdziwymi dziećmi lub gdy zachwycają się talentem scenicznym i aktorskim Ai, jak i poważniejsze, których z czasem pojawia się coraz więcej. Stopniowo jesteśmy świadkami ich pierwszych kroków w show biznesie w który zagłębiają się z różnych powodów: Ruby chce spełnić swoje marzenie z poprzedniego życia i tak jak jej mama zostać sławną idolką, Aquamarine z kolei decyduje się na karierę aktorską by odnaleźć ich biologicznego ojca o którym wie tylko tyle, że prawdopodobnie zajmuje jakieś wysokie stanowisko w show biznesie. Ai nie zdradziła bowiem nikomu jego tożsamości ani nie chciała wspólnie wychowywać z nim dzieci, mimo że jak się później dowiadujemy wiedział on o ich istnieniu i o tym, że to on jest ich ojcem.

Myślę że tytuł spełnił moje oczekiwania i po przeczytaniu jego pierwszego tomu czuję się nim na tyle zainteresowana, że z chęcią przeczytam jego ciąg dalszy. Nie uważam tą mangę za wybitną, motyw odrodzenia się w kolejnym życiu jako dziecko swojej idolki uważam wręcz za lekko tandetny, nie przeszkadza mi to jednak w czerpaniu radości z jej czytania. W szczególności że jej dużym plusem jest jej strona graficzna, dzięki której możemy nacieszyć oko ładnie wykreowanymi postaciami.

Podsumowując, polecam tą mangę każdemu kto ma ochotę przeczytać coś nie całkiem poważnego, ale też nie do końca luźnego, osadzonego w świecie show biznesu. Takie osoby na pewno znajdą w niej zarówno fragmenty na widok których się uśmiechną, a także takie, po przeczytaniu których odczują smutek.

Dane:

Scenarzysta: Aka Akasaka
Ilustrator: Mengo Yokoyari
Wydawnictwo: Studio JG
Format: 125×176 mm
Oprawa: miękka w obwolucie
Papier: offset
Druk: cz.-b.
ISBN-13: 9788380019751
Data wydania: 4 listopad 2022
Numer katalogowy: 540471
Cena okładkowa: 25,99 zł

(Nie)odczarowani bohaterowie

Wiosenny Festiwal Mangowy Studia JG – zapowiedzi #2